požiar. Jedenásť osôb prišlo pri požiaroch o život, devätnásť ľudí bolo zranených, 138 občanov v ohrození života sa hasičom podarilo zachrániť. Oheň za rok napáchal škody za 64 miliónov korún, čo je o desať miliónov viac ako minulého roku. Zachrániť sa podarilo majetky za pol miliardy korún.
Najväčšia požiarovosť je v jarných mesiacoch na lúkach a v lesoch. Minulého roku zlikvidovali 245 lesných požiarov, pri ktorých škody dosiahli hodnotu 5 miliónov korún. Počet požiarov v lese sa za rok zväčšil o pätinu, škody pri nich narástli o 3,5 milióna. Pri vypaľovaní trávy zhorela jedna osoba. Aj na vypálených lúkách sa priama škoda pohybuje na hranici piatich miliónov korún. Vedúci oddelenia požiarnej prevencie Pavol Komár tvrdí, že nájsť podpaľača je v týchto prípadoch mimoriadne ťažké. Napriek tomu sa podarilo vystopovať 69-tich. Uložili im pokuty v hodnote 12 250 korún.
Najväčšia škoda pri jedinom požiari vznikla deviateho októbra v tatranskej obci Ždiar. Oheň tu zhltol drevený dom a pracovnými strojmi naplnenú stodolu za 6 miliónov korún. Šesť miliónov korún zhorelo aj v júly pri požiari dvoch domov v Starej Ľubovni. Jedna osoba tu prišla o život.
Podľa informácií, ktoré odzneli na včerajšom stretnutí krajského riaditeľa hasičov Miroslava Kanaša s novinármi sa hasiči v kraji do boja s plameňmi púšťajú na technike, ktorá má minimálne štrnásť rokov. Posledné cisterny boli kúpené v 89-tom, jeden z používaných rebríkov v kraji zišiel z výrobnej linky v roku 1966. Nové zásahové vozy používajú len pri dopravných nehodách.
Na ceste k jednému z minuloročných požiarov sa pokazili dve cisterny. K plameňom dorazila až tretia. Riaditeľ KR HaZZ Miroslav Kanaš tvrdí, že v otázke skvalitňovania práce a stavu zboru bol prelomovým rok minulý. "Bol stabilizujúci v oblasti personálnej aj technickej." Tohto roku sa tešia na dva lesné špeciálne vozy, ktorými budú vybavené požiarne stanice v Prešove a Humennom. Riaditeľ sa nádeja, že počas roka do kraja pribudnú aj dva či tri nové výškové vozidlá.
Dnes v kraji pôsobí 530 hasičov, 424 z nich tvorí zásahové jednotky. Posily do zboru v minulom roku prijímali podľa sprísnených kritérií. "Novoprijatí chlapi sa osvedčili ako najlepší, máme teraz dostatok materiálu, teda ľudí," tvrdí Kanaš. Dvanásť starých hasičov muselo zo zboru odísť, keď neprešli prísnou lekárskou prehliadkou. Vo februári posilnia traja noví muži ostrahu tunela Branisko v Behárovciach a traja jednotku v Kežmarku.
Autor: div
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš