obyvateľstva Mestského úradu (MsÚ) v Poprade, v roku 2001 žilo na území mesta 56 109 obyvateľov, o rok neskôr ich bolo 56 109 a v roku 2003 klesol počet obyvateľov Popradu pod 55 tisíc, na 54 890.
Primátor Popradu Anton Danko sa domnieva, že nepriaznivý demografický vývoj má na svedomí nedostatok voľných bytov. Podľa neho, ak sa v meste začne stavať, pribudnú i obyvatelia. "Myslím si, že Poprad sa stáva atraktívny mestom i pre ľudí z iných regiónov. Je tu veľa silných firiem, ako je napríklad Whirlpool, alebo Tatravagónka. Žiaľ, nevieme im poskytnú bývanie. Na mestskom úrade evidujeme asi tisíc žiadostí o pridelenie bytu," konštatoval primátor.
Podľa našich informácií sa však pod rapídny pokles počtu obyvateľov Popradu nepodpísala iba zlá situácia na trhu s bytmi. Veľa ľudí totiž odhlásilo svojich blízkych v čase, keď poplatky za odpad začalo vyberať mesto. Nepriamo to potvrdila i Daniela Keresztényová z oddelenia evidencie obyvateľstva. "Pamätám si to. Ľudia vtedy hromadne odhlasovali tých, ktorí u nich nebývali, alebo boli dlhodobo v zahraničí. Dôvod je jasný, nemuseli za nich platiť poplatky za likvidáciu odpadu," povedala nám pracovníčka MsÚ.
Ďalším z faktorov, ktorý sa podieľa na nepriaznivom demografickom vývoji je sťahovanie Rómskych občanov z Popradu do iných regiónov Slovenska. "V minulom roku sa bolo odhlásiť z trvalého pobytu niekoľko rodín. Väčšina z nich predala byt v Poprade a išla bývať do Dobšinej k svojim príbuzným," konštatovala D. Keresztényová. Ako dodala, Rómov zrejme z Popradu donútila odísť horšia sociálna situácia, Čísla hovoria, že v uplynulom roku sa z trvalého pobytu odhlásilo 1 178 osôb a prihlásilo sa 667.
O pôrodnosť sa však Popradčania obávať nemusia. Detí sa stále totiž rodí viac, ako umiera ľudí. Vlani sa narodilo 559 detí a umrelo 356 ľudí.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš