Prešove brig. gen. Ing. Miroslav Kováč včera informoval o tom, aké bolo plnenie výcvikových úloh v minulom roku a čo čaká ich útvary v blízkej budúcnosti. Vlani bolo úlohou brigády dokončiť etapu výcviku na úrovni rôt s výnimkou mechanizovaného práporu v Trebišove. Tam dosiahli výcvik na úrovni práporu, čo jeho jednotky potvrdili na cvičení vo vojenskom priestore Lešť. V tomto roku mechanizovanú brigádu čaká veliteľsko-štábne cvičenie s čiastočným vyvedením vojsk, kde mechanizovaný prápor v Michalovciach absolvuje práporné taktické cvičenie. Ostatné útvary brigády pôjdu do etapy výcviku roty.
"Na základe tohto zamestnania bude mechanizovaná brigáda hodnotená, či splnila úlohy výcvikového roku alebo nie," uviedol M. Kováč (na snímke). V rámci prípravy na dvojstupňové veliteľsko-štábne cvičenie budú vykonávané komplexné štábne nácviky v centre simulačných technológií v Košiciach a Liptovskom Mikuláši. "Prvýkrát v histórii využívania centier simulačnej technológie máme naplánované súperské cvičenie s tým, že jeden prápor bude cvičiť v centre simulačnej technológie v Liptovskom Mikuláši a druhý súčasne v Košiciach. Budú cvičiť proti sebe," prezradil zaujímavosť z pripravovaných výcvikových úloh M. Kováč a dodal: "Bude to veľký prínos, lebo tam nebude nič unifikované. Predpokladám, že tento spôsob výcviku sa uplatní v ozbrojených silách."
V tomto roku má mechanizovaná brigáda stanovenú úlohu v oblasti výcviku dosiahnuť u mechanizovaného práporu v Trebišove na základe operačnej pripravenosti hodnotenie vycvičenosti T 2. Postupuje sa pri ňom podľa štandardov NATO, kam vstúpime v tomto roku. Vlani podobnú operačnú pripravenosť nacvičovali skúšobne.
V tomto trebišovskom prápore a v tankovom prápore prebehne reorganizácia a počas nej dôjde k "podstatnej profesionalizácii". Zároveň vo väčšine útvarov mechanizovanej brigády pokračuje príprava na mierové misie v Kosove, Cypruse a Iraku. Michalovský ženijný prápor okrem prípravy svojich príslušníkov na misie v Iraku absolvuje aj súčinnostné cvičenie v Rumunsku v rámci programu Tisa. Všetky tieto úlohy chce mechanizovaná brigáda v Prešove zvládnuť "na jednotku", hoci práve toto číslo pred pomenovaním jej zobrali v októbri minulého roku. "Chceme dokázať, že tá jednotka nám aj tak patrí a chceme sa zaradiť medzi najlepšie brigády v rámci ozbrojených síl," zastrájal sa M. Kováč.
Aby sa tak však naozaj stalo, potrebujú v prešovskej mechanizovanej brigáde odstrániť problém nedisciplinovanosti medzi profesionálnymi poddôstojníkmi, ktorí sa v dobe osobného voľna dopúšťajú priestupkov. "S takými sa rozlúčime, aj keď sa priestupkov dopustia v čase mimo plnenia služobných úloh," uviedol M. Kováč a dodal, že v minulom roku sa z takýchto príčin museli rozlúčiť s približne 20 príslušníkmi. Podľa neho si mladí profesionálni poddôstojníci neuvedomujú, že aj v mimoslužobnom čase platia pre nich vojenské predpisy. Ak spôsobia v tomto čase napríklad vážnu dopravnú haváriu, zoberie si ich do "parády" vojenská polícia.
V poslednom čase na Slovensku prepukla aféra okolo brania úplatkov od príslušníkov OS SR, ktorí sa takto chceli dostať alebo predĺžiť si pôsobenie v zahraničných misiách. V súvislosti s ňou boli vypočutí aj dvaja príslušníci veliteľstva mechanizovanej brigády v Prešove, ktorí sa zúčastnili mierových misií. Kompetentné orgány zisťovali, či vedia niečo o korupčných praktikách, ktoré - ako sa zistilo - sa uplatňujú niektorými vysokopostavenými vojenskými činiteľmi pri vysielaní príslušníkov OS SR do zahraničia. M. Kováč podobné praktiky v prešovskej mechanizovanej brigáde vylúčil, pretože na tomto stupni velenia nie je známe, kto z uchádzačov splnil stanovené podmienky: "Ja len verím, že tí, ktorí boli vinní, vyfasujú to, čo im patrí."
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš