KOVO.
Pripomíname, že firma je v konkurze od mája minulého roku a ako sa zdá, proces vysporiadania sa vlečie. V decembri muselo odísť z fabriky na výrobu elektromerov 52 zamestnancov.
V súčasnosti je v pracovnom pomere 550 ľudí a ďalších 330 prevzala firma Křižík GBI, a. s., Prešov. Medzi ľuďmi však vládne neistota. Napokon, časť z nich je doma so 60 percentami priemernej mzdy. Ako informoval predseda Závodného výboru (ZV) OZ KOVO v Křižíku Emil Matľák, výroba beží zhruba na 30 percent. "Náplň práce rapídne klesla. Odberatelia prestali mať záujem a keďže je firma v konkurze, stala sa nedôveryhodnou. Žiadne nové kontrakty nemáme, plníme len objednávky dojednané pred konkurzom. Ak sa neukončí konkurz a situácia sa neutrasie v prospech predaja firmy, hrozí radikálnejšie prepúšťanie," uviedol Matľák.
Situácia vyústila do krízového stavu, ktorý vyhlásili odborári z Křižíka na mimoriadnom zasadnutí 20. januára. V spoločnom vyhlásení vyzvali veriteľov, ako aj ďalších kompetentných, aby k vzniknutej situácii pristupovali s vážnou zodpovednosťou, keďže ide o osud stoviek zamestnancov a ich rodín. Ako uvádzajú, neriešenie môže viesť aj ku krachu firiem, ktoré sú aktuálnymi dodávateľmi komponentov pre výrobu elektromerov.
Člen predsedníctva OZ KOVO Jozef Balica pripomenul možné dopady na zamestnanosť. Podľa jeho slov Křižík patril a patrí k strategickým zamestnávateľom v regióne. Ak je v súčasnosti v okrese Prešov 21,26 percenta evidovaných nezamestnaných, ďalším prepúšťaním sa toto číslo zvýši o necelé dve percentá. Zdôraznil, že polovica z celkového počtu ľudí je priamo z Prešova.
V snahe riešiť problém predsedníctvo OZ KOVO iniciovalo rokovanie so zástupcami bánk, teda najväčšími veriteľmi. Ide o Istrobanku, VÚB a Komerční banku, ktoré si uplatnili pohľadávku za konzorcionálny úver v hodnote 348 miliónov korún. "Rokovanie bolo v pondelok a banky deklarovali, že stiahnu žaloby na súdoch vo vzťahu k pohľadávkam. Teraz je na správcovi konkurznej podstaty, aby hľadal právne kroky na vysporiadanie a následný predaj firmy záujemcovi. Na stanovisko budeme čakať do konca týždňa," povedal predseda rady kovákov Emil Machyna. Banky bude pri vymáhaní pohľadávok zastupovať Istrobanka. V skutočnosti má však Křížik 117 veriteľov a pohľadávky predstavujú celkove 613 miliónov korún.
Na otázku, čo bude nasledovať, ak správca návrh v termíne nepredloží, reagoval, že sa obrátia na Krajský súd v Prešove s požiadavkou, aby urýchlil konanie vo veci. Včera s týmto postupom oboznámili aj zamestnancov firmy v konkurze. Machyna neskrýval, že ak sa tento scenár nenaplní, kováci pristúpia k nátlakovým akciám, aby sa konkurz uzavrel. Pripomenul, že sa týmto problémom zaoberajú už pol roka a hoci bol už pri viacerých konkurzoch, v tomto prípade sa mu zdá, akoby tu boli snahy spomaliť, nie urýchliť proces. Pritom ide o čas, keďže finančné zdroje na udržanie výroby sa vyčerpajú pravdepodobne už vo februári.
Keď sme sa zaujímali o to, kto je potencionálnym záujemcom o kúpu fabriky, odmietli ho identifikovať. Údajne ide o spoločnosť "z branže" s účasťou zahraničného kapitálu. Tá deklarovala ochotu rokovať s najväčším veriteľom, teda Istrobankou a v prípade úspechu tiež zvyšovanie výroby a zachovanie zamestnanosti. Na ťahu je správca konkurznej podstaty Michal Pirník, ktorého sa nám včera nepodarilo zastihnúť a tak sa jeho reakciu na slová odborárov pokúsime priniesť v najbližších dňoch. Od neho a veriteľov závisí, komu a za akú cenu sa Křižík predá.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš