jedinečnosťou stávajú predmetom záujmu, pretože v takýchto sústavách sa inde nevyskytujú. Vzhľadom na materiál kostolíky prešli a priebežne prechádzajú rôznymi opravami z hľadiska architektúry a mobiliáru. Vo vlastníctve Gréckokatolíckeho biskupstva (GRKBU) v Prešove je dvadsať sedem drevených "cerkví," ktoré sú národnými kultúrnymi pamiatkami. Minulý rok Svetový pamiatkový fond vyhlásil sto najohrozenejších kultúrnych pamiatok na svete, medzi ktorými sú aj tri kostolíky v Bodružali (na snímke), LukoveVenécii a Topoli. Sú to "živé" chrámy, kde sa konajú sväté liturgie.
Na opravu jedného z nich, konkrétne Chrámu sv. Mikuláša v Bodružali (okr. Svidník) z roku 1658, sa rozhodla prispieť Prvá slovenská ženská jednota v USA, ktorá vyzbierala desaťtisíc dolárov. "Peniaze sú už tu, potrebujeme ešte projektovo dotiahnuť veci, aby sme vedeli, na čo konkrétne prostriedky použijeme. Zároveň sa budú robiť nové rozpočty, týkajúce sa celkových nákladov na opravy. Táto pomoc vo veľkej miere prispeje k jeho záchrane. Samozrejme, že sú potrebné ešte ďalšie investície," povedal kancelár GRKBU Ľubomír Petrík.
Koncom minulého roka dostali na Bodružal od predsedu vlády tristotisíc
a z fondu Pro Slovakia stopäťdesiattisíc korún. Na základe týchto financií sa GRKBU rozhodlo najskôr začať s kompletnou opravou kostolíka a ikonostasu práve v Bodružali. Žiadosť o finančné prostriedky išla aj na Svetový pamiatkový fond, ktorý by mal zasadať v blízkej budúcnosti a rozhodnúť, či a v akej miere žiadosti vyhovie.
"Najlepšie by bolo opravovať všetky chrámy naraz, lebo sú v dezolátnom stave, ale ako najvýhodnejšia stratégia sa nám videla zamerať sa na jeden, na ktorý môžeme preukázať už jestvujúce prostriedky z iných zdrojov. Tým pádom je väčšia šanca presvedčiť Svetový pamiatkový fond. Zároveň budeme hľadať cesty na záchranu ďalších kostolíkov v súvislosti s európskymi fondmi," povedal Ľ. Petrík.
V pondelok sa uskutočnilo rokovanie medzi GRKBU a istou agentúrou o možnostiach, ako zakomponovať záchranu kostolíkov do väčších projektov pre EÚ. "Tri spomenuté upozorňujú na celé dedičstvo drevených chrámov na našom území. Môžeme žiadať o granty aj na komplex všetkých dvadsiatich siedmich chrámov," dodal Ľ. Petrík.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš