nezamestnaných. Dôvodom nie je len nedostatočná ponuka pracovných príležitostí, zvlášť v Prešovskom kraji, ale aj to, že mladí ľudia sa ani nevedia na súčasnom trhu práce presadiť. Vari aj preto sa mnoho stredných škôl uchádzalo o finančnú podporu z Grantovej schémy rozvoja ľudských zdrojov prostredníctvom preventívnych a individuálnych aktívnych opatrení pre nezamestnaných SR 0107.02. S predloženým projektom uspelo však len 77 a jednou z nich bola aj prešovská Stredná priemyselná škola strojnícka (SPŠS). V týchto dňoch je už podpísaná dohoda s kontraktačnou organizáciou, škola disponuje grantom 16 620 eur z fondu Phare a začala sa prípravná fáza projektu.
A o čo vlastne ide? Zjednodušene povedané, základnou myšlienkou je, aby sa mladí ľudia ešte pred maturitou naučili orientovať sa na súčasnom trhu práce. Manažér projektu, inak aj riaditeľ SPŠS Marián Viňanský sám pociťoval potrebu dať študentom tejto školy orientačné zručnosti, aby ich uplatnenie nebolo strašiakom, ale aby nadobudnuté vedomosti orientovali cielene. Ešte pred vstupom do prípravy projektu si dal urobiť na Národnom úrade práce analýzu úspešnosti umiestnenia absolventov a výsledky ho presvedčili o tom, že takýto projekt bude prínosom.
"Študenti získavajú všeobecné a odborné vzdelanie v strojárstve, technických a informačných službách, doprave či odevníctve, ale absolútne im chýba prehľad o súčasnom trhu práce, možných zamestnávateľoch a ich požiadavkách na pracovnú silu, ako aj o procesoch zaradenia sa do pracovného pomeru. To všetko cez spomínaný projekt našim žiakom sprostredkujeme," uviedla koordinátorka, inak aj výchovná poradkyňa na SPŠS v Prešove, Božena Inášová.
Zaujímalo nás, kedy sa začne s jeho realizáciou a čo bude obsahom, prípadne aké nástroje použijú. Podľa slov Inášovej, cieľovou skupinou bude 200 tretiakov, ktorí budú rozdelení do 12 pracovných skupín. S realizáciou sa začne v čase maturít štvrtákov, teda na prelome mája a júna. "Každej zo skupín lektor-praktik zo Združenia Kaba Slovensko počas piatich dní zážitkovým spôsobom priblíži základné procesy trhu práce, dostanú šancu zvýšiť si balík vedomostí o právnom minime, rozšíria si komunikačné schopnosti a zároveň si budú môcť otestovať svoje danosti verbálne aj písomne," dodala. Prejdú teda akýmsi testom za pomoci pracovného zošita s modelovými situáciami, ale svoje komunikačné zručnosti si budú cibriť aj prostredníctvom vstupných a výstupných dotazníkov. Po skončení projektu každý aktívny účastník získa osvedčenie.
V záujme spätnej väzby vypracujú záverečné dotazníky lektori Kaba Slovensko aj SPŠS nezávisle na sebe, porovnajú ich a spracujú konkrétny výsledok projektu.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš