sme ho previedli na nás zhruba za 230-tisíc. So stavbou sme začali v roku 2000, v predpokladanom náklade 7,6 milióna korún. Okrem plynofikácie a iných odborných prác sme všetky práce robili svojpomocne. Takže minimálne 50 percent nákladov ušetríme. Na dokončenie potrebujeme ešte asi 500- tisíc korún," povedal pre Korzár starosta Ďačova v Sabinovskom okrese Anton Cuprák.
Vlani začali v Ďačove zemné práce na stavbe viacúčelového ihriska, ktoré by v lete slúžilo pre loptové hry a v zime, po zavodnení ako klzisko. "Je to už tradícia, že deti si každý rok na tomto mieste sami spravia ľadovú plochu na hokej a podobne. Podľa odhadu, ktorý sme dali do žiadosti o finančný príspevok ministerstvu školstva SR, kde sme neuspeli, by sme potrebovali do pol milióna korún. Samozrejme, čo bude možné, chceme zase realizovať svojpomocne. Musíme urobiť oplotenie, lebo z dvoch strán máme susedov, ktorých nechceme rušiť, z jednej strany je potok, takže do toho oplotenia chceme dať peniaze, a to ostatné uvidíme, ako sa nám podarí."
Rozohraná je aj realizácia projektu úpravy miestneho potoka na úseku 660 metrov. Inak je v celej obci vyregulovaný tok ešte od 60-tych rokov, keď bola v Ďačove povodeň. "Ostala tam neupravená časť medzi osadou, ktorá je časťou Ďačova a obcou. Keďže sú tam nové už skolaudované domy, ich majitelia sa právom boja, že by bol prípadnou povodňou ohrozený ich majetok. V roku 1998 boli v projekte náklady za 12, 5 milióna korún. Z vlastných prostriedkov to nemáme šancu zrealizovať. Píšeme žiadosti o pomoc od Povodia Bodrogu a Hornádu, až po ministerstvo hospodárstva, ale zatiaľ je to bezúspešné." Stavebné povolenie majú, problém je len vo financovaní. Podľa starostu existuje ešte možnosť, že stavbu zaradia do projektu povodňovej ochrany Povodia Bodrogu a Hornádu na tento rok. "Musíme túto stavbu zrealizovať, pretože na ňu nadväzuje prideľovanie nových stavebných pozemkov. Máme dosť veľký problém z hľadiska majetkovoprávneho vysporiadania nájsť v obci lokalitu pre individuálnu bytovú výstavbu a záujem zo strany občanov je."
Ďačov sa trápi aj s nedostatkom vody. V obci je deväťbytový obytný dom, ktorý využíva vodu zo spoločnej studne. "V posledných mesiacoch sme tam mali veľký problém s vodou, ktorý pretrváva. Realizovali sme nový vrt. Zatiaľ prebieha čerpacia skúška, ale nevyzerá to slávne. Dúfame, že s tými dvoma studňami to načas pokryjeme. Obec sa nachádza v druhom pásme ochrany vôd, sme zahrnutí kvôli vode i kanalizácii do projektu Čistá Torysa. Robili sme aj prieskum v obci, verejná mienka je za to, aby sa stavby realizovali. Lenže náklady sú vysoké. Odhadujem to na 50 miliónov pre vodovod i kanalizáciu."
Momentálne východoslovenská vodárenská spoločnosť dala spracovať projekt pre územné konanie. Podľa Cuprákových slov mali už vlani výberové konanie na projektanta pre vodovod a kanalizáciu. "Problém bol v tom, že sme žiadali o bod napojenia na kanalizáciu a vodovod v Lipanoch, keďže sme neďaleko. Tam je však potrebné rekonštruovať čističku odpadových vôd. Preto nám bývalé vodárne a kanalizácie povedali, aby sme urobili kanalizáciu po obci a potom sa napojili. Lenže to nie je možné. Stavebné povolenie nám nevydajú bez bodu napojenia, to by musel byť vlastný objekt, vlastná čistička alebo súhlas od prevádzkovateľa tej čističky, na ktorú sa chceme napojiť. Čakali sme teda a v druhej polovici roka 2003 sme sa dozvedeli, že možno nás zapoja do projektu Čistá Torysa. Dali sme prednosť tomu. Mali by sme ušetriť peniaze za projektovú dokumentáciu, čo podľa prepočtu nášho predošlého výberového konania vychádzalo do pol milióna korún na vodu i kanál. Možno to bude pomalšie, ale pri dnešnom toku peňazí, aj to pomalšie môže byť rýchlejšie."
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš