Korzár logo Korzár Spiš
Nedeľa, 29. marec, 2020 | Meniny má Miroslav

Onkologické pacientky tvrdia, že sú vydané napospas osudu

Prešov - "Táto spoločnosť chce len úspešných, zdravých a bohatých ľudí. Chorí sú jej na obtiaž," uviedla Mária Johanová pri hodnotení desaťročného

pôsobenia občianskeho združenia Klub Venuša, ktoré združuje ženy po liečbe rakoviny prsníka. Mimochodom, podľa oficiálnych zdrojov ročne takto ochorie šesťtisíc žien, čo je naozaj alarmujúce číslo. Najmä, ak sa ich veková hranica stále znižuje.

Skúsenosť klubu je však taká, že za 10 rokov pôsobenia, či už pri šírení osvety o prevencii pred onkologickými ochoreniami, pri organizovaní Dňa narcisov v spolupráci s Ligou proti rakovine, alebo pri obyčajnej ľudskej pomoci jedna druhej nedokázali nájsť útočisko. Celé roky boli odkázané len na pomoc dobrých ľudí, ktorí im na nejaký čas požičali svoje priestory. Štátne inštitúcie aj mestské, napriek opakovanému oslovovaniu, mali len odmietavú odpoveď. Nepomohla ani korešpondencia s ministrami a politikmi na najvyššej úrovni. "Funkcionári sú zvyčajne muži a u nich sme nenašli porozumenie. Neraz sa nám zdalo, že sme ich vydesili," dodala členka výboru Mária Zichová. Zakaždým odchádzali smutné a sklamané, najmä keď sa dozvedali o podpore športovcov, kultúrnych akcií, detských kolektívov a podobne. Nechceli nič nemožné. Len mať stabilné priestory pre svoje členky a ich rodiny, kde by im poskytovali pomoc, no najmä adresu, s ktorou by sa mohli zaregistrovať a ako občianske združenie vstupovať do projektov.

Keď pochopili, že si musia pomôcť samé, zvolali stretnutie žien na rôznej profesionálnej úrovni v priestoroch Centra zdravia Energy, teda zase vďaka ochote E. Čechovej, ktorá má osobnú skúsenosť s touto zákernou chorobou a spoločne hľadali východiská. Ako sa ukázalo, existujú. Poslankyňa prešovského mestského zastupiteľstva, inak aj psychiatrička, Inge Eristavi - Nováková, jedno z nich navrhla. Keďže sa stala členkou správnej rady spoločnosti Prešov Real, s. r. o., prisľúbila, že sa pokúsi presadiť priestor cez túto spoločnosť. Ďalšia poslankyňa mestského aj regionálneho zastupiteľstva Prešovského samosprávneho kraja Štefánia Andraščíková, inak aj prodekanka Fakulty zdravotníctva PU, navrhla možnosť získať priestor v knižničných priestoroch na Levočskej ulici, alebo v objekte obvodného úradu po odsťahovaní Sociálnej poisťovne. Riaditeľka Akadémie vzdelávania v Prešove Emília Martinková im zase ponúkla pomoc a partnerstvo v príprave projektov v rámci fondov EÚ, ale aj Európskeho sociálneho fondu.

Cieľom klubu Venuša je totiž založiť aj agentúru na podporu ďalšieho vzdelávania, sociálnej a psychologickej pomoci pacientkám aj rodinám, ale aj zamestnávania preliečených ľudí. "Podľa mňa sú ženy ponechané napospas osudu. Už dva roky bojujem s byrokraciou a úradníkmi a celý ten čas sa snažím iba získať informácie, ako by sa dalo týmto ženám pomôcť vrátiť ich do života. Je to kruté, ale pravdivé. Onkologickí pacienti, ale aj tí preliečení, potrebujú neustále pomoc. Po stanovení diagnózy rodiny svojim blízkym niekedy nevedia pomôcť. Sami sa musia s úderom vyrovnať a nie sú pre chorých oporou. Reagujú zle," povedala Mária Kurtová. Neskrývala, že sama prežila toto peklo v svojej rodine, keď jej jedna sestra zomrela na rakovinu a sotva sa vyrovnali s touto stratou, ochorela druhá sestra, navyše aj so zdravotným postihnutím.

Odzneli však aj iné kritické pripomienky. Stabilizovaných pacientov totiž tento systém po piatich rokoch posiela do pracovného procesu, ale ako tvrdia členky klubu Venuša, rakovina je nevyliečiteľná. Pod vplyvom rôznych okolností dochádza k recidívam o niekoľko týždňov, mesiacov, rokov a je skôr výnimkou, ak sa metastázy neobjavia na iných orgánoch. Na druhej strane spoločnosť nevytvára podmienky na to, aby mohli mať skrátený pracovný čas, alebo aby ich vôbec niekto zamestnal. Pritom aj preliečený pacient musí užívať lieky. "Systém doplácania na lieky znevýhodňuje najmä onkologických pacientov, aj keď sa navonok tvrdí, že to tak nie je. Taká preliečená pacientka musí mesačne užívať napríklad dve dávky liekov, na ktoré dopláca 4-tisíc korún. Čo ak ich nemá, či už z invalidného dôchodku, alebo sociálnej dávky? Dopláca sa aj na opiátové preparáty už v konečnom štádiu choroby, kedy pacient nemôže vydržať bolesti," poznamenala, vychádzajúc z reality v praxi zdravotná sestra Anna Mikšíková.

Podobne reagovala aj na reštrikcie v zákone o sociálnej pomoci Eleonóra Brziaková, inak tiež medička. "Minister Kaník stopol príspevky na opotrebovanie šatstva. Pýtam sa, či žene bez prsníka, ktorá potrebuje epitézu, a tá mimochodom stojí 1 700 korún, už netreba podprsenku? Prečo by nemohla mať aj dve? Prečo si musí takú samozrejmosť odoprieť? To považujem za aroganciu. Kým bol mesačný príspevok 200 korún, dalo sa na epitézu našetriť." To všetko by členky klubu Venuša chceli riešiť, keby mali šancu. Zdá sa však, že spojením síl sa posunuli o krok dopredu a z ich tvorivých nápadov a stabilných priestorov čoskoro vzíde spoločný projekt.

Najčítanejšie na Spiš Korzár

Inzercia - Tlačové správy

 1. Safari v Afrike: Vidieť divé zvieratá je ohromný zážitok
 2. "Škoda riskovať!"
 3. Fixné výnosy do 8 % p.a. v závetrí mimo otriasajúcej sa burzy
 4. Zarábať na poklese trhov nie je zložité. Čo treba robiť?
 5. Nestarnú, ale dozrievajú
 6. Z opustenej priemyselnej zóny je dnes živá časť mesta
 7. Expert radí: Najväčším nepriateľom pri investovaní sú emócie
 8. Madeira je rajom pre milovníkov prírody
 9. KORONAVÍRUS: Päť rád na bezpečné bankovanie
 10. Pivný duel: Aké pivo pijú muži a aké viac chutí ženám?
 1. Pravda o kamerách do auta - reportáž serveru Volant.TV
 2. Ako na daň z príjmu z predaja nehnuteľnosti?
 3. Ako postupovať pri dani z príjmu z prenájmu nehnuteľností?
 4. Férová nadácia O2 dá 50 000 EUR na online vzdelávanie
 5. EUBA predlžuje termín podávania prihlášok do 15. apríla 2020
 6. Safari v Afrike: Vidieť divé zvieratá je ohromný zážitok
 7. Odpad ako bezpečnostné riziko v období koronavírusovej pandémie
 8. Quarantine reading: Explore Slovakia from home
 9. Do seniorov sa oplatí investovať
 10. Aj napriek koronavírusu vyrážajú farmári na polia
 1. Zarábať na poklese trhov nie je zložité. Čo treba robiť? 38 483
 2. "Škoda riskovať!" 15 355
 3. Môže nám hroziť nedostatok potravín, varujú farmári 13 887
 4. Madeira je rajom pre milovníkov prírody 12 853
 5. Sú pridrahé alebo majú krátky dojazd. Jeden elektromobil vyniká 11 701
 6. Pivný duel: Aké pivo pijú muži a aké viac chutí ženám? 10 568
 7. Aké novinky pripravili kúpeľné domy na Slovensku? 9 726
 8. Z opustenej priemyselnej zóny je dnes živá časť mesta 9 458
 9. Mobil a voda nestačia. Čo by vám na horách nemalo chýbať? 8 896
 10. Safari v Afrike: Vidieť divé zvieratá je ohromný zážitok 8 304

Hlavné správy zo Sme.sk

Minister financií Eduard Heger.
Premiér Igor Matovič predstavuje sedem ekonomických opatrení.

Aké sú rozdiely medzi rúškami a ako nosiť jednotlivé typy?

Dôležitý je nielen správny druh, ale aj pozorná manipulácia s rúškom.

Práca vo Volkswagene

Už ste čítali?

Domov NajnovšieNajčítanejšieDesktop