uvedie DJZ na veľkej scéne v obnovenej premiére hru Ženský zákon. „V roku 1944, keď divadlo vznikalo, sa ako prvá hrala hra slovenského klasika Ferka Urbánka Škriatok. Preto sme aj k výročiu rozhodli uviesť titul slovenského klasika - Jozefa Gregora-Tajovského. Ženský zákon sme znovu dali do repertoáru. Táto hra nebola definitívne odložená, ale čakala dva roky na svoju chvíľu. Tá teraz nastala," uviedol riaditeľ divadla Pavol Kovaľ (na snímke).
Pred predstavením, na ktoré sú pozvané všetky osobnosti, ktoré formovali prešovské divadlo, ako aj najvyšší ústavní činitelia, sa divadelníci presunú do Župčian, aby sa poklonili hrobu Jonáša Záborského. Deň predtým sa naviac na pôde Katedry estetiky a vied o umení Filozofickej fakulty Prešovskej univerzity uskutoční odborný seminár Divadlo v pohybe. Podľa riaditeľa však uvedením „oprášeného" Ženského zákona a slávnostnou recepciou oslavy nekončia, ale skôr začínajú.
V súvislosti s oslavami sa vynárajú aj otázky finančné. O ekonomike DJZ sa veľa hovorilo a písalo. Ako vníma finančnú situáciu Pavol Kovaľ, ktorý je riaditeľom DJZ od 1. apríla 2003? „Našou prvoradou úlohou bolo, aby divadlo nabralo dych. Ekonomická situácia bola kritická." Dokonca DJZ hrozilo zatvorenie. „Dodávatelia energií neberú ohľad, či divadlo plní svoje poslanie." Podľa jeho slov malo v tom čase DJZ štvormiliónový dlh.
„Vďaka Bohu, že nad nami asi držal ochrannú ruku," povzdychol si riaditeľ, podľa ktorého sa divadlu podarilo zminimalizovať dlh pomocou marketingových aktivít, dobrých zmlúv a nových sponzorov. Pripomenul, že „príspevková organizácia s dlhodobou stratou môže byť zo zákona zrušená".
Od zriaďovateľa, ktorým je Prešovský samosprávny kraj, dostalo dotáciu 36 miliónov. „Nový rok sme začali v podstate bez dlhov, i keď s nedostatočnou dotáciou. Je to rozpočet, aký bol pred desiatimi rokmi." P. Kovaľ dodal, že dotácia vykryje náklady na mzdy a energie a desať miliónov sú schopní svojou činnosťou vyrobiť. Zvýšila sa aj návštevnosť, zvlášť v novembri a decembri minulého roka, kedy na vstupnom zarobili pol milióna.
„Situácia je zatiaľ stabilizovaná, chceme postupne začať robiť na rozvojových veciach. Krízový režim sa ukončí k 1. aprílu, kedy sa ešte raz zmení organizačná štruktúra. Keď sme prišli, rozmýšľali sme, ako ušetriť, či nič nerobiť... V tom čase boli rozbehnuté viaceré projekty vyžadujúce si finančné prostriedky. Od apríla do konca roka sme v krízovom režime vyrobili štyri premiéry," netajil spokojnosť riaditeľ Kovaľ.
Podľa jeho slov sa premiéry (Vynútená svadba, Starci na chmeli, Popoluška, Predstavenie alebo Ide pieseň...) vydarili, a to aj po finančnej stránke. Najbližšou aktivitou okrem spomínaného Ženského zákona bude spoločný projekt činohry a spevohry Edith a Marlene, ktorého premiéra bude už v „novom začiatku" 5. a 6. apríla 2004. Pavol Kovaľ zdôraznil, že divadlo nie je iba „požieračom peňazí, ale má dôležité postavenie pre sebarealizáciu mladých ľudí". Zároveň je i "hýbateľom" finančných prostriedkov, keďže ľudia, ktorí prídu na predstavenie, zvýšia tržby aj kaderníkom, parkoviskám, hotelu a podobne. Dodal, že je optimista a cíti, že sa ľudia začínajú do divadla vracať.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš