Topľou to nie je jediná zmena. Okrem zmeny názvu (teraz je to Správa a údržba ciest Prešovského samosprávneho kraja oblasť Vranov nad Topľou) v nej v závere minulého roku došlo aj k výmene riaditeľa. Bývalého riaditeľa Ing. Martina Fazekaša vystriedal Ing. Juraj Král. Bol to dôsledok prehlbujúceho sa zadĺženia vranovskej OSSC. Finančná kontrola Generálneho riaditeľstva Slovenskej správy ciest (SSC) zistila, že pokiaľ k 31. decembru 2001 záväzky organizácie boli vo výške necelých 930 tisíc korún, tak ku koncu roka 2002 to už bolo vyše 3,884 milióna korún a v roku 2003 vyše 5,7 milióna korún. O tomto probléme generálne riaditeľstvo SSC vedelo už dávnejšie.
Došlo to tak ďaleko, že minulého týždňa vranovská OSSC mala posypový materiál len na tri dni. V súčasnosti už inertný posypový materiál naváža, pretože Prešovský samosprávny kraj (PSK) podpísal dodatky k zmluvám s dodávateľmi. Bývalý riaditeľ sa bránil tým, že finančné prostriedky vynaložil účelne na nutnú opravu a údržbu ciest a keby tak neurobil, neskôr by si tieto práce vyžiadali omnoho väčšie náklady. Faktom však je, že zadĺženosť vranovskej OSSC narastala. Spočiatku poverený a neskôr menovaný nový riaditeľ J. Král (na snímke) vykonal ekonomickú analýzu stavu pohľadávok a prišiel k záveru, že celkový dlh organizácie je 7,44 milióna korún: "Bývalý riaditeľ nedodržal platobnú disciplínu svojej organizácie. Pustil sa do záležitosti, ktoré nemal finančne kryté. Netvrdím, že veľkoplošné vysprávky ciest neboli potrebné, ale v súčasnosti tvoria 2,5-miliónový dlh organizácie. Aj vykonanie vodorovného značenia ciest prekročil oproti svojmu plánovanému rozpočtu. Z analýzy vyplynulo, že celkový rozpočet prevádzky bol podhodnotený, pritom ho tvoril sám."
K dlhu vranovskej OSSC vo výške 7,44 milióna korún sa musí pripočítať ešte 1,5 milióna korún, ktoré sú potrebné na zaplatenie už nakúpenej soli a inertného posypového materiálu. Po zdokladovaní stavu generálne riaditeľstvo SSC v decembri pre vranovskú OSSC vyčlenilo 2,2 milióna korún na dokončenie opravy mosta v Jastrabom a 1,45 milióna korún na bežné výdavky a zabezpečenie zimnej údržby ciest. Dlh k delimitácii pod PSK bol vyše 3,4 milióna korún, k čomu je treba pripočítať 1,5 milióna korún potrebných na nákup inertného posypového materiálu. Zadĺženie vranovskej OSSC spôsobilo najmä podhodnotenie ročných rozpočtov. "Podhodnotenie rozpočtu vyplývalo z toho, že na ňom nespolupracovali jednotlivé výkonné zložky. Bral sa ako sumár roku a urobila sa k nemu akože kvázi konštanta. Podľa môjho vedomia nebol pripravovaný dôsledne," povedal nám J. Král. Keďže za nový rozpočet, ktorý by mal byť pripravený do konca mesiaca, už zodpovedá nový riaditeľ, opýtali sme sa ho, či bude vyšší ako predchádzajúci: "Pripravujeme ho v spolupráci s vyšším územným celkom a mal by byť v každom prípade vyšší. Ale vyšší bude skôr u záležitosti týkajúcich sa priamo realizácie opráv a údržby a budeme sa snažiť o zníženie nákladovosti prevádzky."
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš