tomto poste ostane naďalej Roman König (na snímke). Ako už naše noviny informovali, v Úhornej, kde žije asi 160 obyvateľov, sa prednedávnom uskutočnila petícia za odvolanie terajšieho starostu. R. König má však pochybnosti, či všetko prebehlo v súlade so zákonom. "Podal som trestné oznámenie. Mám podozrenie, že bol spáchaný trestný čin - marenie príprav referenda a trestný čin ohovárania," uviedol R. König.
Starosta vo svojom vyhlásení tvrdí, že minimálne jeden podpis na petičnom hárku je falošný. "Jedna z obyvateliek, ktorá nevie čítať ani písať, je podpísaná menom, nie krížikom, tak ako to doteraz robila pri všetkých úradných úkonoch. Osobne mi oznámila, že petíciu odmietla podpísať a ani ju nepodpísala," tvrdí R. König.
Ako ďalej hovorí, niektorí Úhorňania ho upozornili na to, že podpisy boli získané pod nátlakom s použitím vyhrážok a pod hrozbou fyzického násilia.
Starosta Úhornej ďalej tvrdí, že údaje na petičnom hárku o jeho výplate a pracovnej dobe sú nepravdivé. "Petičný výbor úmyselne uviedol nepravdivé údaje, ktoré mali vyvolať dojem, že nerešpektujem zákony a rozhodnutia obecného zastupiteľstva," domnieva sa R. König.
Ako nám vysvetlil, 22. mája vlani obecné zastupiteľstvo schválilo zníženie jeho pracovného úväzku na 5 hodín denne a úpravu jeho platu na 12-tisíc korún mesačne. Naopak, petičný výbor uvádza, že zarába 17-tisíc korún a starostuje na plný úväzok.
Práve plat starostu bol hlavný argument, prečo petičný výbor na čele so zástupcom starostu Jánom Hudákom rozbehli petíciu. Ako uviedol J. Hudák pri našom nedávnom rozhovore, "v obci to podľa mňa nefunguje tak ako má. A problémy treba jednoznačne riešiť. V kultúrnom dome bol pokazený prívod vody, miestny potok je neudržiavaný. Ľudia chodili za mnou, sťažovali sa, preto sme začali petičnú akciu." Tŕňom v oku nespokojencov je spomínaný plat starostu a stagnácia investičných zámerov. "Ročný príjem starostu je 217tisíc korún aj s odvodmi. Ďalej, na úrade pracuje aj referentka, na jej plat je v rozpočte vyčlenená suma 53-tisíc korún aj s odvodmi. Tak malá obec ako je Úhorná však nepotrebuje na úrade túto pracovnú silu. Starosta by mal vykonávať účtovníctvo sám, mal by sa to naučiť a pokiaľ to nevie, nech ju platí zo svojho," argumentuje J. Hudák.
V obecnom rozpočte nespokojencom chýbajú peniaze na investičné zámery. Jedine v kolónke renovácia obecného majetku je vyčlenených 27-tisíc korún. Ide však napríklad o tonery a hasiace prístroje. "Z obecného rozpočtu ide iba 90 percent na plat starostu a referentky," uvádza J. Hudák.
Zástupca starostu a zároveň predseda petičného výboru popiera, že by sa podpisy v Úhornej zbierali pod nátlakom.
Trestným oznámením starostu z Úhornej sa momentálne zaoberá aj polícia. Ako uviedol pre náš denník vedúci Odboru skráteného vyšetrovania v Krompachoch mjr. Ing. Vladimír Chlebovec, prípad podstúpili okresnému prokurátorovi. "Ten by mal rozhodnúť, či na prípade bude naďalej pracovať náš odbor alebo justičná polícia. Ide totiž o závažný prípad, predpokladám, že bude potrebná spolupráca s grafológom," uviedol V. Chlebovec.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš