pôvodne chceli poslanci aspoň základné informácie o vývoji v Nemocnici s poliklinikou (NsP), napokon narazili na také množstvo problémov, že s nimi na jednom rokovaní nedokázali pohnúť. Jediné, o čom boli schopní rozhodnúť, bol spôsob likvidácie dlhov NsP.
Nemocnica s poliklinikou (NsP) už rok hospodári ako príspevková organizácia mesta. Za ten čas vyrobila dlh vo výške takmer 22 miliónov korún. Keď k tomu prirátame rôzne penále a poplatky, ročná "sekera" tvorí takmer tretinu mestského rozpočtu. Poslancov to, pochopiteľne, znervózňuje. "Mali by sme si s plnou zodpovednosťou povedať, čo s nemocnicou ďalej a ako zaplatíme jej dlhy," uviedol poslanec Ľubomír Mačko, jeden z iniciátorov mimoriadneho zastupiteľstva.
Riaditeľka nemocnice poslancov podrobne informovala o racionalizačných opatreniach, ktoré začala presadzovať v novembri po nástupe do funkcie. Pritvrdila vo všetkom, osobné ohodnotenia už prakticky nejestvujú, lieky sa prísne evidujú, znížiť prevádzkové náklady má aj terajšie sťahovanie oddelení z budovy polikliniky do areálu nemocnice. Ak na začiatku minulého roku vyrábala nemocnica mesačný dlh takmer 5 miliónov korún, postupne sa mesačné zadĺženie podarilo skresať na poldruha milióna. Napriek všetkým opatreniam sa však očakávané vyrovnané hospodárenie do konca roka dosiahnuť nepodarilo. Poslanci sa dohodli, že mesto do konca apríla predá prebytočný majetok, zdravotnícky objekt na Hradskej ceste v Kežmarku a v Spišských Hanušovciach. Splnomocnili primátora, aby začal rokovať s peňažnými ústavmi o možnosti úveru do 5 miliónov korún. Výnos z predaja majetku použijú na oddĺženie nemocnice vo forme splátok úveru.
"Všetky naše úsporné opatrenia sa môžu rozplynúť kvôli zvýšenej sadzbe DPH. Jediné, čo nám môže pomôcť, je zníženie miezd a to môžeme dosiahnuť len ak zmeníme právnu formu nemocnice - buď na "eseróčku" alebo neziskovú organizáciu," naznačila poslancom cestu riaditeľka NsP Mária Pašková. Tí sa však nevedeli dohodnúť, ktorá forma bude výhodnejšia. Do záchrany nemocnice chcú zapojiť aj mestá a obce okresu, ktoré by prispievali na chod nemocnice.
"My potrebujeme poznať filozofiu nemocnice, jej ciele. Musíme vedieť, ako budú použité financie, ktoré do nemocnice dáme, či budú efektívne vynaložené. Prispieť môžeme len z podielových daní, teda na úkor iných aktivít. Nikto nám však žiadnu koncepciu zatiaľ nepredložil," naznačil postoje samosprávy primátor susedného mesta Spišská Belá Štefan Bieľak.
Po dlhej porade klubov sa napokon poslanci dohodli, že ešte v piatok sa stretnú s primátormi a starostami miest a obcí okresu. Definitívne rozhodnutie o ďalšom smerovaní nemocnice a jej transformácii padne na budúci utorok.
"Predpokladal som, že už prijmeme konečné rozhodnutie, čo s nemocnicou. Tým týždňovým posunom ale nič nestratíme, aspoň bude viac času na prípravu projektu," zhodnotil primátor Igor Šajtlava. Ako dodal, ani napriek súčasným problémom neľutuje, že pred rokom sa mesto nerozhodlo nemocnicu dať do prenájmu inému subjektu. "Tá zmluva bola nevýhodná a v konečnom dôsledku by mesto na to doplatilo," dodal.
Aj zamestnanci nemocnice s napätím očakávajú, ako sa veci vykryštalizujú. Podľa návrhu menežmentu by sa mali vzdať až 25 percent z platu. "Uvidíme, či to prejde, je to veľa. Ale pokiaľ bude jasná vízia, myslím si, že ľudia budú istý čas ochotní robiť za menej," povedal šéf odborov Ján Režňák. Aj primár oddelenia Rýchlej zdravotnej služby Ján Hencel potvrdil, že ľudia chápu, že bez dočasného zníženia miezd sa zatiaľ nedá fungovať na vyrovnanom rozpočte. "Nikto nie je nadšený, že dôjde k zníženiu platov. Dôležité je, že sa začalo o téme nemocnice diskutovať a myslím si, že aj zamestnanci pochopia, že mesto má serióznu snahu problém vyriešiť," uzavrel Ján Hencel.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš