Nová norma sprísnila podmienky vlastníctva, držby, nosenia a používania zbraní
Prešov Nový zákon o zbraniach a strelive vstúpil do platnosti, od januára sa začali vydávať aj nové zbrojné preukazy, preukazy zbraní a zbrojné
Darius Ivan
Externý prispievateľ
Písmo:A-|A+ Diskusia nie je otvorená
licencie. Podľa krajskej policajnej hovorkyne v Prešove Magdalény Fečovej (na snímke) nová norma "sprísňuje podmienky vlastníctva, držby, nosenia a používania zbraní, v súlade s normami Európskej únie."
Medzi podmienky na získanie zbrojného preukazu patria vek žiadateľa, jeho spôsobilosť na právne úkony, bezúhonnosť, spoľahlivosť a odborná spôsobilosť. "Za spoľahlivú osobu sa nepovažuje - oproti predchádzajúcej právnej úprave - aj ten, koho trestné stíhanie pre úmyselný trestný čin bolo právoplatne podmienečne zastavené a ak neuplynula skúšobná doba určená v rozhodnutí a aj ten, koho trestné stíhanie bolo právoplatne zastavené rozhodnutím súdu, alebo prokurátora o schválení zmieru a od právoplatnosti rozhodnutia." Podľa Fečovej zákon kladie dôraz na zisťovanie spoľahlivosti žiadateľa. "Vystupuje tu snaha vylúčiť z držania strelných zbraní a streliva osoby násilnej povahy, alebo inak nebezpečné sebe či svojmu okoliu i napriek tomu, že je podľa zákona o strelných zbraniach a strelive bezúhonná, čo preukázala odpisom registra trestov."
Zbrojný preukaz môže podľa zákona vlastniť osoba, ktorá dovŕšila 21 rokov. Poľovníkom stačí na jeho získanie vek 18 rokov. "Zmena vekovej hranice na 15 rokov je u športových strelcov, ktorí sú členmi štátnej reprezentácie v streleckej disciplíne."
Odbornú spôsobilosť dokazuje žiadateľ o vydanie zbrojného preukazu skúškou, ktorá je rozšírená aj o praktickú časť. Nemalo by sa teda stať, že ho dostane osoba, ktorá nevie ako zo zbraňou zaobchádzať. Zdravotnú spôsobilosť dokazuje pred lekárom. Po výzve sa musí dostaviť na prehliadku, ktorá potvrdí zdravotný stav. Táto novinka vylučuje možnosť, že zbrojný preukaz bude vlastniť "osoba nie celkom zdravotne a psychicky spôsobilá, náchylná v záťažových situáciách k neprimeraným excesom."
Zbrane sú po novom rozdelené do štyroch skupín podľa nebezpečnosti a účinnosti. Ide o zakázané zbrane, zbrane podliehajúce povoleniu, zbrane podliehajúce ohláseniu a ostatné zbrane. Ich držanie sa už nezapisuje do zbrojného preukazu, "na každú zaevidovanú zbraň sa držiteľovi vystaví preukaz zbrane, ktorý je definovaný ako verejná listina."
Významná zmena podľa Fečovej nastala v oblasti prejednávania priestupkov na úseku zbraní a streliva. "Namiesto príslušného krajského súdu ako druhostupňový odvolací orgán vystupuje príslušné Krajské riaditeľstvo Policajného zboru."
Nové zbrojné preukazy budú vydávané na obdobie 10 rokov. Občania, ktorým bol vydaný pred 1. septembrom 2002 sú povinní predložiť do 1. apríla tohoto roka odpis z registra trestov tomu policajnému útvaru, ktorý im zbrojný preukaz vydal.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš