Vláda schválila optimalizáciu súdov, kežmarský vypadáva z hry
Kežmarok/Bratislava Definitívne zrušenie kežmarského okresného súdu (OS) je každým dňom bližšie. Minulý týždeň optimalizáciu súdnej správy schválila
Oliver Ondráš
Externý prispievateľ
Písmo:A-|A+ Diskusia nie je otvorená
na svojej schôdzi vláda Slovenskej republiky.
Návrh, ktorý sa už čoskoro dostane na rokovanie parlamentu, so súdom v Kežmarku nepočíta. Obyvatelia okresu by mali súdne záležitosti vybavovať v Poprade. Tam by malo putovať aj šesť sudcov z OS v Kežmarku. Podľa návrhu by mal súd v kráľovskom meste fungovať iba do septembra tohto roka.
Vrcholní predstavitelia okresu a mesta však tvrdia, že rušenie OS v Kežmarku popiera myšlienku optimalizácie. OS v Kežmarku totiž v posledných rokoch patrí k najvyťaženejším v okolí. Predseda OS Richard Bureš pre náš denník uviedol, že súd rieši najmä veľký počet majetkovej trestnej činnosti, ktorú majú z väčšej časti na svedomí príslušníci rómskeho etnika. To je v tomto okrese hojne zastúpené. "Zaznamenávame aj vysoký počet násilnej trestnej činnosti," konštatoval predseda.
Ako dodal, v regióne existuje niekoľko vypuklých sporov, ktoré bude potrebné riešiť. Najmä medzi mestom Kežmarok a obcou Ľubica, ďalej medzi obcou Žakovce a Inštitútom Krista Veľkňaza. "Predpokladáme, že bude narastať počet sporov o nehnuteľnosti v katastrálnom území vojenského priestoru Javorina," argumentoval R. Bureš.
Kežmarčania argumentujú aj tým, že v meste sa iba nedávno zrekonštruovala budova súdu. Náklady na opravu sa vyšplhali do výšky takmer 38 miliónov korún. Zariadenie interiéru a pozemok pre parkovisko stál daňových poplatníkov ďalšie štyri milióny korún. Ako sme sa mali možnosť presvedčiť, ministerstvo spravodlivosti ešte stále nie je rozhodnuté, čo s budovou urobí. "Návrh optimalizácie počíta s tým, že v budove bude sídliť pobočka Justičnej akadémie z Trnavy. Toto riešenie však ešte nie je definitívne," informovala nás Lívia Uličianska z tlačového oddelenia ministerstva spravodlivosti.
Ako pred časom pre náš denník uviedol primátor Kežmarku Igor Šajtlava, kým zákon neschváli parlament a nepodpíše prezident, nič nie je stratené. "O súd budeme bojovať. Boli sme úspešní pri získaní iných úradov, verím, že rovnako úspešní budeme aj pri záchrane súdu," konštatoval prvý muž Kežmarku.
Faktom je, že Kežmarčanom sa, pokiaľ ide o zachovanie dôležitých inštitúcii v meste, darí. Po tvrdom presviedčaní mesto neprišlo o územný úrad zamestnanosti, sociálnych vecí a rodiny, ktorý tu pôvodne nemal byť, pôsobiť tu bude aj Lesný úrad, ktorý pôvodne vláda "priklepla" Starej Ľubovni. Pokiaľ ide o súd, úspešnejší boli zatiaľ práve Staroľubovňania. Aj tu mal byť OS zrušený, presviedčaním však kompetentní funkcionári okresu a samosprávy dosiahli, že súd v meste pod Ľubovnianskym hradom ostane. "Nemám nič proti súdu v Starej Ľubovni. Myslím si, že má svoje opodstatnenie. Hoci naším nadriadeným orgánom je minister spravodlivosti, práve koncepcia z jeho dielne je voči nám do neba volajúca nespravodlivosť," uzavrel R. Bureš.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš