publikované a odzneli na seminároch v rámci Dní židovskej kultúry v roku 2002 a 2003. Múzeum sa dlhšiu dobu snažilo o vydanie zborníka, nedarilo sa však zohnať peniaze. Podarilo sa to až teraz vďaka príspevku mesta Kežmarok a bratislavskej nadácie Ezra.
"Našou snahou je priblížiť osudy židovskej komunity, ktorá bola pred druhou svetovou vojnou v Kežmarku veľmi silná. Prednášky renomovaných historikov majú obrovskú hodnotu, sme radi, že sa nám ich podarilo vydať knižne. V obrazovej časti prinášame aj fotografie kežmarskej židovskej synagógy. Dnešní mladí ľudia už ani nevedia, kde stála," uviedla riaditeľka Múzea a zostavovateľka zborníka Erika Cintulová.
Medzi šiestimi autormi príspevkov sú aj dvaja Kežmarčania. Evanjelický farár Roman Porubän sa priznal, že ho fascinuje židovská kultúra a zvyky. "Už ako študent teológie som sa téme venoval, vybral som si diplomovú prácu, ktorá skúmala postoj evanjelickej cirkvi k židovskej komunite v období druhej svetovej vojny. Neexistovali k tomu nijaké materiály, dlhé hodiny som vysedával v archívoch a len vďaka spomienkam pamätníkov som sa dostal k zaujímavým faktom. Mnoho židovských detí napríklad uchránili sirotince, či krsty v evanjelických kostoloch," zaspomínal si jeden z autorov zborníka. "Chceli by sme, aby táto časť histórie nebola už tabu, aby aj mladá generácia poznala fakty a naučila sa tolerancii," doplnila kežmarská historička a spoluautorka zborníka Nora Baráthová.
Zborník vyšiel v náklade 500 kusov, záujemcovia si ho môžu zadovážiť priamo v Múzeu v Kežmarku. To chce aj tento rok pripraviť ďalší ročník Dní židovskej kultúry, zameria ho zrejme na židovské tradície a zvyky.
Autor: kim
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš