bolo predovšetkým na spoluprácu v oblasti zdravotníctva a školstva. Prvým výstupom by mala byť medzinárodná zdravotnícka konferencia v júni, výhľadovo sa pripravuje aj ekonomické fórum k rozvoju regiónov. Okrem toho sa, podľa predstaviteľov Kanadskej zahraničnej rady a PSK črtá aj spolupráca pri riešení pasívnych dlhov školstva a zdravotníctva.
„Hľadáme možnosti, aby náklady na energie boli čo najnižšie, čo si však vyžaduje nákladné investície," uviedol predseda PSK Peter Chudík na margo vysokých nákladov v školstve, kde vyšší územný celok začal s energetickým auditom a chce, v rámci úsporných opatrení, zrekonštruovať budovy, strechy a podobne. Platí to aj pre zdravotníctvo, kde naviac zvyšuje náklady aj zdravotnícka technika. Takéto investície sú nákladné, preto chce PSK získať financie z viacerých zdrojov. „Ten záber je tak široký, že jednoducho nebudeme tieto veci môcť riešiť len jednou cestou. Jednou z možností je, že nám kanadská strana poskytne finančné prostriedky," povedal Chudík s tým, že je to zväčša podmienené tým, že jednotlivé aktivity budú realizovať kanadské firmy. „Či už spolupracovať budeme, alebo nie, to teraz povedať neviem, ale v každom prípade rokovať budeme a budeme hľadať obojstranne výhodnú spoluprácu," dodal.
Generálny riaditeľ Kanadskej zahraničnej rady, ktorá sídli v Košiciach, Andrew T. Adam van Rhédey skonštatoval, že táto organizácia má podobné poslanie ako britská British Council. Andrew T. Adam van Rhédey je známy ako expert na regionálnu politiku a kriminalitu. Pôsobil ako riaditeľ Medzinárodného inštitútu pre manažment zmeny a člen Rady Kanadskej spoločnosti pre moderné štúdiá. Na Slovensku začal svoje aktivity kontroverzným pôsobením na poste komisára košickej mestskej polície, ktorú spoluzakladal. K objemu peňazí, ktoré môže kanadská strana na východnom Slovensku preinvestovať, van Rhédey poznamenal: „Na to nie sú mantinely. Ak ide o zaujímavý projekt, ktorý má svoju návratnosť a garancie, tak vtedy finančne prostriedky nie sú limitované."
Na stretnutí na PSK sa zúčastnil aj Alex Morrison, plukovník kanadskej armády, ktorý zriadil v Kanade výcvikové stredisko a inštitút pre ozbrojené sily Organizácie národov a snaží sa o vytvorenie podobného inštitútu na Slovensku. Ďalším z hostí bol predseda najvyššej organizácie Kanadskej zahraničnej rady Ronald Cleveland. Podľa van Rhédeya ide o bývalého ekonomického poradcu niekoľkých kanadských premiérov, nazval ho tiež „ekonomický guru". Preto sme sa ho spýtali, ako hodnotí ekonomické reformy, ktoré v súčasnosti prebiehajú v SR. „To, čo sa na Slovensku deje, je šancou a možnosťou ovplyvniť ekonomický vývoj v celej strednej a východnej Európe. Slovensko je v strategicky výhodnej polohe," uviedol Cleveland, ktorý pôsobil aj v iných postkomunistických krajinách. „Myslím, že to má veľkú budúcnosť," dodal na margo ekonomických reforiem v SR.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš