Korzár logo Korzár Spiš

Občianske združenie Miniregión 21 nepochodilo v snahe pokračovať v úspešnom projekte

Hanušovce nad Topľou - "Mám vždy obavy, keď sa rozhoduje u nás v kraji. Keď sami o sebe rozhodujeme, tak tej objektivity je menej, ako by sa

očakávalo. Keď sme niečo požadovali a rozhodovala o tom Bratislava, alebo niekto zvonku, nikdy sme nemali problém. Zdá sa mi, že pri rozdeľovaní prostriedkov na projekty v Prešove bol silný lobizmus, z čoho nemám dobrý pocit," povedal nám predseda občianskeho združenia Miniregión 21 so sídlom v Hanušovciach nad Topľou Jozef Malý. Reagoval tak na rozhodnutie komisie Krajského úradu Práce (KÚP) v Prešove, nepodporiť pokračovanie projektu "Príležitosť nepríde za tebou, ale ty musíš ísť za ňou". Doteraz združenie projekt realizovalo z prostriedkov programu Phare 2001 a Národného úradu práce v rámci projektu Ľudské zdroje.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

SkryťVypnúť reklamu

Zástupcov združenia Miniregión 21 mrzelo najmä to, že prešovskému KÚP poskytli tie isté podklady, ako predtým pre NÚP v Bratislave, ktorý im tento projekt pred časom schválil a po jeho vyhodnotení avízoval, že tieto aktivity oceňuje. "V Prešove nám pokračovanie projektu zamietli z formálnych dôvodov, že sme nedodali taký materiál, ako požadujú. K samotnému projektu sa ani nedostali. Formálne im to potom vyhovovalo, aby nám dali odpoveď, že sme nedoložili také podklady, aké oni požadovali," poznamenal J. Malý a dodal: "Už to som videl byrokratické, že projekt podávame na úrad práce a tie sú zosieťované, ale od nás požadovali jedno potvrdenie, že sme ho konzultovali, druhé potvrdenie, že sme platcami. Pritom vedeli, že sme v ich projekte a že musíme spĺňať práve tieto podmienky. Čiže súlad tam nie je žiaden."

SkryťVypnúť reklamu

J. Malého zamrzel ani nie takýto zamietavý postoj prešovského KÚP k ich projektu, ako skôr samotné rozdelenie prostriedkov: "Hneď som si urobil výpis z internetu. Schválených bolo 17 projektov, z toho 53 percent má Prešov a 18 percent Poprad, čiže tieto dve mestá mali spolu 71 percent schválených projektov. Pritom podiel na obyvateľstve Prešovského kraja má Prešov asi 12 percent. Celá naša dolina smerom na Vranov nemá schválený ani jeden projekt. Tu nejde len o združenie. Keby bol aspoň niekto uspel z tohto regiónu, už to by ma potešilo, ale také delenie, že gro išlo do Prešova a do Popradu, to je tiež o niečom." Združenie Miniregión 21 sa nemôže uchádzať ani o podporu projektu z prostriedkov Phare 2002, ktoré sa ešte rozdeľujú. Boli prijaté kritériá, že podporu nemôže dostať ten žiadateľ, ktorý už raz bol podporený. Tým automaticky Miniregión 21 vypadáva z hry.

SkryťVypnúť reklamu

"V Bratislave to nie je problém. Tam sa žiadatelia povymieňajú. Ale v určitých regiónoch nie je až tak veľa ľudí, ktorí sa aktivizujú. Niekde sa môže stať, že odpília konáre a už nemá kto sa uchádzať o podporu, pretože to nie je jednoduchý projekt," nazdáva sa J. Malý. Podľa neho aj kritérium, ktoré požaduje, aby žiadateľ mal aspoň troch zamestnancov v trvalom pracovnom pomere, je handicapujúca: "Tým, že dali takéto kritériá, vlastne povedali, kam potečú prostriedky - do silnejších regiónov a tam, kde je región slabý, tam zasa na to doplatia." Občianske združenie Miniregión 21 sa pokračovania projektu ani napriek tomu nevzdáva. Svoj know-how poskytne hociktorej obci, ktorá sa môže do 3. februára v druhom kole uchádzať o podporu, a združenie bude vystupovať len ako partner. Projekt v minulom roku bol úspešný, keď skoro 50 percent jeho absolventov si našlo prácu.

Najčítanejšie na Spiš Korzár

Komerčné články

  1. Aká bytová architektúra dnes developerom predáva?
  2. Závod Carpathia v Prievidzi oslavuje jubileum
  3. Čo našli Strýco Filip a Miško Páleník v kuchyni Milana bez mapy?
  4. Pozitívne myslenie nie je všetko. Skutočnú silu nájdete inde
  5. Kondičný tréner: Ubolený zo sedavého zamestnania? Toto pomôže
  6. Firmu rozbiehal po maturite. Dnes má obrat vyše pol milióna
  7. Tieto chyby pri investovaní vám bránia zhodnotiť majetok
  8. Takto bude vyzerať nové námestie na začiatku Dúbravky
  1. Slovenské naj na jednom mieste. Stačí lúštiť
  2. Nový rekord v politickom terore utvorili Červení Khméri
  3. Šéf nemocníc v Šaci Sabol: Nemôžeme byť spokojní s počtom roboti
  4. Chcete dokonalé zuby? Čo vám reklamy nepovedia
  5. Čo našli Strýco Filip a Miško Páleník v kuchyni Milana bez mapy?
  6. Pozitívne myslenie nie je všetko. Skutočnú silu nájdete inde
  7. Závod Carpathia v Prievidzi oslavuje jubileum
  8. Aká bytová architektúra dnes developerom predáva?
  1. Domácnosti pozor, od júla sa mení výpočet poplatkov za elektrinu 98 625
  2. Firmu rozbiehal po maturite. Dnes má obrat vyše pol milióna 21 127
  3. Kondičný tréner: Ubolený zo sedavého zamestnania? Toto pomôže 10 833
  4. Čo robí Portugalsko jedinečným? Jedenásť typických vecí a zvykov 8 462
  5. Tieto chyby pri investovaní vám bránia zhodnotiť majetok 6 076
  6. Pili sme pivo, ktoré sa nedá ochutnať nikde inde na svete 5 268
  7. Takto bude vyzerať nové námestie na začiatku Dúbravky 4 845
  8. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme 4 817
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Už ste čítali?

SME.sk Najnovšie Najčítanejšie Minúta Video
SkryťZatvoriť reklamu