venoval aj aktuálnym vnútropolitickým otázkam. Nie je ich málo. Ivan Šimko založil po odídení z SDKÚ vlastnú stranu Slobodné fórum a žiada hlavu premiéra a šéfa SDKÚ Mikuláša Dzurindu. Vládna koalícia tým pádom, po odchode siedmich šimkovcov, stratila v parlamente väčšinu. "Veci sa ani nie tak vyjasnili, ako sa dostali do definitívnej podoby. Nečakal som, že sa situácia vybičuje až do takej požiadavky Ivana Šimka, ale je na stole a musí sa riešiť," uviedol poslanec na margo menšiny v parlamente. "V zásade to už nebude p princípoch a programoch, ale o číslach. V reále by sme sa mohli kdesi na tej 76-ke zaseknúť," prognózuje Gaľa. Podľa jeho slov "dvaja poslanci z Ľudovej únie uvažujú, že sa stanú nezávislými, postupom času by prešli k ANO". Podobne je vraj na tom Herman Arvay, ktorý vystúpil z KSS.
Podľa Gaľu sa teda dá rátať pri kľúčových hlasovaniach a odchode Šimka do opozície aj s poslancami mimo terajšej vládnej koalície. Milan Gaľa tvrdí, že existujú tri možnosti, ako ďalej: Tou prvou je menšinová vláda. Nie je to čosi, čo by bolo nejedlé... Druhou je pristúpiť na požiadavku Ivana Šimka, čo samozrejme, ja odmietam a predpokladám, že SDKÚ ju odmietne. Treťou možnosťou sú, ako naznačoval Pavol Hrušovský, predčasné voľby." Gaľa sa nazdáva, že: "nikto nemá reálny záujem, aby predčasné voľby boli". Komunisti ich nechcú, lebo "im stúpajú percentá, Ľudová únia ich nechce, lebo percentá nemá žiadne". Ako podotkol: "Smer by sa určite stal víťazom volieb, ale veľmi by mu vyhovovalo, keby sme my dokončili reformy". Na otázku, ako by sa zachoval v prípade úspešného referenda o predčasných voľbách vyjadril svoj osobný postoj: "Volebné obdobie je na štyri roky a v tomto duchu by som reagoval."
Poslanec Gaľa hovorí, že ak si vládna koalícia dokáže zabezpečiť väčšinu, tak Ivan Šimko by musel ísť do opozície. "Nedokážem si však predstaviť, že by Ivan takto opustil platformu vládneho programu, ktorého bol spolutvorcom." Za predsedom vlády stojí. "Mikuláš Dzurinda je muž, ktorý si zaslúži byť 1. mája, kedy vstúpime do Európskej únie, vo funkcii a urobím pre to všetko."
Na našu otázku, či posledné udalosti zmenili osobné vzťahy kamarátov Šimka a Gaľu, odvetil: "Priateľská úroveň pretrváva. Oslovil ma, či pôjdem s ním, povedal som nie a na tejto pozícii zotrvávam." Inak vraj s ním nemá problém komunikovať. "Ivan sa dostal na politickú trajektóriu, z ktorej nemá cestu späť. Ale ťažko hovoriť, že tie osobné vzťahy, bohaté na spomienky z minulosti, by mohli vyústiť do nejakej vyostrenej podoby."
Podľa našich informácií odišlo v súčasnosti k šimkovcom v Košickom kraji asi 60 ľudí. Avšak desať percent z nich je z Košíc a všetci ostatní sú z Michaloviec (poväčšine ide o členov, ktorí vstúpili do strany pred primárkami). V Prešovskom kraji prestúpili do Slobodného fóra spolu s poslancom Jozefom Hurbanom asi traja ľudia v Poprade a asi štyria členovia z Humenného. Ostatní členovia sú zatiaľ verní SDKÚ.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš