údržbu zveril tiež samosprávnym krajom. V Prešovskom kraji je cez 3-tisíc kilometrov, z toho ciest II. a III. triedy
2 a pol tisíc kilometrov. Riaditeľ Úradu Prešovského samosprávneho kraja Alexander Ernst v súvislosti s tým informoval, že stav ciest v Prešovskom kraji je najhorší v rámci celého Slovenska, 13 percent ciest III. kategórie je v havarijnom stave a pri cestách II. triedy je to 7 percent.
Prešovský samosprávny kraj súčasne s kompetenciami v oblasti dopravy preberal do správy 7 správ ciest s 28 strediskami (tri z nich sú sezónne) a 3 skládkami, v premenení na pracovníkov ide o 748 ľudí. Ernst tiež informoval, že v decembri medzi predsedami samosprávnych krajov a ministrom dopravy, pôšt a telekomunikácií P. Prokopovičom vznikla dohoda, že koncom januára sa podpíšu delimitačné protokoly. Až na ich základe môže ministerstvo financií zaslať peniaze na samosprávne kraje.
Zároveň povedal, že čo sa týka objemu mzdových prostriedkov bol priemerný plat na pracovníka upresnený na 11 500 korún: "nie je to dobré, lebo tohtoročný rozpočet bol stavaný na priemernú mzdu 11 751 Sk, čiže nebude na valorizáciu. Jedinou možnosťou ako zvýšiť platy bude znížiť počet zamestnancov." Uviedol, že pokiaľ ide o havarijný stav ciest, samosprávne kraje požadovali 150 miliónov, podľa posledných informácií by však mali dostať iba 90 miliónov Sk. "Je to absurdné, veď v Prešovskom kraji potrebujeme 38,5 milióna korún len na vyriešenie havarijných stavov mostov, ktoré sú pred zrútením." Ide o mosty v Štrbe, Sulíne, v Medzilaborciach, Hermanovciach a vo Svinej.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš