technológie. Na niekoľko kilometrov reťazí zo žiaroviek je záruka. "Dodávateľ musí povedať, či môžeme šnúry so žiarovkami nechať na stromoch zavesené dlhšie a budeme si môcť v prípade problémov uplatňovať v záručnej lehote reklamáciu. Ak povie, že áno, výzdoba zrejme ostane na svojom mieste. Demontovali by sme iba niektoré jej časti. Samozrejme, nebude v prevádzke," uviedol pre náš denník Ján Pitoňák zo Správy mestských komunikácii (SMK).
Pracovníci SMK, ktorí v priebehu novembra minulého roka novú výzdobu v hodnote 1,5 milióna korún inštalovali, majú aj ďalší dôvod nechať ju na terajšom mieste. Nemuseli by sa totiž za pomoci plošín pracne šplhať po stromoch. "Samozrejme by sme znížili náklady na inštaláciu. Pri minuloročnej inštalácii sme si museli objednať viacero vysokozdvižných plošín, pretože vlastnými silami by sme to nestíhali urobiť. Bolo to veľmi náročné, ale sme radi, že sme to k plnej spokojnosti vedenia mesta i občanov zvládli," vysvetlil elektrotechnik.
Ušetrilo by sa aj na opravách. V minulosti sa do reparovania svetelných panelov starej výzdoby ročne investovalo asi 50 až 80-tisíc korún.
"Nahodenie" novej výzdoby a práce spojené s jej uvedením do prevádzky si vyžiadali 300 hodín nadčasu. Pracovníci SMK museli byť k dispozícii aj počas všetkých akcií, ktoré cez vianočné sviatky organizovalo mesto. "Požiadavky mesta boli rôzne. Výzdoba pracuje v niekoľkých režimoch. V prípade, že sa konala na námestí nejaká akcia, napríklad počas prvých troch vianočných sviatkov, sme svietili intenzívnejšie, ak nie, svietilo sa do desiatej," konštatoval J. Pitoňák.
Pekné námestie však aj niečo stojí. Hoci na zakúpenie novej výzdoby prispel sponzor, spotrebu elektrickej energie zaplatia všetci občania mesta, daňoví poplatníci. Tá sa oproti minulosti zvýšila o tretinu. Tieto Vianoce sa totiž spotrebovalo o 8 657 kilowatthodín viac, ako na prelome rokov 2002/2003. Vo finančnom vyjadrení to predstavuje vyšší náklad o 28 tisíc korún. "Hovorili sme s dodávateľmi a je možné, že mestu ponúknu niečo obdobné s tým rozdielom, že namiesto klasických žiaroviek budú "led" diódy. Je to technológia, ktorá je energeticky menej náročná. O tomto sa však bude iba rokovať. Môj osobný názor je ten, že by to bolo lepšie, pretože ak by sme chceli pokračovať v tomto štýle, potrebovali by sme ukladať do zeme nové vedenia," upresnil J. Pitoňák.
Podľa slov J. Pitoňáka je potešiteľné, že počas niekoľkých týždňov nedošlo k vážnym poškodeniam svetelných reťazí. "K prerušeniu prúdu došlo jediný raz. Pravdepodobne nejaký vysoký automobil zachytil o káble a pretrhol ich. Za niekoľko hodín sme to však vyriešili. Som milo prekvapený, že nedošlo k žiadnym krádežiam," uviedol technik.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš