účinnosť 1. januára 2004. Novela, ktorá je po 37 rokoch zásadnou zmenou základného zákona verejnej správy z roku 1967, priniesla výrazné zmeny v povinnostiach úradov voči občanom. Mimochodom, prináša 84 zmien, čo je minimálne jedna v každom paragrafe. Niektoré z nich podstatne menia práva občanov a firiem pri úradných konaniach.
Zákon upravuje práva a povinnosti úradov voči občanom a právnickým osobám. Týka sa všetkých konaní, pri ktorých úrady vydávajú rozhodnutia, povolenia a oprávnenia. Napríklad rozhodnutia o sociálnych dávkach, o dôchodkoch, ale aj stavebné povolenia, živnostenské oprávnenia, rozhodnutia o vyvlastnení, priestupkové konania, či sprístupňovanie informácií zo spisov a podobne. Zásadným pravidlom je, že všetky úrady sú povinné na úradnej tabuli a súčasne na internete informovať verejnosť o všetkých konaniach, ktoré sú predmetom záujmu verejnosti, alebo u ktorých to vyplýva zo zákona.
Doteraz túto povinnosť nemali a občania sa často ani nedozvedeli, že príslušný úrad rozhodol napríklad o povolení zdraviu škodlivej stavby. Tabuľa musí byť podľa novely prístupná verejnosti nepretržite, teda nielen v úradných hodinách a toto ustanovenie platí pre všetky obce, mestá, obvodné, krajské úrady aj vyššie územné celky, ale aj ministerstvá a ďalšie orgány štátnej správy.
Skúmali sme teda, aká je realita v Prešove. Nuž, pohľad na internetové stránky a na priečelia objektov jednotlivých úradov nás presvedčil, že úradníci si túto sprísnenú povinnosť zatiaľ nevšimli, alebo o nej ani len netušia. Na mestskom úrade je tabuľa na chodbe dostupná len v pracovnom čase. Na krajskom úrade je na chodbe príslušného odboru a teda dostupná tiež len pracovnom čase, podobne na obvodnom úrade, nehovoriac o špecializovaných úradoch, ktoré majú teraz plné ruky práce s preberaním agendy a občan od nich nedostal ani len základnú informáciu o tom kde, ako a s akými dokladmi si majú vybaviť svoje osobné záležitosti vyplývajúce z uzákonených zmien.
Pre porovnanie, v Čechách sú takéto tabule umiestnené na priečeliach budov a ako sme sa presvedčili aj na internete aktuálne informujú na stránkach pod označením „úřední desky".
Oslovili sme aj náhodného občana a opýtali sa ho, či sa chce aktívne podieľať na rozhodovaní o sebe, alebo či chce vedieť o čom a ako rozhodujú jednotlivé napríklad samosprávne inštitúcie. "Chcel by som, ale neviem, akoby som mohol do rozhodovania zasiahnuť," znela odpoveď Prešovčana. Na otázku, či vie, kde môže nájsť informáciu o konaniach úradov, ktoré sú predmetom záujmu verejnosti, reagoval: "Nie. Veď už celé roky rozhodujú o nás bez nás a ešte tomu hovoria demokracia. Keď sú voľby, chcú naše hlasy a sľubujú. Potom sa už nepýtajú nič."
Fakt, že tento občan sa ešte nedozvedel o novele zákona o správnom konaní a teda o tom, že všetky informácie by mal nájsť na úradnej tabuli a konať podľa svojho uváženia je jedna vec. Druhá vec je fakt, že ak si predstavitelia úradov ctia zákon, už dnes by sme sa mali na každom kroku stretnúť s úradnými tabuľami a aktuálnymi informáciami dostupnými 24 hodín denne priamo z ulice, alebo na existujúcich internetových stránkach by mal mať každý úrad už teraz zriadenú internetovú úradnú tabuľu.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš