tak bolo iba otázkou času, kedy nápady a nerealizované predstavy táto Krompašanka zhmotní v hlinených postavičkách, vianočných ozdobách, vázičkách... Nadšenie tvoriť z "červeného zemského pokladu" nádherné glazúrované výrobky ovplyvnilo aj jej manžela. Ten je dnes jej pomocníkom a v ťažkých chvíľach i podporovateľom.
"Moje prvé výroby začal manžel vypaľovať v práci. Nemala som ešte vlastnú piecku. Spomínam si na ten deň, kedy po prvýkrát vložil hlinené postavičky do pece. Tie v nej začali strieľať. Neboli dobre vysušené a vlhkosť v nich spôsobila 'výbuchy'. Domov doniesol iba akési torzá bez hlavy. Dodnes sa na tom schuti smejeme," približuje svoje začiatky D. Ondášová.
Absolvovala umeleckú priemyslovku v Košiciach, v odbore keramika. Po rokoch si však školské vedomosti musela opäť obnovovať. Hneď prvé výrobky sa predali. "Videli sme, že sa ľuďom páčia. Začali sme teda vyrábať ďalšie a v malom ich robíme aj dnes."
Blízkosť lyžiarskeho strediska Plejsy znamenala pre D. Ondášovú ďalšiu príležitosť. "Suveníry sa dobre predávajú. Lyžiari, drobné vázičky, hlinené taniere, to si dnes turisti žiadajú. I keď pravdou je, že sa musím tak trocha podriadiť vkusu a dopytu návštevníkov Krompách."
Zhotovenie takýchto jedinečných hlinených originálov si podľa slov D. Ondášovej vyžaduje najmä trpezlivosť a veľa času. "Základom je dobre spracovaná hlina. Obľubujem pozdišovskú i modranskú. Sú veľmi kvalitné s dostatočným obsahom kaolínu. Ten pri vypaľovaní zabraňuje popraskaniu hliny. Zhotovený výrobok dobre vysuším a pálim pri 800 stupňoch. Po glazovaní sa vypaľuje ešte raz až do teploty 1 400 stupňov. Vypaľujeme najmä v noci. Ráno vstaneme a s manželom bežíme k piecke. Sme zvedaví, ako to dopadlo."
Svoje výroby D. Ondášová radšej darúva, ako predáva. Robí ju to šťastnejšou, ale zároveň priznáva, že ich predávaním získava jej rodina. "Mám plnú hlavu nápadov. Keď idem spať, vybavujú sa mi námety. Vtedy vstanem z postele a nakreslím si ich. Inšpirujem sa najmä prírodou okolo seba. Jednoducho sa iba dívam a nachádzam. Niekedy z toho vzniknú aj rôzne zvláštne štruktúry, atypické tvary či indiánske totemy."
Jej výrobky sa vďaka turistom dostali najmä do krajín strednej a východnej Európy. Niektoré si našli cestu aj za oceán. "Kúsok zo mňa je aj v krajinách, v ktorých som osobne nikdy nebola a teší ma to. Vystavovala som aj v Čechách. Tento môj koníček ma napĺňa šťastím. Hlina a jej vôňa si ma získala na celý život," dodáva D. Ondášová.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš