Väčšie, menšie, s metlou i bez metly, skrátka ježibaby z každého druhu. Zdá sa vám to nemožné? Omyl! Mária Čunderlíková totiž strigy vyrába. Kúsky textilu, kože, ľanu, čipiek i drôtikov sa pod jej šikovnými rukami menia na roztomilé postavičky na metle. Sú to síce strigy, ale vôbec nie sú škaredé. Spoza okuliarov nasadených na dlhom nose sa usmievajú na svet a ich široké naškrobené sukne i čarodejnícke klobúky hrajú všetkými farbami.
"Mojej nevesty švagriná urobila prvú takúto strigu. Mne sa to veľmi zapáčilo a povedala som si, že to musím urobiť aj sama. Nevesta mi doniesla vzor a podľa neho som sa snažila postupovať," opísala pani Čunderlíková cestičku k nevšednej záľube.
Začiatky neboli úplne jednoduché. Nájsť si ten správny systém a naučiť sa najvhodnejší spôsob výroby si vyžiadalo nejaký čas. "Zo začiatku neboli moje strigy až také vydarené. Postupne som vychytávala viaceré muchy, aby moje výrobky boli nielen pekné, ale aj kvalitné. Snažím sa ich urobiť tak, aby sa aj mne páčili a aby na nich bolo vidieť môj osobitný štýl."
Pani Čunderlíková si pomohla, ako vedela. Vytvorila si formu, podľa ktorej vystrihuje telo, čižmy, sukne i klobúk. Na telo je podľa nej najlepšia úpletová látka, aby bolo poddajné. Na vypchaté telo prišije hlavu i ruky. Na nohy patria čižmy, na hlavu dlhý nos - typický strigôňský. Potom prídu vlasy z ľanu a na ne klobúk. "Snažím sa, aby všetko bolo zladené, aby strigy neboli veľmi kikirikí," smeje sa žena, ktorej spod šikovných rúk vyšlo už najmenej sto na metle "poletujúcich" čarodejníc.
Prvú urobila susedke k narodeninám. "Dodnes ju má zavesenú v chodbe. Všetky moje susedky už majú odo mňa strigu. Rovnako aj celá moja rodina, niektorí ich majú aj viacero," zamyslela sa M. Čunderlíková.
Jej strigy "doleteli" aj za hranice Slovenska. V Amerike, Francúzsku, Holandsku, Nórsku i v Poľsku robia reklamu svojej "stvoriteľke". A tá niekedy nestíha pokryť veľký dopyt po krásaviciach z textilu. "Chodia k nám ľudia z rôznych častí sveta a strigy sa im páčia. Pokiaľ mám k nim bližší vzťah, podarujem im nejakú. Mnohí si aj kúpia, keď chcú niekoho obdarovať zaujímavým a nevšedným darčekom. Niekedy mi ešte aj povedia, aká striga sa im hodí. Jedna pani si vyžiadala bordovú strigu, strigôňa i strigôňčatá, takže už som robila aj stridžiu rodinku."
Výroba jednej strigy zaberie pani Čunderlíkovej zhruba tri štvrtiny dňa. "Je s tým dosť babračka, ale už sa stalo, že keď som bola v časovej tiesni, urobila som aj rýchlejšie. Je to pre mňa forma relaxu, aspoň mi trošku ubehne čas. Som rada, keď sa mi podarí taká pekná striga, ktorá sa páči aj ľuďom."
Pri zhotovovaní bábok sa občas vyskytne problém s materiálom. Kúsky pestrých látok získava umelkyňa od známych, ale veľa musí aj nakupovať, lebo zbytky často nestačia na poriadne širokú sukňu. Čipky, ktoré používa na ozdobu, tiež nie sú najlacnejšia záležitosť. "Jeden čas som nevedela zohnať ľan. Našťastie, celá rodina mi pomáha," teší sa pani Čunderlíková.
Aj napriek tomu, že pri výrobe stríg je v celom dome neporiadok z nití aj ľanu, u Čunderlíkovcov nepomýšľajú na ukončenie tvorivej činnosti. Naopak. Stále prichádzajú s novými nápadmi. "So synom sme si vymysleli, že urobíme kominára pre šťastie." A tak sa aj stalo. Najnovším nápadom je vodník, ale zatiaľ ešte neuzrel svetlo sveta. Keď sa tak stane, možno aj k nemu čoskoro pribudnú ďalší zelení mužíčkovia.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš