všeobecne-záväzné nariadenie mesta o miestnych poplatkoch pripravilo zmeny najmä pri poplatku za zber, vývoz a likvidáciu tuhého komunálneho odpadu (TKO) a pri poplatku za užívanie verejného priestranstva. Za zber, vývoz a likvidáciu TKO doteraz občania v Hanušovciach platili jednotnú sadzbu 180 korún na občana a rok, či už išlo o občanov bývajúcich v rodinných domoch a lebo v bytových domoch.
"Neosvedčilo sa nám to, lebo bytové domy sú predsa len špecifické. Tam treba odpad častejšie vyvážať. Poplatok sme chceli dať na rovnakú úroveň, ale nedalo sa," uviedol pre náš denník prednosta Mestského úradu v Hanušovciach nad Topľou Miroslav Benča. A tak sa v Hanušovciach opäť vrátili pri poplatkoch za likvidáciu odpadu k členeniu na rodinné a bytové domy.
V tomto roku Hanušovčanom vyrubili poplatky za odpad len na polroka, pretože od 1. Júla vstúpi do platnosti novelizovaný zákon o odpadoch. Každý člen domácnosti v rodinnom dome pri dvojtýždennom vývoze zaplatí 110 korún polročne. "Podľa minuloročnej sadzby by to malo byť 90 korún, ale ide to mierne hore v súvislosti so zvýšenými vstupmi," reagoval primátor mesta František Tkáč. Členovia domácnosti v bytovom dome za to isté obdobie zaplatia za týždenný vývoz odpadu 140 korún. K ďalším zmenám nielen vo výške poplatku, ale aj vo filozofii vedenia odpadového hospodárstva po vstúpení do platnosti novely zákona o odpadoch, ktorá ráta aj s jeho triedením.
V Hanušovciach nad Topľou od 1. júla mienia zaviesť množstevný systém zberu, vývozu a likvidácie TKO. "Každý bude platiť len toľko, koľko odpadu vyprodukuje," poznamenal F. Tkáč. Mestská samospráva sa uzhodla na zakúpení snímača čiarkového kódu. Kto bude mať plnú nádobu na odpad a bude chcieť dať ho odviezť, nalepí na ňu kupón s čiarkovým kódom. Aspoň taká je predstava vedenia mesta.
Okrem toho v súvislosti so zberom, vývozom a likvidáciou TKO mestská samospráva musí vyriešiť aj iné problémy. "Niektorí ľudia vôbec nemajú nádoby a chodia sa sťažovať, hoci vieme, že sú takisto producentmi odpadu a mali by platiť," uviedol F. Tkáč. Ešte väčšie problémy sú s rómskou osadou. "Rómski občania za vývoz odpadu neplatia. Budeme musieť prijať osobitný režim, pretože smeti im vyvážame a keďže oni neplatia, tak niekto to musí zaplatiť," poznamenal F. Tkáč.
Ako ináč, tieto platby idú zo spoločných, teda mestských finančných prostriedkov. K podstatnej zmene došlo aj pri poplatkoch za užívanie verejného priestranstva. Doteraz sa v Hanušovciach nad Topľou za osadenie obchodných stánkov platilo podľa počtu štvorcových metrov. Teraz zaviedli jednotnú sadzbu 15-tisíc korún na rok.
Autor: suš
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš