levočského výtvarníka PaedDr. Ľubomíra Repaského. Jeho cesta k umeniu nebola priamočiara a vždy jasná. Veď už ako ôsmak si do prihlášky na strednú školu napísal - námorník, napriek tomu, že v tom čase nevedel plávať. Našťastie, ako sám vyhlasuje, strojcom jeho osudu bola mama a triedna učiteľka na základnej škole. Vďaka nim už dnes pláva v iných vodách. Výtvarné umenie podčiarklo jeho temperamentný naturel a ženy sú nevyčerpateľným zdrojom jeho inšpirácie. Tak ako umenie, aj Ľ. Repaský, rodák z Oľšavice, je nespútaným živlom.
Tvorivý proces je podľa jeho slov niečím výnimočným. "Záleží od ducha, tvorivého elementu či entuziazmu, kedy človek robí to, čo chce. Nemám za sebou klasické akademické vzdelanie na vysokej škole výtvarných umení. Možno je to dobré, ak človek nie je do istej miery poznačený profesionálnymi učiteľmi - výtvarníkmi. Nachádza si tak niečo svoje, niečo vlastné. Pri tvorení obrazu nemyslím na to, či sa bude páčiť, ale či evokuje u dívajúceho sa nejaký pocit. Nerád obrazy vysvetľujem. Každý v nich uvidí to svoje. Našinec ešte nie je celkom pripravený na umenie, ktoré je už o krok vpred. Vidím to na svojich zahraničných výstavách v Krakove, Taliansku, Prahe..."
Akadémia umení v Paríži tento rok udelí ocenenia výtvarníkom krajín východnej Európy. Nebude tam chýbať aj niekoľko diel Ľ. Repaského. Ten sa však okrem vlastnej tvorby venuje najmä deťom. Už tretí rok sa spolu so svojimi žiakmi účastní kultúrneho umeleckého festivalu v Taliansku. "Riaditeľ festivalu Carlo Devotti už dvadsať rokov pozýva mladých spevákov, tanečníkov i výtvarníkov z celého sveta. Celé dva týždne maľujeme interiéry, exteriéry i nástenné maľby. Minulý rok sme pripravili dvojmetrové kašírované sochy. Tento rok sme boli pozvaní medzi osmičku hlavných členov. Okrem nás a Maďarov sme jediní účastníci z krajín bývalého východného bloku," približuje prácu s deťmi Ľ. Repaský.
Väčšina jeho diel by sa dala označiť spojením zamatová erotika. A kde pramení jeho inšpirácia? "Vždy ma oslovuje človek. Nie ani tak samotný človek, ako vzťah muža a ženy znásobený na tretiu. Niekedy sa zamýšľam nad tým, aké by to bolo, keby existoval niekto tretí. Muž, žena a nejaký hermafrodit. Existujú dva cudzorodé elementy. Odlišné výzorom, povahou, stavbou,... no i napriek tomu vedľa seba žijú a dokonca sa aj berú. Beriem to samozrejme s humorom. Je pravdou, že žena u mňa zohráva akúsi hlavnú úlohu, ale odkedy ju v umení nehrala? Väčšina diel majstrov výtvarného umenia je poznačených ženou. A začalo to všetko pravekými Venušami. Ženy si veľmi vážim a dávam im to takýmto spôsobom najavo. Nemyslím si, že existuje niečo krajšie na zemi."
Žena v jeho obrazoch ožíva najmä farebnou expresivitou. Ako priznáva, "niekedy ma popadne túžba namaľovať obraz tlmenými farbami, no vždy skončím pri ostrej farebnosti. V obraze musí byť isté napätie, či už tvarové alebo zhmotnené farebnosťou plátna."
Kombinovaná maľba je teda ďalším z jeho výrazových prostriedkov. "Kreslím vždy a všade, treba sa iba pozerať, nápadov je strašne veľa. Štýl je formálna záležitosť, ide o neustále hľadanie a nachádzanie," dodáva levočský maliar.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš