roka, tak aj inšpektori Slovenskej obchodnej inšpekcie (SOI) z Krajského inšpektorátu v Prešove bilancovali kontrolnú činnosť. V záujme ochrany spotrebiteľa a kontroly vnútorného trhu, sa v decembri 2003 v Prešovskom kraji zamerali predovšetkým na pyrotechnické predmety, ale aj na predaj vo veľkých hypermarketoch, ambulantný predaj rýb a vianočných stromčekov.
"Prekontrolovali sme 275 prevádzkových jednotiek, v ktorých sme vykonali 220 kontrolných nákupov," uviedla riaditeľka Krajského inšpektorátu SOI Katarína Ďurčanská. Nemohli odsúhlasiť len dva nákupy a to z dôvodu nevedenia evidencie o cenách pre konečného spotrebiteľa, nepredloženia kalkulácie jedál a používanie neplatných meradiel. V troch prevádzkach zase zistili porušenie cenových predpisov. "V 77 prevádzkových jednotkách sme pozastavili 729 druhov tovarov v hodnote 6 035 061 korún, z toho 696 druhov v hodnote 5 161 763 korún bolo z dovozu," dodala pri zdôvodnení zistení o nezodpovedajúcej kvalite tovaru, neoznačení výrobkov požadovanými údajmi od výrobcu. Dôvodom však bolo aj nepredloženie platných certifikátov, respektíve vyhlásení o zhode a často aj uplynutie doby spotreby. Inšpektori tiež pozastavili rôzne druhy potravinárskych výrobkov, obuv, textil, drogériový tovar, ale aj elektrospotrebiče, nábytok, či výpočtovú techniku, nehovoriac o pyrotechnických výrobkoch ohrozujúcich život.
Pri týchto výsledkoch nešetrili sankciami. Len z dôvodu nepredloženia certifikátu, respektíve vyhlásenia o zhode pri kontrolách v 20 predajniach pozastavili 53 druhov tovarov v celkovej hodnote 153 181 korún. V ďalších štyroch prípadoch zistili, že obchodné subjekty uviedli na trh stavebný výrobok bez platného vyhlásenia o zhode. Reagovali však aj na podnety zo strany spotrebiteľov. Ako uviedla Ďurčanská, evidovali 34 podaní a podnetov. Z nich bolo 32 adresných a 2 anonymné. "Najviac podaní bolo smerovaných na nesprávny postup pri vybavovaní spotrebiteľských reklamácií. Napríklad na textilné výrobky, obuv, stavebné práce, nábytok, mobilné telefóny a podobne. Za závažnejšie nedostatky sme v januári začali 58 správnych konaní."
Zdá sa teda, že aj napriek širšej informovanosti o podmienkach obchodovania na domácom trhu a dôslednej kontrole v záujme ochrany spotrebiteľa sa chyby objavujú znova a znova. Otázkou je, ako zvládneme nápor nových predpisov, konkurenciu a ako si nájdeme obchodných partnerov, keď sa aj pre nás otvorí európsky trh.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš