podtatranskom regióne nemuseli v ostatných dňoch hospitalizovať ľudí s omrzlinami spôsobenými dlhším pobytom v chladnom prostredí.
Podľa slov primára Rýchlej zdravotníckej pomoci (RZP) nemocnice s poliklinikou (NsP) v Poprade Petra Jedináka posledný prípad, keď museli lekári RZP pomáhať bezdomovcovi sa stal na Štedrý deň. "V nocľahárni odpadol jeden bezdomovec. Nešlo však o omrznutie," konštatoval primár. Ako dodal, posledné dni neboli zaznamenané prípady omrznutia, hoci takmer týždeň sa nočné teploty pohybovali od mínus desať do mínus pätnásť stupňov Celzia.
Ako pre náš denník pred časom uviedla šéfka sociálneho odboru Mestského úradu v Poprade Etela Lučivjanská, na území mesta žije približne šesťdesiat ľudí bez prístrešia. Tí sa môžu za poplatok desať korún za noc vyspať v nocľahárni. Môžu tu prespať aj ľudia, ktorí nemajú trvalý pobyt v Poprade, avšak iba tri dni. "Len málo ľudí túto možnosť využíva. V nocľahárni spia stále tí istí," podotkla vedúca odboru.
Zariadenie podobného druhu zatiaľ chýba v Kežmarku, lekári by však radšej privítali záchytnú stanicu. Podľa slov primára urgentnej medicíny NsP v Kežmarku Jána Hencela, "záchytka" v regióne chýba ako soľ. "Myslím si, že takéto zariadenie tu chýba. Polícia nám sem vodí ľudí v rôznom stave opilosti, nie všetci však potrebujú hospitalizáciu. Po ošetrení ich nemajú kde nechať. Stalo sa nám, že sme chlapa po ošetrení našli ležať na chodbe nemocnice," vysvetľuje primár. Kedysi podobné zariadenie existovalo v neďalekej Levoči, pre nedostatok financií sa jeho prevádzku nepodarilo udržať. "Viem, že takéto zariadenie je potrebné. Podľa zákona by však malo byť súčasťou zdravotníckeho zariadenia, za klientov, ktorí nemôžu zaplatiť za "nocľah" by však mala platiť samospráva," myslí si primár.
Prípady opilcov ležiacich v mrazoch na zemi sú pomerne časté aj v okrese Kežmarok. Podľa J. Hencela nedávno záchranári riešili dva prípady 'namol' opitých ľudí. Tí však, našťastie, nezamrzli. Našli ich skôr, ako stihol mráz narobiť organizmu problémy.
V okrese Stará Ľubovňa sa posledné chladné obdobie obišlo bez následkov na životoch a zdraví občanov tohto regiónu. Ako pre náš denník uviedol primár oddelenia urgentnej medicíny NsP Stará Ľubovňa Marián Maďar, prípady omrznutých ľudí neboli zaznamenané. "Naposledy sme k takýmto prípadom, našťastie, vyrážali pred dvoma, troma rokmi," prízvukuje primár. Ten však upozorňuje všetkých milovníkov alkoholických nápojov, aby sa vystríhali nadmernej konzumácie. "Alkohol rozťahuje cievy a tým sa u človeka znižuje prah citlivosti na chlad. Znamená to, že opitý človek leží v mraze na snehu, ale chlad nepociťuje. To môže mať tragické následky," dodal M. Maďar.
Autor: olo
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš