cícerkom. Situácia zatiaľ nie je akútna, kvôli dlhodobému nedostatku vody však v obci vyhlásili mimoriadnu situáciu. Na príčine je uplynulá suchá jeseň a súčasné mrazivé počasie. Okrem toho verejný vodovod, ktorý má už 32 rokov, kapacitne pre Jamník nestačí.
Ako sa pre naše noviny vyjadril vedúci odboru krízového riadenia na Obvodnom úrade v Spišskej Novej Vsi RNDr. Viliam Štubňa, v prípade akútnej situácie, ich odbor vyčlenil pre Jamník jednu cisternu vody, druhú zase poskytnú vodári.
O šťastí v nešťastí môžu hovoriť Jamníčania, ktorí sú síce napojení na verejný vodovod, ale pre istotu si ponechali aj vlastné studne. Najhoršie sú na tom tí, ktorí bývajú v Jamníku na vyššie položených miestach. Samozrejme, najciteľnejšie tento problém pociťujú v inštitúciách, kde sa nachádza viac ľudí. Príkladom toho je miestna materská a základná škola. V jamníckej škôlke, ktorú navštevuje 26 detí, včera ráno o 8. hodine voda vôbec netiekla "Našťastie, nestalo sa nám, že by sme boli dva dni nepretržite bez vody. Šetríme však ako sa dá. Najhoršie je na tom kuchyňa," vysvetlila nám riaditeľka materskej školy Katarína Čujová.
"Situácia je síce nepríjemná, ale nie tragická," povedala riaditeľka Základnej školy v Jamníku Mgr. Lucia Vernarská. V ich škole chvíľami tečie voda z vodovodných kohútikov naplno, väčšinou je to však slabší prúd. "Naša školníčka nosí vodu zo suterénu a dopĺňa ňou nádrže v školských toaletách. Našťastie, aj keď pociťujeme nedostatok vody, zatiaľ si stále môžu žiaci umyť ruky. Najväčšie problémy sú však napríklad pri výučbe výtvarnej výchovy," popísala L. Vernarská.
Nedostatok vody je aj v iných spišských obciach, Podtatranská vodárenská spoločnosť, a.s., odštepný závod v Spišskej Novej Vsi - preto vozí do týchto obcí vodu v cisternách a dopĺňajú vodojemy. V Jamníku je však situácia komplikovaná. "V zmluve stojí, že do Jamníka môžeme vodu voziť iba za úhradu," vysvetlil nám vedúci strediska výroby a distribúcie vody Ľudovít Pramuk. Príčinou sú zamotané vlastnícke vzťahy, táto zmluva je platná už dlhé roky.
Pre nedostatok vody má hlavu v smútku aj jamnícky starosta. "Napísal som list ministrovi životného prostredia a požiadal ho o stretnutie. Problém v obci vyriešime iba stavbou skupinového vodovou, ktorý bude zásobovať aj okolité obce. Máme už územné rozhodnutie, stavba by vyšla približne na 22 miliónov korún, iba Jamník bude musieť prispieť sumou 7 miliónov korún," vyjadril sa pre naše noviny starosta Jamníka Anton Petruška.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš