vstúpiť do ľudského obydlia bez súhlasu toho, kto v ňom býva. Toto právo zaručuje všetkým občanom Slovenskej republiky ústava, konkrétne článok 21.
So zámerom skontrolovať niekoľko provizórnych príbytkov z dreva prišli kežmarskí hasiči po nedávnom požiari chatrče v osade neďaleko Huncoviec, pri ktorom zahynuli dvaja dospelí ľudia a jedno ani nie dvojročné dieťa. Príčinou požiaru bola piecka na tuhé palivo, ktorou si rodina kúrila a varila na nej. Ešte predtým ako vypukol požiar, sa však ľudia v chatrči udusili jedovatým oxidom uhoľnatým. Jeho prítomnosť spôsobila zrejme neodborne nainštalovaný komín vykurovacieho telesa.
Riaditeľ Okresného riaditeľstva Hasičského a záchranného zboru (OR HZaZ) v Kežmarku Erich Lauf tesne po požiari avizoval, že kontroly v chatrčiach sú potrebné. V niektorých obydliach huncovskej osady sú komínové rúry "utesnené" obyčajnými handrami. Nespĺňajú ani základné bezpečnostné normy. Môže znova dôjsť k podobnej tragédii.
"Stretli sme sa s pánom starostom a konštatovali sme, že s kontrolou bude problém. Podľa ústavy je totiž ľudské obydlie nedotknuteľné a my doň nemáme právo vstúpiť. Ak by sme to urobili, porušili by sme ústavu. Celú vec budeme konzultovať s naším nadriadeným orgánom, Krajským riaditeľstvom Hasičského a záchranného zboru v Prešove a o pomoc chceme poprosiť aj samotného ministra vnútra," konštatoval pre náš denník riaditeľ.
Laufov kolega, riaditeľ OR HZaZ Poprad Ondrej Šproch si myslí, že problém musia posúdiť jedine právnici. "Zatiaľ sme podobné kontroly nevykonávali, ale do obydlia vstupovať nemôžeme," uviedol riaditeľ.
Starosta Huncoviec Jozef Majerčák tvrdí, že obec si plní všetky povinnosti, ktoré jej vyplývajú zo zákona o ochrane pred požiarmi. Faktom však je, že v obci chýba dobrovoľný hasičský zbor. Obec má podľa zákona vykonávať preventívne protipožiarne kontroly u právnických i fyzických osôb. "Do osady chodíme. Obyvateľov stále upozorňujeme na to, že takto piecky a komíny nemôžu mať. No nedajú si povedať. Väčšinou sú to ľudia, ktorí nemajú peniaze na základné živobytie, nie ešte na to, aby si urobili kúrenie podľa noriem. Myslím si, že aj legislatíva nie je najlepšia. Na jednej strane stanovuje zákon povinnosti pre obec, ktoré ju stoja nemalé finančné prostriedky, na druhej strane je tu ústava, ktorá nedovoľuje vstupovať do ľudských obydlí. Len školenie pre poslanca z požiarno-bezpečnostných predpisov trvá týždeň a niečo stojí. Myslím si, že by sa mali páni poslanci zamyslieť nad tým, čo vlastne schvaľujú a aký to bude mať dopad v reálnom živote," vysvetlil starosta. Ako dodal v osade je aj systém požiarnych hydrantov. Ten by však pri požiari malej chatrče nepomohol. J. Majerčák sa domnieva, že by silný prúd vody, mohol chatrč zmiesť zo zeme.
Autor: olo
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš