Múzejného oddelenia Vojenského múzea vo Svidníku Jozefa Rodáka vo štvrtok skúmali technický stav bojového lietadla Šturmovik, alebo inak IL-10. Dôvodom je záujem o prevoz tohto dnes už historického unikátu z katastra obce Nižný Komárnik v okrese Svidník do Vojenského múzea v Košiciach.
Hoci sme boli pri tom, nikto z prítomných expertov sa pre náš denník nechcel vyjadriť s tým, že nie sú oprávnení podávať informácie. Jasné je teda len to, že skúmali, či sa lietadlo dá previezť v celku, alebo bude nutné odmontovať mu krídla a podvozok. V rovine diskusie boli aj úvahy, či sa dá previezť na plošine nákladného vozidla a ako, alebo či bude možné použiť vrtuľník. Otázkou je, či experti za taký krátky čas mohli reálne posúdiť celkový technický stav bojového iljušina, ktorý desiatky rokov odolával zubu času a počasia v prírodnom prostredí.
Keďže vojaci na naše otázky nereagovali, opýtali sme sa riaditeľa svidníckeho múzea, či o prevoze bolo už definitívne rozhodnuté. "To neviem ani ja. Vojenskí odborníci mali len posúdiť možnosti prevozu, teda spôsob realizácie, správu predložiť náčelníkovi Generálneho štábu SR a ten rozhodne. Malo by sa to stať v máji, alebo v júni. Keby som mal hovoriť za seba, ako múzejník som kategoricky proti prevozu," povedal nám Jozef Rodák.
Podľa informácie riaditeľa Slovenského technického múzea a teda aj Vojenského múzea v Košiciach Eugena Labaniča, dôvodom prevozu je zapožičanie exponátu za účelom rekonštrukcie. O dva - tri roky sa vraj lietadlo vráti na Duklu.
Tomuto vysvetleniu však verí len málo Svidníčanov a ešte menej vojnových veteránov. Situáciu posudzujú ešte o to citlivejšie, že práve v tomto roku chystajú veľkolepé oslavy 60. výročia Karpatsko-duklianskej operácie so živými ukážkami bojov na Dukle, na ktorých sa majú zúčastniť aj kluby vojenskej histórie zo zahraničia, ako aj hostia, ktorých sa pietna spomienka priamo, alebo nepriamo dotýka.
Pripravovaný prevoz Šturmovika od zverejnenia tejto informácie preto vyvolal medzi vojnovými veteránmi, ale aj verejnosťou spod Dukly nevôľu a diskusiu. Spolu so starostkou Nižného Komárnika Annou Ferkaninovou sa so žiadosťou o zastavenie tejto akcie zhruba pred mesiacom obrátili aj na prezidenta SR Rudolfa Schustera. Odpoveď neprišla. "Dôstojnejšie miesto pre Šturmovik nie je ako na podstavci v Nižnom Komárniku. Tvorí akúsi súčasť našej obce a celého areálu Údolia smrti," reagovala starostka Anna Ferkaninová. Dodala, že lietadlo je umiestnené na súkromnom pozemku a pokiaľ vie, nikto majiteľov doteraz nepožiadal o súhlas vstupu na pozemok či nevyhnutné manévre s mechanizmami.
K problému, lebo tak ho vnímajú obyvatelia regiónu, vydalo stanovisko aj Občianske združenie Chránime kraj pod Duklou (OZCHKPD) vo Svidníku. Včera spustilo informačnú kampaň s cieľom a názvom Zachráňme iljušina. Podľa slov jeho predsedu Milana Cocuľu očakávajú, že sa do nej zapoja občania, organizácie aj politické strany. "Úzko chceme koordinovať aktivity s členmi Slovenského zväzu protifašistických bojovníkov, od ktorých očakávame najväčšiu morálnu povinnosť, aj vlastnými telami, keď dôjde k najhoršiemu - teda demontáži lietadla, prispieť k zachovaniu symbolu vojenského letectva v kraji," uviedol Cocuľa.
Ako sa ďalej vo vyhlásení OZCHKPD uvádza, aktivistov mrzí, že podľa im dostupných informácií nad aktivitami súvisiacimi s premiestnením lietadla vraj drží záštitu prezident Rudolf Schuster, ktorý si získal sympatie obyvateľov regiónu pod Duklou svojim postojom pri boji o obvodný úrad. "Nepoznáme prípad v histórii múzejníctva, aby niekto nedobrovoľne prepožičal exponát na dlhší čas za cenu reštaurovania." Dodávajú, že ak iniciátorom leží na srdci osud lietadla, mali by vyčlenené zdroje použiť na jeho rekonštruovanie na mieste, kde je lietadlo IL-10 umiestnené v súčasnosti.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš