prešli zatiaľ štyri zadné niky a plastická mapa.
"Múzeum v týchto priestoroch funguje prakticky od roku 1969. Už niekoľko rokov tu boli pokusy o razantný zásah do obsahovej stránky, ale vzhľadom na napätý rozpočet sa to nedarilo. Až vlani ku koncu roka sme začali, táto zmena výrazne skvalitnila obsahovú výpoveď expozície, aj ju zatraktívnila," uviedol na margo zmeny Marián Šturcel zo Štátnych lesov TANAPu.
Novinkou expozície sú zmenené zadné vitríny, ktoré dynamizujú predstavu diváka o dolnom a hornom lesnom stupni, ako aj o alpínskom a subalpínskom pásme. Pozadie tvoria veľkorozmerné fotografie daného biotopu z tvorivej dielne fotografov Zdena Vlacha a Juraja Bobulu. V popredí sú inštalované "vypchaté" zvieratá, typické pre dané prostredie. Oproti predchádzajúcim statickým vitrínam je táto podoba prezentácie atraktívnejšia.
"Niektoré časti ešte dopracujeme, snahou je obohatiť tieto časti väčším počtom preparátov, priestor tu budú mať aj botanici, aby predstavili typických zástupcov flóry. Už dávnejšie sme upozorňovali, že zmeny sú nutné, preparátom napríklad škodí denné svetlo, ničí ich. Myslím si, že vynovená expozícia dáva nový pohľad na štyri základné biotopy a zároveň predstavuje charakteristické i chránené živočíšne druhy," uviedla jedna z autoriek projektu, zoologička Barbara Chovancová. Ako dodala, v lete by expozíciu mali doplniť inštaláciou svištej nory, drobnými zemnými cicavcami a vtáctvom.
Náklady na prvotnú inováciu vyšli zatiaľ na takmer 400-tisíc korún. "Budeme v tom pokračovať aspoň takto po častiach," dodal M. Šturcel. Reakcie a ohlasy návštevníkov sú pozitívne, zmenu vítajú. Vlani Múzeum TANAPu navštívilo okolo 50-tisíc ľudí, prevažovali študenti a žiaci.
Autor: kim
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš