Korzár logo Korzár Spiš
Streda, 8. apríl, 2020 | Meniny má Albert

Využívanie služieb knižníc začína byť pre občanov luxusom

Prešov - Po nízkej návštevnosti knižníc koncom minulého roka počet čitateľov v prvých januárových dňoch opäť stúpol. Napájanie knižníc na východe

Slovenska na počítačový program Libris, možnosť využívania internetu i medziknižničné výpožičky sú pre čitateľov prínosom. Na druhej strane elektronizácia služieb spolu s vyššími cenami vstupov po novom roku pre niektoré knižnice znamená zvýšenie poplatkov.

V prešovskej Knižnici P. O. Hviezdoslava predĺžili dobu výpožičky z troch týždňov na mesiac. Po takmer ôsmich rokoch pristúpili k zvýšeniu ročného členského poplatku z 20 na 30 korún pre deti, z 20 na 50 korún pre dôchodcov a vojakov. Dospelí a študenti zaplatia v novom roku 100 oproti predošlým 60 korunám. Ročný taxa je od mesiaca, v ktorom čitateľ zaplatil, do toho istého mesiaca nasledujúceho roka. „Detské členské sme upravili minimálne, lebo chceme deti naďalej viesť k čítaniu a nezaťažovať príliš rodičov. U dôchodcov je to o čosi viac, ale zvýšili sa aj ceny časopisov. Dôchodcovia často presedia v čitárni celý deň a môžu využiť aj novú službu, požičať si domov naraz až 15 časopisov," uviedla pre Korzár vedúca knižnično - informačných služieb Knižnice P. O. Hviezdoslava Valéria Magáčová. Za prekročenie výpožičnej lehoty zaplatia občania 20 korún (bolo 10 korún) ak nevrátia knihu do 60 dní. Potom nastupuje druhá upomienka, ktorá sa zdvihla z 20 na 40 korún. Za advokátsku upomienku čitateľ zaplatí 150 korún ako doteraz. K dispozícii je internet, medziknižničná výpožička v cene 50 korún a rezervácia knihy za 5 korún. Duplikát čitateľského preukazu v prípade straty stojí 10 korún. „V počítačovom programe Libris máme celú knižničnú databázu a tento rok sme prešli aj na elektronické spracovávanie tržieb," dodala V. Magáčová.

„Služby čitateľom poskytujeme ešte klasickým spôsobom, aj keď knihy už máme evidované v programe Libris. Snažíme sa zohnať počítačovú sústavu, aby sme zelektronizovali aj výpožičku," povedala vedúca Mestskej knižnice v Sabinove Mária Janigová. Členské poplatky v knižnici zostali rovnaké od roku 2001. Deti platia ročne 10 korún, dospelí 30 korún a študenti 20 korún. Vlani zvyšovali sankcie. Prvá upomienka je za 8 korún, druhá 25 korún, tretia 35 korún a posledná za 50 korún.

Zmeny vo výpožičnom poriadku nerobili tento rok ani v lipianskej mestskej knižnici. „Nechali sme jednotné členské na rok 20 korún pre všetky vekové kategórie," skonštatovala knihovníčka Jaroslava Fedáková. Pokuty zostali tiež na minuloročnej úrovni, po mesiaci 5 korún, potom 20 korún a posledná upomienka je za 50 korún. „Služby ešte neposkytujeme elektronicky, ale spracovali sme v programe Libris celý knižničný fond okrem detskej literatúry, čo robíme práve v týchto dňoch. Našou raritou je predajňa kníh, ktorá je súčasťou knižnice," dodala J. Fedáková.

Mestská knižnica v Stropkove vstúpila do nového roka s nezmenenými poplatkami. Ročný členský poplatok do štrnásť rokov predstavuje 15 korún, do devätnásť rokov 30 a pre dospelých 40 korún. Dôchodcovia a zdravotne postihnutí zaplatia za rok členské vo výške 15 korún. Nedodržanie termínu vrátenia kníh sankcionujú 17 korunami za prvú upomienku, 25 za druhú a 30 korunami za tretiu upomienku. Riaditeľská upomienka je vo výške 50 korún. Čo sa týka elektronizácie, tá je zatiaľ na dosť nízkej úrovni. „Máme len jeden starý počítač. Robili sme revíziu knižného fondu takže bol vyhradený iba na to. Dúfam, že v tomto roku dostaneme aj nový počítač," povedala vedúca knižnice Ľudmila Antošová. V knižničnom programe Libris majú spracovaných 11 360 kníh.

Bardejovská Okresná knižnica Dávida Gutgesela začala nový rok s navýšením členských poplatkov. Detský čitateľ zaplatí oproti pôvodným 40 korunám 50 korún. Dospelým sa zvýšilo členské z 80 na 100 korún. Pre dôchodcov zostáva ročné členské nezmenené a to vo výške 50 korún. Takisto sa zvýšili poplatky aj za upomienky. Za prvú, z 10 korún na 15, za druhú z 20 na 30 a za tretiu z 30 na 50. Riaditeľská upomienka má hodnotu 100 korún. Za rezerváciu knihy zaplatí čitateľ 15 korún. „V našej knižnici je zápisné na tristopäťdesiat dní, to znamená, že nekončí kalendárnym rokom, ale uplynutím danej doby. Pre výpožičky používame systém Libris a pre bibliografiu Biblis. Pripojenie na internet je na všetkých oddeleniach. Využívame ho aj pri medziknižničných výpožičkách. Deti a mládež majú možnosť využívať odborné výukové programy na cederomkách," povedala vedúca knižnično-informačných služieb Anna Demská.

V Hornozemplínskej knižnici vo Vranove nad Topľou je internet už samozrejmosťou. Pokiaľ knižnice na Slovensku sa vo všeobecnosti sťažujú na znižovanie počtu čitateľov v detskom veku, vo Vranove nad Topľou sa môžu pochváliť nárastom detských čitateľov. V minulom roku ich registrovali 2 343 z celkového počtu 5 446 čitateľov. Knižnica mohla ponúknuť 1 880 nových kníh, čo je o 176 kníh menej ako v predchádzajúcom roku. „Knihy sme kúpili aj z rozpočtových prostriedkov, aj z grantov, aj zo sponzorských darov," uviedla pre náš denník riaditeľka Hornozemplínskej knižnice Emília Antolíková. Na začiatku tohto roku nezakúpili zatiaľ žiadne knihy. Pracovníci knižnice ešte nevedia, aký budú mať rozpočet. Dúfajú, že bude aspoň na úrovni minulého roka. „Knižnica hľadá aj mimorozpočtové zdroje," uviedla E. Antolíková. O tie sa uchádza predovšetkým prostredníctvom projektov v rôznych nadáciách. Finančné prostriedky však budú musieť získať aj nepopulárnym zvyšovaním zápisného, ktoré je na rovnakej úrovni vo Vranove nad Topľou už štyri roky. „Nezaviedli sme ešte zvýšené zápisné. Čakáme, či budeme v pluse," poznamenala E. Antolíková. V knižnici ešte len teraz uzavreli štatistiku výsledkov minulého roku. Zvyšovanie zápisného by sa nedotklo detského čitateľa. V tejto kategórii by zostalo na terajšej úrovni 30 korún na 365 dní. Dospelý čitateľ by však zaplatil namiesto doterajších 70 korún rovných 100. Riaditeľka knižnice tento krok komentovala: „Ceny kníh idú hore, takto by sme si chceli pomôcť aspoň symbolicky."

Podduklianska knižnica vo Svidníku tento rok ponechala členské poplatky na úrovni roku 2003. Naďalej teda platí, že deti a mládež do 18 rokov zaplatia 30 korún, dospelí 70, dôchodcovia a vojaci 40 korún. Tieto cenníky platia v knižnici aj v bibliobusoch, ktoré aj tento rok budú prinášať informácie a vzdelanie do obcí okresu Svidník. Ani cenník sankcií sa nezmenil. Pri strate čitateľského preukazu a vystavení duplikátu zaplatí člen 20 korún, za knihy bez písomného upozornenia po 30 dňoch knižnica vyberá sankciu 15 korún, po 1,5 mesiaci 25, po 60 dňoch 35 a po 75 dňoch už nasleduje riaditeľská upomienka a tá má hodnotu 60 korún. Ak si zábudlivý čitateľ ani po 90 dňoch nespomenie, že musí knihy vrátiť a reagovať na upomienky je tu ešte pokus o zmier, ale za poplatok 80 korún. Zaujímalo nás, akú dostupnosť majú čitatelia a klienti Podduklianskej knižnice k internetu." Aj tu platia poplatky, ale skôr symbolické. Člen knižnice za minútu surfovania po internete zaplatí jednu korunu, nečlen korunu a päťdesiat halierov," reagoval riaditeľ Kamil Beňko. Inak aj táto knižnica je už niekoľko rokov pri výpožičkách napojená na systém Libris.

Najčítanejšie na Spiš Korzár

Inzercia - Tlačové správy

 1. Krížovky nielen na veľkonočné lúštenie
 2. Prečo by ste mali prestať kosiť? Lebo budete mať krajší trávnik
 3. Denník SME s rúškom na ochranu tváre len za 2,90 €
 4. Vo VÚB si odložíte splátky až na 9 mesiacov
 5. Pomáhal v Prešove, pomáha aj teraz, koronakríza zasiahla aj jeho
 6. Mimoriadna akcia na predplatné 3+3 mesiace
 7. Garancia účtov zadarmo a milión eur na boj s koronavírusom
 8. Vláda biznismenov: Ako podnikali Matovič, Kollár a ďalší?
 9. 5 rád, ako si ochrániť úspory, keď padajú trhy
 10. Čistili koberce, pestovali uhorky. Prerazili až s tekvicami
 1. Prečo by ste mali prestať kosiť? Lebo budete mať krajší trávnik
 2. Krížovky nielen na veľkonočné lúštenie
 3. Denník SME s rúškom na ochranu tváre len za 2,90 €
 4. Sú vaše deti teraz viac na nete?Zoberte ich na www.detinanete.sk
 5. Pri kúpe klimatizácie sa oplatí poznať aj druhý názor
 6. Vo VÚB si odložíte splátky až na 9 mesiacov
 7. Aby nám Veľká noc nezostala ležať v žalúdku...
 8. Hlas Schwarzeneggera v autokameře Mio MiVue J85 WiFi vás ochrání
 9. Aké železo máte užívať, aby vaša imunita zostala silná?
 10. Mimoriadna akcia na predplatné 3+3 mesiace
 1. Vláda biznismenov: Ako podnikali Matovič, Kollár a ďalší? 37 865
 2. 5 rád, ako si ochrániť úspory, keď padajú trhy 31 223
 3. Pomáhal v Prešove, pomáha aj teraz, koronakríza zasiahla aj jeho 20 360
 4. Mimoriadna akcia na predplatné 3+3 mesiace 19 917
 5. Čistili koberce, pestovali uhorky. Prerazili až s tekvicami 19 789
 6. Pľúcne ventilátory zo stieračov na nový Leon. Skvelý nápad SEAT! 17 705
 7. Aké železo máte užívať, aby vaša imunita zostala silná? 17 019
 8. Safari v Afrike: Vidieť divé zvieratá je ohromný zážitok 13 321
 9. Zarábať na poklese trhov nie je zložité. Čo treba robiť? 12 627
 10. Bude dobre! 10 452

Neprehliadnite tiež

Košické reštaurácie hovoria o krachu. Niektoré už skončili

Dali sa dokopy, už týždeň varia a nosia jedlo zdravotníkom.

Zamestnanci reštaurácií zažívajú krízu. Proti prepúšťaniu bojujú niektoré zavedením donášky či osobného odberu.
Rozhovor

Prešovčan pozitívne testovaný na Covid-19: Snažím sa hlavne neprísť o rozum

Odpovedá na najčastejšie otázky čitateľov.

Prešovská nemocnica.

Župani sa platov nevzdávajú. Pomáhame pravidelne, tvrdia

Trnka priebežne venuje rôzne sumy, Majerský je za nemedializované gestá.

Zľava Rastislav Trnka a Milan Majerský.
Pľúcny ventilátor.

Hlavné správy zo Sme.sk

Cynická obluda

Matovič plní sľuby

Hlavným predvolebným sľubom Igora Matoviča bolo, že skomplikuje život mafii. A to sa mu darí.

Čo sa môže a čo nie počas Veľkej noci. Otázky a odpovede

Na niektoré otázky kompetentné orgány ešte nevedia odpovedať.

Šibačka sa tento rok obmedzí len na mamy a partnerky, s ktorými šibači žijú v jednej domácnosti. Ilustračné foto

Platí obmedzený voľný pohyb, aké sú výnimky?

Od stredy budú otvorené len niektoré hraničné priechody.

Koronavírus vyprázdnil ulice miest.
Podcast Dobré Ráno.

Už ste čítali?

Domov NajnovšieNajčítanejšieDesktop