zahraničných vecí SR. Na naše otázky odpovedal hovorca ministerstva Juraj Tomaga.
V prípade, že sa dvom manželom, občanom Slovenskej republiky, narodí dieťa v zahraničí (konkrétne Taliansku), aké sú potrebné právne úkony, aby mohli s dieťaťom pricestovať na Slovensko?
"Aby mohlo dieťa narodené občanom SR v zahraničí pricestovať na Slovensko, musí byť zapísané v pase niektorého z rodičov, alebo musí mať vystavený vlastný cestovný pas (rodičia väčšinou volia prvý variant). Na zápis do pasu je však treba najskôr zabezpečiť zápis matričnej udalosti a vystavenie (slovenského) rodného listu v Osobitnej matrike OÚ Bratislava 1. O zápis do osobitnej matriky žiadajú rodičia nachádzajúci sa v zahraničí na zastupiteľskom úrade SR. ZÚ prevezme žiadosť (taktiež vyberie správny poplatok), ktorá musí byť doplnená niektorými prílohami (napr. cudzokrajný rodný list dieťaťa s úradným prekladom do slovenčiny, sobášny list a doklad o št. občianstve matky dieťaťa, príp. aj ďalšie doklady) a zašle ju na ďalšie konanie na spomínaný matričný úrad. Až na základe rodného listu vystaveného dieťaťu Osobitnou matrikou je možné v zmysle zákona o cestovných dokladoch (č. 381/1997 Z.z.) vykonať jeho zápis do cestovného pasu jedného z rodičov, alebo požiadať o vystavenie cestovného pasu pre dieťa."
Za aký dlhý čas sa takáto administratíva obvykle vybavuje?
"Celá záležitosť trvá približne 2 - 3 mesiace. Závisí na Osobitnej matrike, ktorá záležitosť vybavuje v súčinnosti s ďalšími slovenskými úradmi, napríklad registrom obyvateľov v Banskej Bystrici a podobne."
Aké doklady sú potrebné na to, aby rodič (rodičia) mohli s dieťaťom
vycestovať?
"Ako som uviedol v prvej odpovedi, dieťa možno zapísať buď do cestovného pasu niektorého z rodičov, alebo mu možno vybaviť vlastný cestovný doklad. Rovnako v prvom odseku sú uvedené doklady potrebné na vybavenie slovenského rodného listu dieťaťa, vystavenie ktorého je nevyhnutnou podmienkou na zápis do pasu či vystavenie pasu. Vo výnimočných prípadoch možno dieťaťu so súhlasom Úradu hraničnej a cudzineckej polície vystaviť na zastupiteľskom úrade SR v zahraničí tzv. cestovný preukaz, ktorý však umožňuje len cestu do SR, nie už späť. Takže rodičia, ktorí si zabudli včas vybaviť pre dieťa slovenský rodný list a s dieťaťom hodlajú cestovať do SR a potom sa zase vrátiť späť do zahraničia musia buď počkať na vybavenie rodného listu a zápisu do pasu prostredníctvom ZÚ, alebo požiadať na ZÚ SR o vydanie cestovného preukazu pre dieťa na cestu do SR , pričom zápis svojho potomka do cestovného pasu musia vybaviť po príchode do SR na príslušnom okresnom útvare cudzineckej polície. Treba však počítať s tým, že aj polícia bude rovnako ako ZÚ SR vyžadovať v súvislosti so zápisom dieťaťa do pasu predloženie jeho rodného listu vystaveného Osobitnou matrikou. Jeho vybavovanie na Slovensku potrvá síce o niečo menej, ako v prípade vybavovania záležitosti cez slovenskú ambasádu (čas sa skracuje o dobu potrebnú na doručenie služobnej pošty zo ZÚ na Osobitnú matriku a späť), treba však počítať s niekoľkými týždňami na vybavenie zápisu dieťaťa do pasu. Takže čas, o ktorý rodičia s dieťaťom pricestujú do SR skôr, musia v SR venovať vybavovaniu jeho zápisu do cestovného dokladu jedného z rodičov či vybavovaniu cestovného pasu pre dieťa, pretože maloletý občan môže zo SR vycestovať len z vlastným cestovným pasom, alebo spolu s rodičom, v pase ktorého je zapísaný."
Autor: frk
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš