Na prelome rokov väčšina z nás bilancuje. Čo sme dokázali, čo sa nám podarilo, čo sme nestihli, i na čo by sme najradšej zabudli. S príchodom nového
Redakcia SME
Písmo:A-|A+ Diskusia nie je otvorená
roku si sľubujeme, že budeme lepší, ako doteraz. Sviatočné obdobie je zároveň príležitosťou využiť dedičstvo po našich predkoch a pomocou starých zvykov a tradícií nájsť odpoveď na otázku, aký bude ďalší rok.
Riaditeľka múzea v Kežmarku Erika Cintuľová sa tiež snaží vo svojej rodine dodržiavať tradičné zvyklosti. "Moji rodičia zastávali názor, že kto si v novom roku prvý kýchne, bude najdlhšie žiť. Mali sme doma pec s veľkou platňou a na ňu moja mamka nasypala korenie, takú 'všehochuť'. Skutočne nebolo možné nekýchať. Tak sme kýchali ostošesť a maminka mala z toho veľkú radosť," spomína na minulosť riaditeľka. Tento zvyk sa snažia dodržiavať aj v dnešnej modernej dobe. A nie je jediný, ktorý u Cintuľovcov každoročne praktizujú. "Na Silvestra, hneď ako odbije polnoc, musí ísť chlap za dvere, aby v novom roku prvý prekročil prah muž a nie žena. Podľa starej tradície by vraj žena priniesla do domu nešťastie," usmieva sa E. Cintuľová.
Prvý deň nového roku sa každý snaží byť čo najlepší. "Ako sa správame prvý deň v novom roku, tak sa vraj budeme správať po celý rok. Čiže nesmieme byť ani zlostní, ani smutní, ani mrzutí, lebo potom budeme takí stále," priblížila ďalší zvyk milovníčka tradičných sviatkov, ktorej veľkým želaním je stráviť najkrajšie obdobie roka na vidieku. "Bývame na sídlisku a každý rok sa chystáme, že pôjdeme do Jablonova, čarovnej dedinky pod Spišským hradom. Máme tam dom po starých rodičoch a určite by bolo krásne stráviť sviatky tam, pretože to má neopakovateľné čaro a atmosféru. Zatiaľ sa nám to však nepodarilo, stále sa niečo prihodí, čo nám prekazí naše plány. Dúfam, že raz sa naše prianie splní, aspoň sa máme na čo tešiť."
Autor: mb
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš