(futbalový klub FC Tatran Prešov, s koreňmi siahajúcimi do roku 1898, vypadol z prvej ligy a zle si počínal aj v druhej, naviac bol zaťažený finančnými problémami; najvyššiu ligovú súťaž nehrali ani hokejisti či hádzanárky, svojho času federálne majsterky) a téma pritiahnutia zahraničných investícií. Kandidáta tzv. Veľkej prešovskej koalície Štefana Kužmu prišiel podporiť, okrem iných, i premiér Mikuláš Dzurinda, ktorý vyčítal úradujúcemu primátorovi Kopčákovi, že nedokázal do mesta pritiahnuť zahraničnú investíciu. Favoriti volieb boli hneď traja, Benč, Kopčák a Kužma.
Nízka účasť voličov (35,92 percenta) a roztrieštenosť inak najsilnejšieho pravicového elektorátu boli hlavnými dôvodmi, prečo napokon triumfoval Milan Benč (získal 9123 hlasov). Druhý skončil Kopčák so stratou 1307 hlasov na víťaza, Kužma mal ešte o 626 ďalších hlasov menej. V mestskom parlamente, zúženom na 31 mandátov, obsadilo najviac postov (13) KDH. Napriek drvivej porážke pri parlamentných voľbách si svoj vplyv v prešovskej mestskej samospráve udržala SDĽ, ktorá získala šesť mandátov, pričom jej koaličný partner HZDS nezískal ani jeden.
Napriek tomu získal vôbec prvýkrát priamy vplyv na chod mestskej samosprávy, pretože novým prednostom MsÚ sa stal jeho člen Ing. Ján Dobrovič, poslanec regionálneho parlamentu a poslanec MsZ vo Veľkom Šariši, predtým známy z pôsobenia na poste krajského riaditeľa Slovenskej obchodnej inšpekcie. HZDS ostalo aj v názve poslaneckého klubu, ku ktorému sa pridal aj nezávislý poslanec Ivan Benko. Koalícia SDKÚ, ANO, DS, Smer obsadila jedenásť kresiel, po tri SDKÚ, DS a ANO, dve Smer. Tieto štyri strany vytvorili spoločný poslanecký klub a stiahli sa do opozície. V MsZ vznikla koalícia SDĽ-HZDS, štatutárnym zástupcom primátora sa stal Stanislav Kahanec z KDH, Milan Laca z SDĽ ostal na mieste tzv. druhého viceprimátora. KDH pripadlo aj miesto hlavného kontrolóra, ktorým sa stal Milan Tkáčik, bývalý člen SDKÚ, do ktorej vstúpil v už spomínanej dvestočlennej skupine prívržencov Juraja Kopčáka.
Milan Benč sa narodil vo Veľkom Šariši (okres Prešov), pred vstupom do politiky bol projektantom. Poslancom MsZ bol od jeho začiatku, teda od roku 1990. O mandát prišiel až vtedy, keď nastúpil na výkon funkcie primátora. Za poslancov neboli zvolení ďalší traja členovia MsZ, ktorí v ňom pôsobili od jeho vzniku - František Gerlašinský a Dušan Macák z KDH a Jozef Bujňák z SDĽ (v roku 2002 však kandidoval za Ľavicový blok). V mestskom zastupiteľskom zbore ostali i po komunálnych voľbách 2002 šiesti poslanci, ktorí boli členmi MsZ od vzniku mestskej samosprávy, a to Dušan Hruška (KDH), Milan Laca (SDĽ), Ivan Benko (nezávislý, pôvodne VPN), Šimon Blichár (KDH), Mikuláš Bodnár (KDH, v treťom volebnom období bol aj členom SDKÚ) a Vasiľ Janko (DS, pôvodne VPN, ten bol však v treťom volebnom období poslancom iba necelý rok, ako náhradník).
Štefan Kužma vystriedal po komunálnych voľbách 2002 Milana Benča na poste prednostu OÚ. Juraj Kopčák založil spolu s Pavlom Vrždákom, Antonom Bidovským a ďalšími spoločníkmi spoločnosť Európske technologické centrum Prešov. Náplňou jej činnosti má byť v súčinnosti s regionálnou a mestskou samosprávou získavanie zdrojov z fondov Európskej únie a pritiahnutie zahraničných investorov. (Záver)
© Centrum slovanských štúdií University Hokkaido v Sappore, Japonsko
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš