žien, hlavne matiek po materskej dovolenke, ktoré mali problém uplatniť sa na trhu práce. Realizovali sme to s podporou Národného úradu práce, fondu Phare a v spolupráci s Okresným úradom práce v Prešove," povedala pre Korzár šéfka materského centra a Združenia žien Mymamy v Prešove Martina Adamkovičová (na snímke).
Vzdelanostne boli v projekte po tretinách zastúpené ženy s učňovským, stredoškolským a vysokoškolským vzdelaním. Vyše 70 percent z nich malo vek od 30 do 40 rokov, všetky boli pred poslednou materskou dovolenkou zamestnané a po jej skončení bez zamestnania 1 až 13 mesiacov. Absolvovali informačno-poradenský kurz, prácu s PC a prednášky alebo konzultácie zamerané na poradenstvo v začiatkoch podnikania. "V súčasnosti je sedem z týchto žien zamestnaných, alebo podnikajú," skonštatovala vedúca projektu Zuzana Poklembová.
Do projektu na podporu dojčenia, Zdravé dieťa - zdravá budúcnosť, ktorý finančne podporilo Ministerstvo zdravotníctva SR, sa zapojila približne stovka žien. Viac ako u dvoch tretín odstránili problémy s dojčením.
"Máme vyškolené štyri laktačné poradkyne pre okres Prešov, ktoré poskytovali individuálne poradenstvo v oblasti dojčenia každý prvý štvrtok v mesiaci na stretnutiach podpornej skupiny dojčiacich matiek s pediatrom, psychológom, logopédom a inými odborníkmi. Laktačné poradkyne sa zapájali aj do predpôrodnej prípravy budúcich matiek v Prešove. Je dôležité informovať o dojčení už tehotné ženy, pretože po pôrode sú zahltené inými problémami. Sme radi, že sa nám podarilo nadviazať spoluprácu s oboma novorodeneckými oddeleniami prešovskej nemocnice, ktorým poskytujeme vzdelávacie materiály pre matky," povedala M. Adamkovičová.
Popri týchto nosných projektoch realizovali v centre pre matky s deťmi raz do týždňa integrované predpoludnia handicapovaných a zdravých detí, prepôrodnú prípravu žien, jazykové a iné kurzy pre matky, s krátkodobým strážením detí v herni. "V súčasnom období je veľmi ťažké predpokladať vývoj v centre, pretože finančné príspevky zo spomínaných projektov decembrom končia. Nový grant na pokračovanie projektu Matky do práce II. nám neschválili. Podobne sú na tom aj materské centrá v iných mestách. Jedinou možnosťou, ako by mohli prežiť po odchode zahraničných donorov zo Slovenska, je ich podpora zo strany samospráv, v našom prípade by to mohla byť pomoc korunovým nájmom, pretože sídlime v priestoroch mesta," dodala M. Adamkovičová.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš