Korzár logo Korzár Spiš
Pondelok, 25. január, 2021 | Meniny má GejzaKrížovkyKrížovky

Aký bol prvý polrok 2003 v oblasti kultúry v Prešove?

Prešov - Koniec roka je časom bilancovania, a tak vám ponúkame prehľad toho, čo sa v oblasti kultúry udialo v Prešove. Nejde o kompletný prehľad, ale

o stručný sumár kultúrnych udalostí, ktoré nás v prvom polroku 2003 zaujali. V niektorom z najbližších čísel Prešovského denníka Korzár prinesieme aj druhú časť udalostí, ktoré priniesol druhý polrok...

Január

Folklórny súbor Šarišan realizoval na veľkej scéne Divadla Jonáša Záborského (DJZ) v Prešove pod mottom "aj žiť v tme je umenie" benefičný koncert s programom Na Šarišu tak. Vyzbierané prostriedky (32,5-tisíc) šli na konto Únie nevidiacich a slabozrakých Slovenska.

Na premiéru filmu novozélandského režiséra Petra Jacksona Pán prsteňov: Dve veže (The Lord Of The Rings: The Two Towers) čakalo vypredané kino Klub.

Skryť Vypnúť reklamu

Kino Panoráma ponúklo na úvod roka premiéru bondovky Dnes neumieraj.

V prešovskej kaviarni Wave sprístupnili výstavu Sviníčanky pôsobiacej v Prešove Tatiany Bilančíkovej s názvom Shine. Vernisáž sprevádzala muzika zoskupenia Head 66 Project.

Výstavu Na skle maľované otvorilo Krajské múzeum v Prešove. Ponúkla ľudové umenie maľby na sklo zo zbierok štyroch múzeí.

Február

Filmový Febio fest 2003 v kine Klub ponúkol tituly Smradi, Brak, Musím tě svést, Výlet, Búrlivá svadba, Útek do Budína, Filmfárum Jana Wericha.

Divadlo Alexandra Duchnoviča (DAD) v Prešove uviedlo premiéru hru prešovskej dramaturgičky Jany Bodnárovej Sobotňajšia noc.

Šarišská galéria (ŠG) v Prešove uviedla výstavu s religióznou tematikou Ex voto. Prezentovala maľby a predmety zo 17. až 19. st. Ďalšou výstavou boli maľby Michala Petreka (1922 - 1972 - 2002).

Skryť Vypnúť reklamu

V beznádejne vypredanom prešovskom klube Plastik sa predstavila legenda slovenského punku Zóna A.

Na Budovateľskej ulici v Prešove 19. Februára znovu otvorili Véčko, teda vysokoškolský klub. Prvými hosťami boli Peter Lipa, Marián Čekovský a Michal Hudák.

V trnavskom Divadle Jána Palárika uskutočnila prehliadka hier obľúbeného chorvátskeho autora Mira Gavrana za jeho účasti. Chýbať nemohlo ani DJZ, ktoré v koprodukcii s DAD uviedlo hru Muž mojej ženy.

Marec

Spevohra DJZ odpremiérovala hru Zem úsmevom, ktorá bola venovaná životnému jubileu prvého riaditeľa tohto divadla - Františka Rella (90. rokov).

V marci sprístupnila ŠG výstavu súčasnej slovenskej grafiky (medzi 40 autormi boli aj traja z Prešova: Lena Lešková - Bubánová, Eva Tkáčiková a Marek Lukáč) a tiež výstavu architekta, maliara, sochára, scénografa a režiséra Miloša Karáska Súkromná mytológia.

Skryť Vypnúť reklamu

Martinské divadlo uviedlo na doskách DJZ vlastnú úpravu klasického Moliérovho Dona Juana.

Naivní loutkové divadlo z Liberca bolo hosťom bábkového divadla Babadlo. Uviedlo sa predstavením Marbuel a Kratinoha.

V Parku kultúry a oddychu (PKO) v Prešove sa predstavili skupiny Ears, Gladiator, ale i maďarský umelecký súbor Ijfú szivek (Mladé srdcia) s programom tance muzikantov.

Krajské múzeum ponúklo výstavu sochára Martina Koutného Hudba tvarov - tvár hudby i kovaných krížov horného Šariša.

Vysokoškolský klub (spoločensko-pastoračné centrum) patril v marci zoskupeniam Bluesbabe, Duo Hups a ďalším.

Hvezdáreň a planetárium (HaP) v Prešove, oslavujúca 55. výročie vzniku, pripravila Deň astronómie, na ktorom prezentovala svoje programy Vesmírne otázniky, Martin a hviezda, Jarná obloha a John Williams.

V rámci Týždňa slovenských knižníc usporiadala Knižnica Pavla Országha Hviezdoslava (KPOH) v Prešove benefičný koncert, spojený s dražbou kníh. Jej výťažok šiel na nákup nových detských titulov.

Apríl

Deň vtákov, teda prvý apríl, patrí v metropole Šariša už tradične medzinárodnej súťaži kresleného humoru na tému pivo - Zlatý súdok. V 9. ročníku akcie, ktorú organizuje karikaturista Fedor Vico, triumfoval Konstantin Kazanchev z ukrajinskej metropoly Kyjev, ktorý získal cenu Grand Prix. Ďalšie ceny putovali do Bulharska, do Nemecka a na Slovensko. Zlatého súdka 2003 sa zúčastnilo 164 autorov z 27 krajín.

V apríli ponúkla ŠG vernisáže výstav Architektonické slohy - výber z pamiatok Prešovského kraja, či trojprezentáciu Obrázky z Vermontu slovenskej grafičky Leny Leškovej, maliarky Tracey Adams a sochárky Virginie Folkestad z USA.

Po viac než desiatich rokoch sa v Prešove znovu ukázala bratislavská punková legenda Slobodná Európa v klasickej zostave. V naplnenom klube Plastik s ňou vystúpila domáca predkapela Šarišská nátierka, ktorej basgitarista Marián Kolozsy "predskakoval" (s kapelou Strecha) Slobodnú Európu aj na koncerte pred viac než desiatimi rokmi v prešovskom PKO.

Novinár Yehuda Lahav, pôsobiaci v Izraeli, sa po piatich rokoch vrátil do rodného Prešova. Dôvodom bola prezentácia jeho knihy Zjazvený život. Lahav, známy z viacerých slovenských médií, pôsobí v Izraeli od roku 1949. Ušiel tam pred tunajším antisemitským režimom v roku 1942. Aj o tieto spomienky sa 73-ročný autor podelil vo svojej publikácii s čitateľmi. Kniha vyšla pôvodne v hebrejčine, slovenský preklad uviedlo na trh vydavateľstvo L. C. A. a chystá sa aj vydanie v maďarskom jazyku.

V šarišskej metropole sa opäť ukázala česká spevácka megastar Lucie Bílá. Prešovčanom predviedla vydarený koncert v Divadle Jonáša Záborského.

V prešovskom Klube sa konala filmová prehliadka Projekt 100, na ktorej boli uvedené snímky Muž bez minulosti, Mliečna Dráha, Naqqyqatsi a Brazil.

Premiéru hry Miloša Karáska Perón uviedlo DAD. Neskôr táto hra získala aj ocenenie "Doska".

45. ročník Prešovskej hudobnej jari (PHJ) v PKO odštartoval koncert Mládežníckeho sláčikového orchestra pri Základnej umeleckej škole (ZUŠ) Jána Pöschla v Prešove. V apríli sa v rámci PHJ predstavilo aj Trávničkovo kvarteto.

Súbor barokovej hudby Musica Historica Prešov koncertoval vo dvorane Evanjelického kolégia v Prešove.

Vo Véčku sa, okrem iných akcií, konali koncerty zoskupení Dan Brantigan Quartet a Beg Bajazid (laureáti USS Talent Night).

Máj

Prešovská skupina Chiki Liki Tu-a sa rozcestovala po Európe, 3. mája však vystúpila na domácej pôde v Plastiku. Spolu s ňou vystúpil aj slovenský Asfalt a český objav Kokobent.

Detskej knižnici Slniečko v Prešove (pri KPOH) pribudlo 85 nových knižných titulov v anglickom jazyku, ako dar venovaný vydavateľstvom Gareth Stevens Publishing Company z amerického Milwaukee. KPOH tiež pripravila v Lipovciach dvojdňový medzinárodný seminár Knižnica a detskí čitatelia.

Speváčka Lucia Šoralová odohrala úspešný koncert v prešovskom Véčku. V Prešove bola aj pred rokov, vtedy však doplatila na finále majstrovstiev sveta v ľadovom hokeji. Na hokejový súboj (SR - ČR) tentoraz doplatil v Prešove poloprázdnou sálou DJZ zabávač Miroslav Donutil.

Vo Véčku koncertoval aj Vašo Patejdl, člen najznámejšej slovenskej hudobnej skupiny Elán.

V máji sa uskutočnilo niekoľko vydarených akcií v Plastiku, no potom tento klub zanikol.

Film Matrix: Reloaded vtrhol v máji do prešovského kina Klub a stal sa najsledovanejším v tomto roku. V klube pokračoval aj Projekt 100 snímkami Idioti, Zväčšenina a Nočné hovory s matkou.

Zvolenské Divadlo J. G. Tajovského uviedlo na doskách DJZ hru Mira Gavrana Lásky Georgea Washingtona.

DAD odpremiéroval hru Karola Horáka Adolf Ivanovič Dobrianskij.

V rámci PHJ vystúpil v PKO Karel Zich s recitálom Spomínanie. Okrem neho sa na PHJ predstavil Zbor sv. Romana Sladkopevca, súbor Musa Ludens a sláčikový orchester Musica iuvenalis.

Šarišské osvetové stredisko (ŠOS) v Prešove otvorilo 2. ročník výstavy víťazných prác súťaže Komiks 2003.

Košická skupina Nocadeň a ďalší interpreti vystúpili na pešej zóne na akcii vyzývajúcej občanov, aby sa zúčastnili referenda o vstupe SR do Európskej únie.

Mimoriadne úspešný, no i namáhavý trojtýždňový zájazd v Japonsku absolvoval prešovský folklórny súbor Šarišan. Uviedol spolu 13 vystúpení, ktoré v krajine vychádzajúceho Slnka videlo vyše 11-tisíc divákov.

Jún

Mesto Prešov oslavovalo 550. výročie udelenia erbu. Oslavy boli spojené

s Prešovským trojičným jarmokom a festivalom skupín historického šermu. Ich vrcholom bol slávnostný koncert Štátnej filharmónie Košice v DJZ. Týmito oslavami zároveň začalo Prešovské kultúrne leto.

Medzi účinkujúcimi na Prešovskom trojičnom jarmoku bola domáca kapela BB Country a plzenský Semtex. Práve s členmi Semtexu začali rokovania o kultúrnej výmene umelcov z oboch miest.

V rámci osláv 550. výročia udelenia erbu mestu Prešov sa konal aj krst novej knihy Príbehy starého Prešova. Primátor Milan Benč pokrstil novú dvestostranovú knižku historika Petra Švorca a kolektívu netradične, lupienkami červených ruží. V prvom erbe kráľa Ladislava V. - Pohrobka - zo 4. januára 1503 - totiž boli tri červené ruže, aj keď medzi historikmi stále panuje spor, či ide o ruže alebo jahody.

Sálu prešovského Véčka premenili na saunu dve pekné baby a kvalitné speváčky Dara Rolins a Misha.

Festival dobrej hudby - Sigord 2003 opäť zmenil pôsobisko. Z amfiteátra sa presťahoval na Delňu. Znovu mal v playliste nielen domácich, ale i zahraničných interpretov, spomeňme Honzu Nedvěda, Samsona (ČR), Martyho Halla, Butcha Coultera (Kanada), Blue Train (Maďarsko), Grupu Furmana (Poľsko). Festival pocítil istý pokles záujmu publika.

Na Sídlisku Sekčov otvorili novú detskú knižnicu Rozprávka (na ZŠ Ďumbierskej). V čase otvorenia obsahovala 1300 kníh.

Divadelný festival Karpat fest s úspechom zorganizovalo DAD. Zúčastnili sa na ňom divadlá z Poľska, Česka, Srbska a Čiernej hory a SR.

V ŠG boli výstavy Čipkárskej školy z Nordhalbenu (v rámci Festivalu paličkovanej čipky) a Rusíni sveta (v rámci Svetového kongresu Rusínov).

10. výročie oslávili v PKO prešovské detské mažoretky Diridonky. Koncertu sa zúčastnila aj ich krstná mama Helena Vrtichová, spolu s Evouu Mázikovou a Vladom a Vladkom Železňákovcami.

V Záhrade umenia prebiehala akcia Bažant Kinematograf, na ktorej sa premietali z autobusu české a slovenské filmy Rebelové, Všetko čo mám rád, Rok ďábla, Samotáři...

V Kostole Krista Kráľa otvorili 5. ročníka výstavy detských výtvarných prác. Hosťom jej otvorenia bol prešovský rodák, spisovateľ, výtvarník ak kazateľ Daniel Pastirčák.

Česko-slovenský festival Trampská Porta v Ústí nad Labem dopadol výborne pre prešovskú skupinu Hrdza. Zvíťazila, teda sa stala laureátom trampskej Porty a jej speváčka Veronika Rabadová sa navyše stala Miss Porta 2003.

Otvorili tunel Branisko. Pri slávnosti odznelo aj na tento účel skomponované Te Deum prešovského autora Bernadra Hersteka, známeho sťaby šéfa speváckeho súboru Prešovčatá.

Najčítanejšie na Spiš Korzár

Inzercia - Tlačové správy

 1. Vynašli sme sa aj v čase korony. 3D showroom očaril klientov.
 2. Mimoriadny úspech značky Toyota na Slovensku v roku 2020
 3. V centre Bratislavy ako na dedine. Ako sa býva v hlavnom meste?
 4. Investície s fixným ročným výnosom od 6 do 8,25 %
 5. Absolventi Paneurópskej vysokej školy majú takmer najvyšší plat
 6. Pandemická kríza urobila obrovské PR online vzdelávaniu
 7. Zanzibar: Čo treba vidieť v africkom raji
 8. Videobanking. Nová éra bankovania je tu
 9. Pandémia urýchlila zavádzanie nových technológií vo firmách
 10. Mozog Penty na kolenách: Aký je Hačšákov príbeh v Pente?
 1. Arval Slovakia: Spoliehajú na nás firmy z kľúčových sektorov
 2. INEKO: Základná škola v Svätom Jure je najlepšia na Slovensku
 3. Absolventi Paneurópskej vysokej školy majú takmer najvyšší plat
 4. Pandemická kríza urobila obrovské PR online vzdelávaniu
 5. Operatívny lízing zmierni dopady krízy na váš biznis
 6. Stravné pre živnostníkov teraz najvýhodnejšie
 7. Investície s fixným ročným výnosom od 6 do 8,25 %
 8. Zanzibar: Čo treba vidieť v africkom raji
 9. Hygge ako životný štýl
 10. Vynašli sme sa aj v čase korony. 3D showroom očaril klientov.
 1. V centre Bratislavy ako na dedine. Ako sa býva v hlavnom meste? 42 945
 2. Mozog Penty na kolenách: Aký je Hačšákov príbeh v Pente? 26 679
 3. Zanzibar: Čo treba vidieť v africkom raji 15 309
 4. Sedem najznámejších pyramíd v Mexiku 9 206
 5. SME.sk zaznamenalo rekordný nárast záujmu čitateľov 8 759
 6. 10 vecí, pre ktoré sa oplatí navštíviť Dominikánsku republiku 8 691
 7. Produkujeme viac odpadu, kompostujeme len tretinu 7 404
 8. Wellness trendy, rozhovory a rady pre lepšie zdravie 7 374
 9. Ohlúpli sme počas Covid roka? 7 294
 10. Ekologická móda? Slovenská firma dokazuje, že to ide 7 158
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Poškodený most.

Minister: Znevážil našu snahu.

14m
Poštárka zostala pri Opátke odrezaná od sveta.

Malú Lodinu odrezalo od sveta.

5 h
Občianske hliadky v Smižanoch kontrolujú miestnych pri vychádzaní z lokality.

Ďalšie sú v Richnave, Žehre, Hrabušiciach i Lomničke. Ide o komunitné šírenie.

4 h
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Hlavné správy zo Sme.sk

Predseda vlády SR Igor Matovič, vľavo minister obrany SR Jaroslav Naď a minister zdravotníctva SR Marek Krajčí (všetci OĽaNO).

Vôbec ste si nevšimli, ako sa to zmenilo.

24. jan
Odberné miesto na covid.

Pozrite si prehľad dnešného dňa.

31m
Vakcínou proti covidu by sa malo na Slovensku očkovať od 27. decembra.

Protilátky nezneutralizovali vírus dostatočne.

2 h
Peter Kovařík.

Hamran nezískal dostatok hlasov.

10 h

Už ste čítali?

SME.sk Najnovšie Najčítanejšie Video Desktop