Korzár logo Korzár Spiš

Politické dejiny Prešova po roku 1989 - (14)

Obdobie 2002 - 2003Začiatkom roka 2002 sa na prešovskej politickej scéne objavil nový hráč. Po neúspechu vo voľbách do VÚC (teda vo voľbách do

Obdobie 2002 - 2003

Začiatkom roka 2002 sa na prešovskej politickej scéne objavil nový hráč. Po neúspechu vo voľbách do VÚC (teda vo voľbách do orgánov krajských samospráv) oznámilo KDH v Prešove už v januári meno svojho kandidáta na primátora mesta pre decembrové komunálne voľby. Týmto kandidátom KDH bol Ing. Stanislav Kahanec (1954).

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Išlo o relatívne novú tvár, Kahanec, rodák z Malého Šariša, bol členom MsR, podpredsedom okresného centra KDH a riaditeľom mestskej spoločnosti spravujúcej nebytové priestory Prešov REAL, s. r. o. Jeho nominácia spôsobila nevôľu najmä v radoch SDKÚ, ktorej mestský predseda a poslanec NR SR Pavol Vrždák vyhlásil, že SDKÚ má svojho kandidáta, Juraja Kopčáka. Proti Kopčákovi sa postavili DS a ANO, ktoré uzavreli dohody s KDH.

SkryťVypnúť reklamu

Situácia sa začala meniť hlasovaním miestneho zväzu SDKÚ, ktorý do primárnych, vnútrostraníckych volieb pred komunálnymi voľbami nenavrhol primátora Juraja Kopčáka, ale jeho zástupcu Štefana Kužmu. V strane nastali pohyby, keď za jeden deň pribudlo zhruba 200 nových členov, Kopčákových prívržencov, ktorých prihlášky podpísal P. Vrždák. S ich hlasmi by sa Kopčák stal jasným víťazom primárnych volieb. Noví členovia však nedostali možnosť zúčastniť sa primárnych volieb pre lehoty určené stanovami. Toto rozhodnutie odobril aj vnútrostranícky kontrolný orgán Súd SDKÚ. J. Kopčák sa po týchto udalostiach vzdal postu podpredsedu SDKÚ, neskôr zo strany vystúpil a oznámil svoju kandidatúru ako nezávislý. Neprijal ani ponúknuté miesto na kandidátke SDKÚ vo voľbách do NR SR, ani post veľvyslanca.

SkryťVypnúť reklamu

Medzitým sa na štvorkoalícii dohodli SDKÚ, KDH, ANO a DS, s tým, že jej lídrom sa stane jeden z dvojice Kahanec - Kužma. Obaja kandidáti ale v lete rozbehli predvolebné sólo kampane, a k dohode nedošlo. S. Kahanec sa medzitým stal okresným predsedom KDH i predsedom klubu v MsZ a neúspešne kandidoval na poslanca NR SR. Parlamentné voľby v meste Prešov vyhrala s prevahou SDKÚ, ktorá získala dôveru zhruba štvrtiny voličov. Celkovo sa stala najsilnejšou vládnou stranou, pričom vznikla druhá, pravicovo orientovaná vláda Mikuláša Dzurindu, v ktorej obsadili ministerské kreslá zástupcovia SDKÚ (a na základe predvolebnej dohody aj DS), KDH, SMK a ANO. V opozícii tak okrem HZDS a KSS ostala aj strana Smer, pred voľbami považovaná za takmer istého člena vlády.

SkryťVypnúť reklamu

Ani po týchto voľbách nedošlo k dohode na spoločnom postupe pri komunálnych voľbách. KDH sa nepridalo ku koalícii SDKÚ, ANO, DS, rozšírenej o Smer. Po 299 dňoch skončila oficiálna primátorská kandidatúra Stanislava Kahanca, ktorý - napriek predchádzajúcim mediálnym útokom - prepustil miesto Jurajovi Kopčákovi. Ten najprv ohlásil kandidatúru ako nezávislý s podporou KDH, neskôr sa stal oficiálnym kandidátom hnutia.

Na opačnej strane politického spektra odsúhlasil okresný výbor SDĽ (s mandátom okresnej konferencie) kandidatúru Milana Lacu, ktorý dostal v strane prednosť pred Milanom Benčom. HZDS oznámilo, že jeho kandidátom bude Ing. Ľudovít Malaga. Tesne pred voľbami sa však situácia zmenila. HZDS a SDĽ ohlásili vznik koalície a kandidatúru spoločného kandidáta Milana Benča. Milan Laca mu miesto prepustil, Ľudovít Malaga vystúpil z HZDS a kandidoval ako nezávislý. Benč získal aj podporu Sociálnodemokratickej alternatívy, Hnutia za demokraciu, Slovenskej národnej strany a Regionálnej demokratickej hromady - Východ. Počas volebnej kampane sa kandidatúry vzdal aj PaedDr. Igor Novák, verejnosti známy ako futbalový reprezentant a tréner, ktorého navrhol Ľavicový blok, i nezávislý kandidát Ivan Benko. Obaja odporučili voličom odovzdať hlasy v prospech Benča, ktorého verejne podporila i KSS.

(pokračovanie)

© Centrum slovanských štúdií University Hokkaido v Sappore, Japonsko

Najčítanejšie na Spiš Korzár

Komerčné články

  1. Aká bytová architektúra dnes developerom predáva?
  2. Závod Carpathia v Prievidzi oslavuje jubileum
  3. Čo našli Strýco Filip a Miško Páleník v kuchyni Milana bez mapy?
  4. Pozitívne myslenie nie je všetko. Skutočnú silu nájdete inde
  5. Kondičný tréner: Ubolený zo sedavého zamestnania? Toto pomôže
  6. Firmu rozbiehal po maturite. Dnes má obrat vyše pol milióna
  7. Tieto chyby pri investovaní vám bránia zhodnotiť majetok
  8. Takto bude vyzerať nové námestie na začiatku Dúbravky
  1. Motoristi späť za volantom. Riziko nehôd opäť rastie.
  2. Lávové polia i skvostné pláže. Lanzarote je dôkazom sily prírody
  3. Tvorivé háčkovanie aj 30 otázok pre Hanu Gregorovú
  4. Budúci lesníci opäť v teréne: S LESY SR vysadia les novej generá
  5. Slovenské naj na jednom mieste. Stačí lúštiť
  6. Nový rekord v politickom terore utvorili Červení Khméri
  7. Šéf nemocníc v Šaci Sabol: Nemôžeme byť spokojní s počtom roboti
  8. Chcete dokonalé zuby? Čo vám reklamy nepovedia
  1. Domácnosti pozor, od júla sa mení výpočet poplatkov za elektrinu 103 389
  2. Firmu rozbiehal po maturite. Dnes má obrat vyše pol milióna 21 787
  3. Kondičný tréner: Ubolený zo sedavého zamestnania? Toto pomôže 11 602
  4. Tieto chyby pri investovaní vám bránia zhodnotiť majetok 6 779
  5. Čo robí Portugalsko jedinečným? Jedenásť typických vecí a zvykov 6 603
  6. Takto bude vyzerať nové námestie na začiatku Dúbravky 5 416
  7. Pozitívne myslenie nie je všetko. Skutočnú silu nájdete inde 4 718
  8. Šaca - centrum robotickej chirurgie na východe Slovenska 4 528
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Už ste čítali?

SME.sk Najnovšie Najčítanejšie Minúta Video
SkryťZatvoriť reklamu