kolede. Neskôr sa dal na vyrezávanie drevených vychádzkových paličiek, svietnikov, ale hlavne postavičiek a prístreškov, ktoré zosobňovali spomienky na jeho detstvo a prácu remeselníkov.
V Krajskom múzeu v Prešove vystavuje drevenú sústavu solivarského Gápľa, kováčskej dielne, dedinskej zvonice, mlyna, drevenice a betlehemu. Jednotlivé časti a postavy sa hýbu vďaka motorčekov zo stieračov starej Pragy V3S a jeho škodovky. "Ako malý chlapec som pomáhal dúchať kováčovi do ohňa. Keď som dokončil prácu, myslel som si, že mi dá nejakú korunu. A on mi dal starú podkovu...," povedal. V drevenej kováčskej dielni J. Bencúr vytvoril miniatúrne kováčske náradie i reťaz pre koňa alebo vola. "Vola bolo potrebné poriadne priviazať. Z rozprávania viem, že ho museli držať dvaja silní chlapi za rohy, nohu mu dali do reťaze a mohli podkúvať," dodal. Vedľa domčeka s kováčom stojí betlehem s klasickými postavami Ježiška, zvierat, Mária a Jozefa, ktorému dal rezbár Bencúr podobu slovenského herca Jozefa Kronera.
Na každej dedine bola kedysi zvonica, teda nechýba ani v Bencúrových rezbárskych výtvoroch. "Zvonár bol veľký pán. Popri farárovi, učiteľovi a richtárovi to bola ďalšia osobnosť. Oznamoval čas, lebo hodinky boli raritou. Zvestoval i požiar. Okrem toho, niekto sa na tom zasmeje, za pomoci zvonov sa rozháňali chmáry, aby búrka odišla," pripomína. Zaujme aj maketa sedliackeho domu so ženou pri kolovrátku a inými pohybujúcimi sa postavami. "Pamätám sa, ako moja babka priadla ľan na nitky. Aj starkého zapratali, navíjal nite na 'špulár'." Vedľa nich starenka múti maslo a po bokoch visia maličké črpáky.
Prešovský rezbár vytvoril z viacerých druhov driev aj mlyn, kde na priedomí sedí mlynár a premýšľa. "Stalo sa, že mlynár zaspal, koleso sa len voľne točilo, šarvanci sa naň zavesili a pretekali sa, koho ďalej odhodí. Prihodilo sa aj to, že sa jeden dostal pod koleso, ktoré malo priemer päť metrov, takže ho doslova roztrhalo," podčiarkol.
Keď Ján Bencúr zistil, že betlehemy sú aj v orechových, či vaječných škrupinkách, chcel byť originálny. "Neverím, že by niekto na Slovensku urobil betlehem v kravskom rohu a kopyte. Rozmýšľal som, ako tam postavy dať. Zobral som roh a rozrezal ho. Varil sa štyri hodiny, v noci, keď každý spal, lebo je to iná vôňa ako keď varíte polievku. Potom som to dal medzi zverák a po stvrdnutí bola z toho doštička. Do rohu som pozdĺžne vyrezal otvor a vložil tam celú svätú rodinku, všetko je vyrobené z rohoviny," opísal prvú raritu. Druhú, betlehem v kravskom kopyte, osadil na dosku z orecha, postavičky a zvieratá sú tiež z rohoviny.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš