sa napriek úsiliu vedenia nedarí zastaviť. Jedným z krokov, ktoré majú prispieť k znižovaniu nákladov, je sťahovanie do jedného objektu. "V budove polikliniky sídli aj naše interné a detské lôžkové oddelenie. Presunom do nemocničného komplexu ušetríme náklady na energie, upratovanie i pracovné sily. So sťahovaním sme už začali," uviedla riaditeľka nemocnice Mária Pašková.
Tá po nástupe do funkcie zhruba pred mesiacom upozornila, že sa pokúsi zastaviť zadlžovanie nemocnice aj pomocou radikálnych opatrení. Medzi iným spomenula aj nepopulárne siahanie na platy. "Už dnes má väčšina zamestnancov len tarifné mzdy bez osobných príplatkov. Odozva je, pochopiteľne, negatívna, niektorí mladí lekári, ktorí majú nízky tabuľkový plat, odmietajú nastúpiť do služby," dodala riaditeľka.
Ako uviedla aj pred poslancami kežmarského zastupiteľstva, racionalizačné úvahy smerovali aj k uvoľneniu približne 20 zamestnancov. Tí by dostali po dohode s odborármi 5-mesačné odstupné. "Odstupné by nemocnicu stálo milión korún a úspora je v nedohľadne," povedala riaditeľka. V týchto dňoch dala do rúk zamestnancov aj dotazník, v ktorom zisťuje, či sú ochotní dobrovoľne sa vzdať 20-tich percent tarifného platu v prospech nemocnice.
"Myslím si, že je to úplne normálny prieskum. Na základe toho sa dá získať prehľad o situácii a podľa toho podnikať i ďalšie racionalizačné kroky. Východisko však vidím len v zmene právnej formy nemocnice v zmysle platnej legislatívy," uviedol lekár a zamestnanec kežmarskej nemocnice MUDr. Ján Hencel.
Doterajšie reakcie na dotazník naznačili, že ochota dať časť platu na záchranu nemocnice chýba. "Je to pochopiteľné. Panuje tu veľká neistota a keby zamestnanci naisto vedeli, že nemocnica má perspektívu a bude fungovať, urobili by tento krok. Nemocnica je však v takom zúfalom stave, že ak mesto nepomôže, agónia sa bude len naťahovať," uviedla Mária Pašková.
Podľa jej slov staré dlhy z vlaňajška už rieši spoločnosť Veriteľ. Reálna zadĺženosť nemocnice za rok 2003 bola na konci októbra okolo 18 miliónov korún. "Pomôcť môže iba zmena právnej formy. Dnes sme príspevkovou organizáciou mesta, no podľa novelizovaných zákonov od januára môže mesto zriadiť svoju neziskovú, prípadne obchodnú organizáciu. Neplatili by tak tabuľkové platy pre verejnú službu a mohli by sme dosiahnuť plošné zníženie miezd," naznačila východisko Mária Pašková. Obáva sa, že ak sa tak v blízkej dobe nestane, v Kežmarku môže byť poskytovanie zdravotnej starostlivosti ohrozené.
Kežmarský primátor situáciu v nemocnici pozná a návrhy riaditeľky na zmenu právnej formy neodmieta. "Budem sa snažiť presvedčiť poslancov, aby sme to urobili čím prv. Ešte je potrebná podrobná analýza, ktorá forma bude výhodnejšia," uviedol Igor Šajtlava. Doterajšie úvahy smerujú k vytvoreniu spoločnosti s ručením obmedzeným so stopercentnou účasťou mesta.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš