obyvateľov tejto mestskej časti, sú už minulosťou. Magistrát väčšinu z nich včera presťahoval do unimobuniek a zrekonštruovaných šatní na futbalovom ihrisku v blízkosti železničnej stanice Poprad-Matejovce.
"Včera sme presťahovali 86 obyvateľov z matejovského kaštieľa. Osemdesiat z nich našlo nové bývanie v unimobunkách na futbalovom štadióne, šesť ľudí sme umiestnili do ubytovne pre sociálne neprispôsobivých občanov na Levočskej ulici v Poprade," uviedol pre náš denník primátor Popradu Anton Danko.
Veľké sťahovanie z rozpadnutej a potkanmi a špinou "zamorenej" budovy kaštieľa sa začalo už pred ôsmou hodinou. Rómske rodiny nakladali všetko svoje imanie do pristavených nákladných áut. Čo rodina, to jedno auto. Pobalení a naložení boli rýchlo. Nasledoval presun asi pol druha kilometra smerom k ihrisku a vykladanie.
Zo sťahovania mali však najväčšiu radosť obyvatelia Matejoviec. Majiteľ domčeka, stojaceho v blízkosti inkriminovanej stavby, si pri pohľade na ľudí, nakladajúcich nábytok do avií, položil ruku na srdce a zhlboka vydýchol. "Viete, bolo to tu strašné. Špina, zápach, keď boli podpory, tak sa tu nedalo spať. Tí starší, ktorí vyrastali s mojimi deťmi, s tými sa ešte dalo, ale títo mladí, to je niečo strašné. Sme radi, že už idú preč," komentoval odchod dôchodca.
V porovnaní s kaštieľom sú unimobunky luxusom. Podľa slov poslanca mestského zastupiteľstva za mestskú časť Matejovce Ladislava Vosiku, v nových obydliach sú spoločné sociálne zariadenia so splachovacím záchodom a tečúcou teplou i studenou vodou. "V unimobunkách sú štyri byty, v murovaných bývalých šatniach ďalšie dva. Myslím si, že je to veľmi dobrý štandard a títo ľudia tu budú spokojní. Aj plocha je oproti kaštieľu väčšia," povedal nám počas včerajšieho sťahovania, na ktoré spoločne s niekoľkými pracovníkmi mesta a príslušníkmi mestskej polície dozeral. Zaujímavosťou je, že o poriadok sa v nových priestoroch budú starať dvaja vajdovia. Tých určil sám primátor.
Čo sa stane s budovou kaštieľa? Podľa slov primátora včerajškom začala deratizácia a v piatok by sa malo začať s jej kompletnou asanáciou. "Budovu však najprv zapečatíme, aby do nej nik nemohol vniknúť. Búracie povolenie je vydané, dúfam, že všetko prebehne v poriadku," konštatoval A. Danko. Problémom je, že budova má spoločný múr s jedným rodinným domom. Tamojší obyvatelia chcú, aby zadný múr ostal zachovaný. "Videl som to. Spoliehame sa na odborníkov, ktorí budú búranie robiť, aby nedošlo k nejakým škodám. To by sme nechceli," reagoval prvý muž Popradu.
V budove kaštieľa žilo viac ľudí, ako sa včera presťahovalo. Podľa našich informácií ich tam bývalo vyše sto. Mesto však z nich presťahovalo iba 86, teda tých, ktorí mali trvalý pobyt v meste Poprad. "Neviem, čo sa stalo s ostatnými. Presťahovali sme 86 ľudí. Viac ich tam nebolo. Tí, ktorí tam nemali čo robiť, zrejme odišli už skôr," potvrdil primátor.
Bývanie v unimobunkách je však iba dočasné. Zmluva s vlastníkom pozemku, akciovou spoločnosťou Tatramat Poprad, je uzatvorená do konca roku 2006. Náklady na rekonštrukciu šatní a zakúpenie unimobuniek predstavujú necelé tri milióny korún. Takmer sto percent financií je štátnych. Časť venoval zo svojej rezervy premiér Mikuláš Dzurinda, časť uvoľnil podpredseda vlády pre menšiny Pál Csáky. Mesto zafinancuje búracie práce.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš