Navyše, spojov bude menej. Cena cestovného zrejme stúpne zo šiestich na osem korún.
Za všetko môžu peniaze. Bus Karpaty, staroľubovnianska spoločnosť, ktorá MHD v meste zabezpečuje, tvrdí, že ak ceny lístkov nezvýši a niektoré spoje nezruší, neprežije. "Náklady každoročne rastú. Cena nafty nám stúpla po zmene dane a novom roku po zmene dane z pridanej hodnoty vzrastie znova. To už nehovorím, že stúpnu náklady za energie. Ročne nám to robí len na nafte asi 120 tisíc korún, ak sa zvýši DPH, je to nárast o ďalších sto tisíc korún. Viac musíme zaplatiť aj za povinné poistenie a to nehovorím o tom, v akom stave sú autobusy. Niektoré držia pohromade iba silou vôle," vysvetľoval dopravný manažér dopravcu Juraj Glonek. To nie je všetko. Bus Karpaty žiada od mesta namiesto doterajšej dotácie vo výške 400-tisíc korún o 145-tisíc viac.
Toto sa magistrátu nepáči, proti je aj poslanecký zbor. Podľa slov zástupcu prednostu Mestského úradu v Starej Ľubovni Petra Buriana, ak mesto prispieva na chod MHD, má právo od dopravcu vyžadovať aj isté služby.
Poslanci majú najväčšie výhrady voči rušeniu spojov a to najmä tých, ktoré smerujú do mestskej časti Podsádok a na Zámockú ulicu. Podľa nového grafikonu by tam posledný autobus MHD smeroval niekoľko minút po štvrtej hodine popoludní. "Neviem si predstaviť, ako sa deti dostanú večer domov z krúžkov v centre voľného času," kritizovala cestovný poriadok jedna z poslankýň. Ďalším problémom sú spoje počas voľných dní a sviatkov. Práve z tejto časti by do centra nemal ísť žiaden autobus. "Ako sa dôchodcovia dostanú na nedeľnú omšu a späť domov?" pýtajú sa poslanci.
Vedenie mesta navrhlo kompromisné riešenie. Bus Karpaty musí zabezpečiť MHD v pracovných dňoch do osemnástej hodiny a odvoz druhej smeny z podnikov. Počas víkendu budú ako MHD premávať prímestské autobusy z Jakubian a Kolačkova so zastávkou na námestí svätého Mikuláša a dopravca zabezpečí ešte minimálne dva spoje do častí Zámocká a Podsádok. Poslanci zároveň neodporučili zvýšiť cenu cestovného zo šesť na osem korún. Tú však podľa zákona schvaľuje Okresný úrad, samospráva ju nemôže ovplyvniť. Podľa J. Gloneka sa ceny lístkov naposledy menili v roku 2002. Otázna je zatiaľ aj výška dotácie mesta.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš