Kežmarok Zviditeľnenie neviditeľného. Aj tak by sa dala charakterizovať ikona ako typický zástupca východokresťanského umenia. Jej tajomstvá i krásu
Redakcia SME
Písmo:A-|A+ Diskusia nie je otvorená
predstavuje výstava s názvom Ikony, ktorá je sprístupnená v kežmarskom múzeu.
"Pripravili sme ju spolu so Spolkom ikonopiscov sv. Cyrila a sv.Metoda na Slovensku. Chceli sme tak priblížiť v sviatočnom čase pre mnohých možno neznáme perly východokresťanského umenia," povedala riaditeľka kežmarského múzea Erika Cintulová.
Slovom ikona sa dnes označuje obraz, znázorňujúci svätých, biblické výjavy či liturgické symboly. "Ikona zviditeľňuje neviditeľné, zobrazuje neviditeľný duch prebývajúci vo viditeľnom tele. Ikony sú umením symbolickým," uviedol kurátor výstavy Ján Enrodi. Ako dodal pre ikony je príznačné použitie obrátenej perspektívy, niektoré osoby a predmety zobrazené na prvom mieste sú menšie ako tie za nimi. "Ikona zodpovedá ikonopisným pravidlám. Napríklad musí dbať na zlatú svätožiaru okolo hláv svätcov, musí mať jasné nadpisy, ktoré svedčia o súnáležitosti obrazu s praobrazom slovom. Mnohé ďalšie pravidlá vytvárajú ikonopisný kánon, ktorý určuje spôsob a techniku výroby, farieb, umiestnenia a používania, ale aj čítanie ikony," doplnil kurátor. Za ikony sa považujú iba obrazy maľované písané na dreve pri dodržaní kánona tak, ako sa vytvorili v stáročnej praxi ikonopiscov. Ikony nepodliehajú žiadnym zmenám.
Spolok ikonopiscov, ktorý kežmarskú prezentáciu pripravil, sa podobnými aktivitami snaží predstaviť a pozdvihnúť zo zabudnutia v minulosti ťažko skúšanú gréckokatolícku cirkev. "Tak ako ikona je mostom medzi dušou človeka a transcendentálnom, veríme, že bude spájať aj ľudí," uviedol kancelár spolku Vincent Luca.
Mysteriózne mlčanie ikon si v kežmarskej výstavnej sieni môžete pozrieť do 9. januára.
Autor: kim
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš