miestnom poplatku za psa tak, že psíčkári z mestských častí Tatranská Kotlina a Kežmarské Žľaby zaplatia ročne 500 korún, v ostatných častiach je poplatok určený na tisícku.
Novinkou je fakt, že rovnako budú platiť aj dôchodcovia. "Máme skúsenosti, že na dôchodcov si často prihlasovali svojich psov úplne iní majitelia, len aby nemuseli platiť plnú sumu. Mesto tým prichádzalo o značnú časť financií," zdôvodnila ekonómka Mária Fábryová. Viacerí poslanci však kritizovali, že za tak vysoký poplatok dostávajú majitelia psov spätne len minimálne služby. Na území mesta nie sú pre psov a ich voľný pohyb vyhradené priestory, viacerí volali aj po možnosti mať za poplatok aspoň jedno očkovanie zdarma. "Nové nariadenie vychádza chovateľom v ústrety, mestský úrad každému po zaplatení poplatku poskytne sto kusov sáčkov na exkrementy," upresnil prednosta Mestského úradu Vysoké Tatry Jozef Vilim.
Poslanci však upozornili, že mnohí starší ľudia, žijúci osamelo, majú psov nielen ako spoločníkov, ale často aj ako strážcov. Domáhali sa možnosti pomôcť takýmto ľuďom. "Myslím si, že by sme mali rozšíriť oslobodenie od poplatku. Sú výnimočné prípady, kedy psy strážia objekty mimo osady," zapojil sa do diskusie poslanec Jozef Janiga. Jeho návrh napokon prešiel a poslanci rozhodli, že primátor môže v jednotlivých prípadoch poplatok zrušiť alebo znížiť. Bežne sú od poplatku oslobodení napríklad nevidomí, ktorí psa používajú na svoje sprevádzanie, dôchodcovia s príjmami životného minima, bezvládne osoby a zdravotne ťažko postihnutí.
V prípade, že chovatelia včas za psa nezaplatia, primátor môže výšku ich sadzby zdvihnúť až o 50 percent. Nové nariadenie platí od 1. januára.
Autor: kim
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš