druhu na Slovensku rehabilitačno - liečebné centrum pre "horných desaťtisíc" aj zo zahraničia, sa dostala do programu nedávneho verejného zhromaždenia. Asi to bolo aj preto, že vedeniu mesta sa ani na dvakrát nepodarilo v mestskom zastupiteľstve (MsZ) presadiť predaj týchto pozemkov v centra mesta. Ide pritom o veľkú investíciu, pri ktorej spoločnosť Ardis mieni postaviť RLC za približne 220 miliónov korún. Popritom súhlasí na vlastné náklady zbúrať skelet objektu, čo si vyžiada okolo 10 miliónov korún, vybudovať prístupovú komunikáciu za tri milióny korún, parkoviská za štyri milióny korún a krytú plaváreň za 24 miliónov korún. Okrem toho za necelých 18-tisíc štvorcových metrov pozemku spoločnosť ponúka mestu 7,409 milióna korún. Jej predstavitelia na poslednom zasadnutí však "mierne" pohrozili, že rokovania o predaji pozemkov pre túto investíciu rozbehli v poslednom čase v ďalších troch - štyroch mestách.
"Doteraz sme kládli podmienky my. Obávam sa, že teraz to tak nebude a podmienky budú klásť oni," upozornil primátor mesta Tomáš Lešo. Poznamenal tiež, že je v kontakte so zástupcami spoločnosti a tí navrhujú, aby táto problematika nebola zaradená do decembrového zasadania: "Povedali - uvidíme v januári." Na poslednom zasadnutí MsZ totiž vranovskí poslanci neschválili predaj mestských pozemkov pre túto spoločnosť s tým, aby im najprv bola predložená zmluva o budúcej zmluve. Malo sa tak stať o týždeň na mimoriadnom zasadnutí MsZ, potom na decembrovom. Zdá sa, že teraz Ardis začína brnkať na nervy poslancom. Nespokojnosť so súčasným stavom vyjadrili aj občania, ktorí vyzvali poslancov, aby im vysvetlili dôvody odmietnutia tejto ponuky, poprípade odloženia rozhodnutia o nej.
Podobne ako na zasadnutiach MsZ i na verejnom zhromaždení bol Ján Šimko hovorcom poslancov, ktorí sa k tomuto zámeru nestávajú ústretovo. Zopakoval občanom svoje argumenty, že zástupcovia spoločnosti ani po upozornení na prvom zasadnutí MsZ neoboznámili so svojím zámerom kompetentné okresné, krajské, či ústredné orgány. Ďalej účastníkom verejného zhromaždenia povedal: "Hovorím im: páni, dáme vám iný pozemok za polovičnú cenu, stavajte to tam. Odpoveď: nie. To sú také čudné, podozrivé veci, že sa na nich dívame, čo je to za firma. Toto bude vybudovaný hotel pre iných, nie pre vás. Je to posledný pozemok vnútri mesta, ktorý máme. Ten sa dá využiť ináč. Navrhujem inú vec. Môže tam byť úplne iné centrum mesta s novým sídliskom, s novým námestím, s obchodnými a bankovými službami." Na to zo zhromaždenia zaznela poznámka: "Na to ste mali 15 rokov."
Svoj postoj občanom mesta vysvetlil aj zástupca primátora mesta Igor Šesták, ktorý zdôraznil, že nie je proti myšlienke realizovať v meste tento projekt, ale požaduje najprv znenie zmluvy o budúcej zmluve. Pre náš denník sa vyjadril: "Nesúhlasím s niektorými detinskými výhradami. Veď mesto potrebuje každú veľkú aj malú investíciu. Ale potrebná je opodstatnená zodpovednosť a jasné pravidlá. Nebojím sa toho, že investor, pokiaľ to myslí úprimne a vážne, pri požiadavke na vypracovanie obojstranne výhodnej zmluvy odíde inam."
V tejto súvislosti sa spomínala aj krytá plaváreň, ktorú Vranov nad Topľou potrebuje už ako soľ. Začali ju stavať zhruba pred 17 rokmi a jej skelet, ako sa vyjadrili aj občania na zhromaždení, len kazí okolie a podľa statických posudkov je už aj nebezpečný pre ľudí. Pred 4-5 rokmi mestská samospráva dala vypracovať projekt na vybudovanie športovej haly na tomto. Už v tomto čase jej rozpočet predpokladal náklady okolo 130 miliónov korún. Primátor mesta T. Lešo na okraj toho poznamenal: "Teraz je to neuskutočniteľné." Za pravdu mu môže dať aj skutočnosť, že mesto pol roka inzerovalo predaj tohto objektu za symbolickú korunu s podmienkou dostavať plaváreň. Nikto sa však neozval.
K sporu medzi poslancami, či predať alebo nepredať spoločnosti pozemky na výstavbu rehabilitačno-liečebného centra, T. Lešo uviedol: "Musíme byť opatrní, ale nepristupovať k tomu tak, že každého, kto chce investovať vo Vranove, najprv podrobíme zdrvujúcej kritike, že ty máš určite niečo za lubom, keď tu chceš investovať. Mesto stratí jedine to, že spoločnosť od tejto ponuky odstúpi. Pokiaľ je obava, že táto spoločnosť môže zmeniť zariadenie na niečo iné, ako je sľúbené, tak je tu poistka. Ardis súhlasí, že na list vlastníctva bude mať zapísané tieto stavby až po kolaudácii." Na začiatku verejného zhromaždenia prítomným občanom rozdali anketné lístky, v ktorých mali odpovedať na otázku, či súhlasia s odpredajom pozemku a výstavbou rehabilitačno-liečebného centra na mieste nedostavanej krytej plavárne podľa predloženého návrhu. Z mestského úradu vo Vranove nad Topľou sme po zrátaní hlasov dostali výsledok - z približne 200 prítomných občanov drvivá väčšina bola za toto riešenie.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš