chvály vyriekol pri našom nedávnom rozhovore na adresu Margecian detský lekár Yaacob Mahboob, ktorý prišiel k nám študovať až z ďalekého Jemenu. V našej krajine sa oženil a práve voľba, kde sa usadiť, padla na Margecany.
Tvrdenia tohto lekára potvrdzujú aj čísla z posledného sčítania obyvateľov, domov a bytov z roku 2001. Výsledky hovoria, že v tejto obci v Hnileckej doline žije 2 035 obyvateľov, z toho vysokú školu vyštudovalo 72 Margecancov, v obci žije jeden Margecanec s titulom Bc a dokonca dvaja obyvatelia majú za sebou doktorandské štúdium. Našim novinám sa nepodarilo zistiť, že by niektorá obec v Gelnickom okrese tromfla Margecany v počte vysokoškolsky vzdelaných obyvateľov.
Pri spomínaných konštatovaniach a číslach sa preto zdá byť samozrejmosťou, že aj prvý muž obce, samotný starosta Igor Petrik má pred svojím menom titul Ing.. "Myslím si, že Margecany si toto prvenstvo vyslúžili vďaka svojej polohe. Sme vlakovou a autobusovou križovatkou. Margecanci majú preto logicky viac možností zamestnať sa v Košiciach, Prešove a Spišskej Novej Vsi. Každé mesto je od Margecian vzdialené v priemere do 40 kilometrov," hovorí I. Petrik.
Za zmienku stojí, že v Margecanoch sa nachádza dôležitý železničný uzol, na tejto stanici má zastávku takmer každý rýchlik smerujúci do Bratislavy a Košíc.
Samotný starosta, ako sa nám priznal, v mladosti síce Margecany vymenil za Košice, tento "omyl" však rýchlo napravil. "Som silný lokálpatriot. V Košiciach som vyštudoval vysokú školu, nejaký ten rok som tam býval a pracoval. Potom prišlo rozhodnutie byt predať a vrátiť sa do Margecian. V tejto obci som sa narodil, momentálne tu žijem aj so svojou rodinou a priznám sa, chcem tu aj zomrieť," priznáva I. Petrik.
V Margecanoch žijú lekári, učitelia, zverolekári, právnici, inžinieri a veľmi radi do tohto zoznamu zaraďujeme aj našu kolegyňu novinárku Anku Novotnú, ktorá je momentálne na materskej dovolenke. Aj na poslanecké stoličky v Margecanoch si sadajú vzdelaní ľudia. "V obecnom zastupiteľstve máme podnikateľov, inžiniera aj právnika. V obci okrem toho žijú ľudia, ktorí pôsobia v rámci kraja na veľmi významných vedúcich postoch. Ide napríklad o daňový úrad, krajský úrad a vyšší územný celok a závod Povodie Bodrogu a Hornádu. Dokonca z rozprávania iných viem, že v Margecanoch žil aj letec," dodáva I. Petrik.
Kým v rámci Slovenska demografický vývoj klesá, Margecanci sa zatiaľ sťažovať nemusia. Iné materské a základné školy bojujú o každého žiaka, v Margecanoch je kapacita naplnená. Napríklad miestnu materskú školu navštevuje 55 detí.
Hoci v tejto obci žije iba dvetisíc obyvateľov, služby sa môžu vyrovnať ktorémukoľvek menšiemu mestu. Svoju pobočku tu má banka, ten, kto v Margecanoch navštívi lekára, nemusí kvôli liekom cestovať do okresného mesta. V obci sa totiž nachádza aj lekáreň. "Máme tu aj nákupné stredisko, kde dajú nakúpiť dokonca aj odevy," vyratúva starosta.
Zaujímavosťou je, že ani Margecanci, ktorých zvieratá potrebujú rýchlu zdravotnícku pomoc, nie sú ukrátení. Čuduj sa svete, v Margecanoch je aj veterinárna ambulancia. A bonbónik na záver, kým kiná sú dnes na ústupe a veľa okresných miest ich muselo zrušiť, v Margecanoch kino funguje. A ako sa nám podarilo zistiť, je to jediná prevádzka v Hnileckej doline. "Pokiaľ viem, kino v bohatej miere navštevujú hlavne cezpoľní," tvrdí margeciansky starosta.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš