Prešovské podsvetie si vydýchlo: ´predátor´ je vo väzbe
Prešov Pracovník útvaru obzvlášť závažnej trestnej činnosti zameranej na boj proti organizovanému zločinu v Prešovskom kraji je za mrežami. Jaroslav
Redakcia SME
Písmo:A-|A+ Diskusia nie je otvorená
D. je obvinený z trestných činov zneužívania právomocí verejného činiteľa, ublíženia na zdraví a porušovania domovej slobody. Špeciálny vyšetrovací tím zameraný na dokázanie jeho trestnej činnosti je v Žiline. Do väzby ho zobrali počas liečebného pobytu v Trenčianskych Tepliciach. Prípadom sa zaoberá aj inšpekcia ministerstva vnútra.
Jaroslav D. bol v priebehu roku stíhaný pre trestný čin zneužitia právomocí verejného činiteľa, keď mal ako policajt neoprávnene zasiahnuť do osobnej slobody predvádzanej osoby. Prokurátor spoločenskú nebezpečnosť skutku vyhodnotil nakoniec len ako priestupok. Posledný problém sa okolo osoby profesionála, ktorý za mreže počas kariéry poslal okolo troch stoviek zločincov, začal po liste ministrovi vnútra. V októbri mu ho z väzby zaslal doposiaľ šesťkrát súdne trestaný Ľubomír H. Podľa listu mal obvinený policajt recidivistu počas predvádzania v roku 2000 niekoľkokrát udrieť a kopnúť. Spôsobil mu vtedy údajne poranenie nohy s trvalými následkami. Z väzby mal podľa obvinenia zmrzačeného kriminálnika dostať po úplatku sám Jaroslav D.
Niektorí prešovskí policajti sú z krokov žilinských kolegov potešení. Jaroslav D. podľa nich nemá v polícii čo robiť. Po odstavení policajta si vydýchlo aj podsvetie. "Božie mlyny naozaj melú,…" dozvedeli sme sa medzi rečou od jedného z tých, ktorým obvinený skomplikoval život. Z podsvetia sa ozývajú aj hlasy, ktoré zaručujú dôkazy proti jeho osobe. Radosť z obvinenia sa prejavila aj za múrmi väznice v Prešove. Aj dnes tam sedia tí, ktorých poslal za mreže. "Hoci na slobode pôsobili ako gangstri, u nás sú krotkí sťa ovečky. Vedia, za čo sedia," dozvedáme sa od zamestnanca zboru justičnej a väzenskej stráže v Prešove. Je presvedčený, že Jaroslav D. bol policajt na svojom mieste. "Určite najlepší v kraji. Tí chlapi, ktorých k nám poslal, sú naozaj zločinci. Jedine on na nich vedel šliapnuť."
Jaroslav D. je policajtom od roku 1988. Z prešovského obvodného oddelenia PZ Sever prešiel do národnej protidrogovej jednotky, neskôr do útvaru zameraného na boj proti organizovanému zločinu. Sťažovateľ Ľubomíra H., v podsvetí známeho pod prezývkou Hurčal, poslal v priebehu kariéry do chládku opakovane. Hurčal sedel za násilný trestný čin aj v Rakúsku. Bol odtiaľ vyhostený. V roku 1998 bol Jaroslavom D. zadržaný a následne aj odsúdený pre trestný čin podvodu a vydierania. V roku 2000 bol v krčme u Charlieho zadržaný pre trestný čin podvodu s bielou technikou. Počas zásahu sa začal sťažovať na bolesť nohy. Bol prevezený do nemocnice a operovaný. Už pred tým však pri chôdzi používal barlu. Vyžiadalo si ju zranenie z dopravnej nehody. Vzhľadom ku skutočnosti, že podstúpil operáciu, bol stíhaný na slobode. Následne bol Jaroslavom D. opätovne zadržaný a vzatý do väzby pre podvody. Za mrežami je dodnes. Je zarážajúce, že o bitke a kopancoch u Charlieho ministra informoval až po troch rokoch, z väzby pre podvody, do ktorej ho znovu dostal Jaroslav D.
Prax policajného špecialistu v boji proti organizovanému zločinu, nie je zameraná na odhaľovanie bežnej trestnej činnosti priamo po čine. Zameriaval sa na skupiny páchajúce zločin dlhodobo, s dokonalým krytím. Jaroslav D. odstavil v Prešovskom kraji mnohých výpalníkov. Zastavil niekoľko prúdov drog do Prešova. "Postavil sa aj proti podvodníkom, na ktorých je každý krátky. Nebál sa ani nedotknuteľných bielych golierov," dozvedáme sa z dôveryhodného zdroja. Reorganizácia, ktorú ministerstvo vnútra plánuje spustiť v polícii, bola jeho dennodennou praxou v priebehu posledných šiestich rokov.
* * *
Jaroslav Spišiak: Jaroslav D. má najlepšie výsledky na východnom Slovensku
"Prebieha vyšetrovanie. Akékoľvek verejné vystúpenie, pre alebo proti, by mohlo byť považované za jeho ovplyvňovanie," tvrdí na margo obvinenia a väzobného stíhania svojho podriadeného viceprezident policajného zboru Jaroslav Spišiak (na snímke). Nevedel sa vyjadriť k tomu, či okrem listu Ľubomíra H. ministrovi existujú aj iné skutočnosti, smerujúce k väzobnému stíhaniu policajta. Keby to bolo len na základe neho, postup by nepovažoval za štandardný. "Ide o jedného z pracovníkov, ktorý má najlepšie výsledky vo východoslovenskom kraji. Nie som oprávnený byť do detailov informovaný o trestnom procese."
Informácie, ktoré hovoria o prichytení Jaroslava D. pri preberaní úplatku, viceprezident Spišiak rázne odmietol. "To je kompletná somarina. Neprebehlo žiadne zadržanie, bol len vyzvaný, aby sa dostavil k vyšetrovateľovi." Väzobné stíhanie obvineného je výsledkom rozhodnutia sudcu. "Bol som prekvapený, že to takto dopadlo, ale sudca rozhoduje ako uzná za vhodné. Sudca je samostatný."
Podľa niektorých informácií ide v prípade o cielenú diskreditáciu osoby Jaroslava D. "Som pevne presvedčený, že nejde o žiadne diskreditačné ani podobné opatrenia. Jednoducho ide o objektívne vyšetrovanie podozrení, ktoré sú dané, a na základe ktorých sa rozhodovali orgány činné v trestnom konaní. Som pevne presvedčený, že to bolo bez akýchkoľvek bočných úmyslov. Ak by tam boli tieto úmysly, bolo by to veľmi nepriaznivé. Veľmi negatívne by to vplývalo aj na ostatných policajtov, ktorí tvrdo bojujú s podsvetím."
Praktiky podsvetia, ktoré v boji proti nemu údajne použil obvinený policajt, Spišiak permanentne odsudzuje. "Dostávame sa tak na pozíciu podsvetia a potom to už nie je ono. Podsvetie potom môže kedykoľvek takúto situáciu zneužiť. Možno aj takýmto spôsobom a poukázať na nezákonne aktivity. Potom aj keď v dobrom úmysle, v dobrej viere a pre prospech spoločnosti, prípad padne pre to, že policajt pravdepodobne, možno, alebo aspoň je podozrivý, že použil nejaké nezákonné praktiky. Prípad môže padnúť na jednej obyčajnej chybe, ktorá možno v horlivosti, možno s dobrým úmyslom, ale bola jednoducho aplikovaná."
Autor: bad
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš