Tatranci viackrát upozornili. Nebolo tomu inak ani pred nadchádzajúcou zimnou sezónou.
"Sme viazaní legislatívou, platnou pre TANAP, ktorá často brzdí rozvoj zimných lyžiarskych stredísk. Už dlho kladieme otázku, prečo neexistuje taká zákonná norma, ktorá by zaväzovala podnikateľov prispievať na ochranu prírody? Veď my nechceme ísť proti hodnotám národného parku, nechceme vzácne územie likvidovať, len máme snahu vylepšiť služby pre návštevníkov. To však často pre zákony o ochrane prírody a krajiny jednoducho nejde," uviedol Ján Gavalier, technický riaditeľ spoločnosti 1. tatranská, ktorá vo Vysokých Tatrách prevádzkuje väčšinu lyžiarskych stredísk.
Viacerí podnikatelia naznačili, že hoci čísla o obsadenosti ubytovacích zariadení vo Vysokých Tatrách na túto zimu vyzerajú nádejne, všetko môže zmeniť nepriazeň počasia. "Myslím si, že rozhodujúce hotely v Tatrách nebudú mať problémy s obsadzovaním svojej kapacity. Tí, ktorí investovali do služieb a ich skvalitnenia, budú mať určite aspoň Vianoce, Nový rok a prvú januárovú dekádu plnú. Problémy môžu prísť neskôr. To už do Tatier chodia ľudia vyslovene za lyžovačkou, s deťmi na prázdniny a tam vidím určitú možnosť odlivu hostí v prospech lyžiarskych stredísk, ktoré sa prudko rozvíjajú. Práve ten rozvoj v Tatrách chýba," uviedol zástupca hotelierov zo Štrbského Plesa Jozef Bendžala.
Neustálu kritiku na margo ochranárov "schytáva" najčastejšie Správa TANAP-u. "Ak by bola pravda, že ochrana prírody brzdí rozvoj cestovného ruchu, potom by sme boli zodpovední aj za to, že nesneží," s dávkou humoru odľahčil situáciu pracovník Správy TANAP-u Juraj Švajda. Aj on uznal, že Tatry sú limitované prírodnými podmienkami. "Je nutné nájsť možno ani nie kompromis, ale konsenzus medzi záujmami ochrany prírody a cestovným ruchom. Verím, že ponuky na spolufinancovanie ochrany prírody prejdú aj do reálnej podoby," povedal.
Ako ilustroval na príklade nedávnej výstavby sedačkovej lanovky na Solisko, či ešte predtým výstavbou zasnežovania na Štrbskom Plese, ochranári obe aktivity schválili. "Sme stavaní do polohy akýchsi "grinpisákov", ktorí svojvoľne bránia rozvoju cestovného ruchu, nie je to však pravda. Aj v chystanom Programe starostlivosti o TANAP sme navrhli zníženie nelogicky najprísnejšieho stupňa ochrany v niektorých strediskách, aby sa mohli rozvíjať," dodal Juraj Švajda.
Tatranci však snahy o rozvoj služieb cestovného ruchu, zvlášť pre zimné obdobie, nevnímajú len ako konflikt medzi podnikateľmi a ochranou prírody. Spoločný dialóg už párkrát ovocie priniesol. Kritiku skôr smerujú k rezortným ministerstvám, ktoré sa prioritou cestovného ruchu v Tatrách iba slovne oháňajú. Faktická pomoc vo forme zmeny legislatívy však zatiaľ neprichádza.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš