V týchto obciach teraz slúžia kňazi z farnosti v Ľutine.
Do redakcie Korzára sme nedávno dostali list podpísaný "Veriaci z obce Červená Voda". Okrem iného sa v ňom vyratúvajú výdaje, ktoré vraj musia miestni veriaci vynaložiť na benzín pre kňaza, opravu cerkvi, za "omšu", sobáš, krst, či pohreb, na drevo, plyn, elektrinu a telefón odkedy nastúpil "do úradu" nový kňaz. To, ako tvrdí pisateľ, na tvárach obyvateľov Červenej Vody vyvoláva trápenie, zármutok a pohoršenie. V závere listu sa pýta, prečo a z čoho majú farárovi hradiť novú faru. "
Je ťažko vyjadriť sa k listu, pretože nevidím za ním človeka, ktorý ho napísal," vraví farár gréckokatolíckej farnosti v Ľutine Peter Milenky. "Pisateľ sa podpísal ako za všetkých veriacich. To sú ktorí? Napísal omša. Gréckokatolíci majú liturgiu. Je to gréckokatolícky alebo rímskokatolícky veriaci? Čo sa týka ekonomických vecí, na to máme hospodársku radu farnosti. Rozhodnutia nerobím sám. Naše biskupstvo navrhlo vytvorenie novej farnosti, hospodárska rada predniesla, že farnosť chcú. Boli za mnou, za otcom dekanom, dokonca aj za otcom biskupom. Jedinou našou prosbou bolo, či nám môžu pomôcť s 10 kubickými metrami dreva, pretože kúrime s drevom. Nemali možnosť to zariadiť. Tým sa to skončilo."
S kaplánom sa farár Mileky o veriacich stará od júla tohoto roku. "Píšu, že na tvárach veriacich vidieť trápenie. V čom? Počuť reptanie. Prečo? Vraj nám platia výdavky na elektriku a plyn. Aké? Doteraz neplatili na réžiu fary, je veľkou lžou, že nám hradia plyn, ktorý ešte nemáme pripojený. Čo sa týka benzínu. Kňaz je povinný slúžiť svätú liturgiu iba vo farskom chráme. Z filiálnych obcí veriaci nemusia cestovať, ale kňaz príde k nim. Preto prispievajú na benzín. Zbierky sa robia všade. Sú dobrovoľné a každý si prehodnotí, či ju môže alebo nemôže podporiť."
Platy kňazov sa upravovali naposledy v roku 1997. Odvtedy nebola valorizácia. "Možno je to dojem, že gréckokatolícky kňaz má veľké finančné prostriedky. Môj základný plat je 6 100 korún a mám rodinu, deti. Čo sa týka krstov, sobášov a pohrebov, krst tam bol zatiaľ iba jeden, odkedy sme tu, a taktiež jeden sobáš. Veriaci sami prídu, či môžu niečo dať. My si nepýtame. Je to prejav ich vďačnosti."
V liste však stojí, že kňaz potrebuje novú faru. "Ja ju nepotrebujem. Keď biskup povie, tak pôjdem preč. Farská budova bude slúžiť veriacim a kňazovi, ktorého poverí otec biskup spravovaním farnosti. Spýtal som sa kurátorov a ľudí, ktorí boli v chráme, kde chcete, aby bola fara? Všetci boli za jedno, v Červenej Vode."
Kurátor gréckokatolíckej cirkevnej obce Červená Voda Sergius Mojzeš farárove slová potvrdil: "Pred dvoma týždňami mali s otcom biskupom Jánom Babjakom sedenie cirkevní kurátori a starostovia obcí Červená voda a Jakovany. Starostovia mu podali informácie o počte obyvateľov obcí a zastúpení gréckokatolíckych veriacich i o tom, čo je v každej obci už postavené. Povedal nám: Dáme vám do konca mesiaca rozhodnutie, kde bude zriadená fara. Tak sme sa aj rozišli. Prijmeme akékoľvek rozhodnutie, hoci každý by chcel mať kňaza v dedine, preto nás prekvapil list, ktorý ste dostali do redakcie, lebo doteraz sa nik nevyslovil proti výstavbe fary."
Cirkev je teda zajedno. Podobné stanovisko však vyslovil pre Korzár aj starosta obce Červená voda Ján Kočiščák: "Gréckokatolícky biskupský úrad nám dal na vedomie, že budeme patriť pod inú farnosť. Nie je to celé také vážne, ako to vidí pisateľ. Aj na stretnutí s biskupom tak Jakovianci, zástupcovia obce i cirkvi, aj naši zástupcovia stavali sme sa k tomu kladne. Biskup vysvetlil, že nebolo dosť kňazov, tak doteraz jeden kňaz obhospodaroval štyri - päť obcí. Vzhľadom na to, že je pokročilejšia doba, majú viac vyštudovaných kňazov, je možné zriadiť novú farnosť. Z biskupstva nám to interpretovali tak, že jeden kňaz by mal obhospodarovať od 400 do 1 000 veriacich, čiže akurát pre Jakovany a Červenú vodu. Biskup sa vyslovil, že na výstavbu fary by mali byť tri druhy financovania, sčasti zbierky od občanov, sčasti z cirkevných a časť zo zahraničia. Čo sa týka obecných záležitostí, máme na to zastupiteľstvo, ktoré rozhodne. Na poslednom zasadnutí zastupiteľstva bola o tom debata. Rozprávali sme, že bude musieť dôjsť ku kompromisu. Jedna obec nebude môcť stavať sama. Pokiaľ to bude slúžiť obom obciam, budú stavať dohromady, hoci formou združených prostriedkov. Pozemky obecné na vybudovanie fary na Červenej vode máme. Akým spôsobom, či predajom alebo ako ich cirkev dostane, závisí od rozhodnutia zastupiteľstva."
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš