združenia Bystrany - naša budúcnosť, v Bystranoch sa porušuje zákon o obecnom zriadení a zákon o slobodnom prístupe k informáciám. Práca terajšieho vedenia obce, podľa ich tvrdení, je zahalená rúškom tajomstva. Napriek tomu, že hospodária s verejnými prostriedkami, odmietajú zverejniť, tak ako to ukladá zákon, výsledky svojej práce.
Členovia občianskeho zákona niekoľkými listami žiadali vedenie obce odpovede na konkrétne otázky, ktoré súvisia práve s bystrianskou samosprávou, dodnes sa však nedočkali odpovede. V Bystranoch žije asi 2-tisíc obyvateľov, z toho 70 percent pripadá na miestnu osadu. Práve odtiaľ prišiel na obecný úrad starosta a osem poslancov obecného zastupiteľstva. Minoritná časť obyvateľstva razantne odmieta myšlienku, že by v ich obci išlo o rasizmus. "V Bystranoch na obecnom úrade vládne anarchia a zmätok, napriek tomu, že sa tam hospodári s verejnými prostriedkami. My však, zdá sa, nemáme žiadne páky zabrániť tomu," uvádzajú členovia občianskeho združenia. Situácia je natoľko vážna, že nespokojenci sa rozhodli listom osloviť Národnú radu SR. Pomoc im prisľúbila aj predsedníčka Združenia miest a obcí Spiša Zuzana Nébusová.
"V Bystranoch chýba dobrá vôľa k spolupráci a vzájomnému dialógu medzi minoritou a majoritou,"aspoň na tomto tvrdení sa zhodnú obidve strany. Najväčším problémom, ktorý občianskemu združeniu a jeho prívržencom kole oči je obecné zastupiteľstvo. Poslanci sa v tomto roku stretli dokopy štyrikrát, vo všetkým prípadoch sa podľa minoritnej časti obyvateľstva porušil zákon. "Chýbalo oznámenie o konaní obecného zastupiteľstva, tak ako to ukladá zákon. Ako príklad uvádzame, vedenie obce hodinu pred začatím zastupiteľstva na dvere obecného úradu vyvesilo o tom oznam," uvádzajú ako hlavný argument členovia občianskeho združenia. Dodnes Bystranci nemali možnosť oboznámiť sa s obecným rozpočtom, obecný úrad nemá hlavného kontrolóra, taktiež chýba audit, ktorý je povinný zo zákona. "Nevieme, ako sa na obecnom úrade hospodári," tvrdia.
Minoritnú časť obyvateľstva podráždila aj skutočnosť, že vedenie obce pre obyvateľov osady objednalo autobus, aby sa mohli ísť hlásiť do susedných Krompách na úrad práce. "Z akých prostriedkov boli hradené náklady na tento autobus?" pýta sa občianske združenie Bystrany - naša budúcnosť.
Podľa starostu obce a prednostu obecného úradu Radoslava Ščuku, situácia je vyhrotená iba vďaka niekoľkým jednotlivcom, ktorí prepadli závisti. "Ak prišli občania na zastupiteľstvo, nerešpektovali rokovací poriadok, vládol tu krik, v jednom prípade sa to skončilo aj fyzickým napadnutím. Z tohto dôvodu sme dva rokovania presunuli na predpoludňajší čas. Vo večerných hodinách sme chceli v obci pokoj. Čo sa týka hlavného kontrolóra, v blízkej dobe prebehne konkurz na toto miesto. Podobne je to aj s auditom. Podotýkam, že my sme obecný úrad prevzali bez kontrolóra a auditu," zaujal stanovisko R. Ščuka. Podľa jeho tvrdení, na obecnom úrade sa neporušuje zákon, o všetkom sa verejne informuje. "Spomínanému občianskemu združeniu sme odpovedali na ich otázky ústne," dodal R. Ščuka.
Vedenie obce priznáva aj objednaný autobus. "Bolo to iba raz. Bystrianski a krompašskí Rómovia sa predtým pobili. Bystranci sa báli cestovať do Krompách. Preto sme objednali autobus, cestovné si však museli hradiť," tvrdí R. Ščuka.
Na našu otázku starostovi, ako vníma to, že časť obce sa pokúša o jeho zosadenie, F. Pačan hovorí: "Bol som zvolený demokratickým spôsobom, niektorí mi však závidia."
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš